Zavřít reklamu

Pokud se zajímáte o dění kolem jablečné společnosti, pak vám v posledních letech určitě neunikly nejrůznější narážky na podmínky obchodu App Store a podobně. Cupertinský gigant totiž čelí kritice za to, že vývojářům neumožňuje použít vlastní platební metody. Ti se zkrátka musí spokojit s platbou prostřednictvím App Storu, ze které si navíc Apple strhává téměř třetinový podíl jakožto poplatek. Tato kauza narostla do obřích rozměrů při sporu s firmou Epic Games.

Firma Epic Games, která stojí za legendární hrou Fortnite, totiž do tohoto titulu přidala vlastní platební metodu pro nákup herní měny, čímž obešla tradiční postup a podmínky App Storu. Jednotliví hráči v takovém případě měli dvě možnosti – buďto si koupí měnu tradiční cestou, nebo za nižší částku nákup provedou přímo přes Epic Games. Není se proto čemu divit, že Apple hru stáhl ze svého obchodu, načež začaly dlouhé soudní tahanice. Tomuto tématu jsme se u nás už ale věnovali. Spíše se nabízí otázka, zdali je takováto kritika vůbec na místě. Ve skutečnosti totiž velice podobný přístup razí i ostatní obchody s aplikacemi.

Microsoft má „řešení“

Zároveň se nyní nechal slyšet Microsoft, kolem kterého je nyní obří pozornost díky akvizici firmy Activision Blizzard za rekordní částku. Jelikož vlády se postupně snaží regulovat obchody s aplikacemi, Microsoft říká, že ještě před případnou regulací sám od sebe přinese zásadní změny pro celý trh. Konkrétně se má jednat o 11 slibů rozdělitelných do 4 kategorií:

  • Kvalita, bezpečnost, zabezpečení a soukromí
  • Zodpovědnost
  • Férovost a transparentnost
  • Volba vývojáře

Ačkoliv tento krok na první pohled vypadá zodpovědě a Microsoft by si tak jednoznačně zasloužil jisté uznání, tak jak je tomu již zvykem, i v tomto platí známé pořekadlo: „Není všechno zlato, co se třpytí.“ Než se k tomu ale dostaneme, pojďme si říct úplný základ, který Microsoft prezentujte. Podle jeho slov chce zpřístupnit vývojářům i hráčům bezpečný přístup k obchodu a všem jeho výhodám, přičemž je potřeba držet vysoké standardy. Tímto by se mohl vyhnout kritice, které čelí Apple. Oficiální Microsoft Store se totiž více otevře, díky čemuž bude přijímat i alternativní platební metody. Jedná se tedy o diametrálně odlišný přístup, než který razí cupertinský gigant se svým App Storem. Jenže to má obří háček. Z celkových 11 slibů totiž gigant aplikuje pouze 7 na svůj vlastní Xbox Store. Záměrně navíc vynechá čtyři sliby, všechny z kategorie Volba vývojáře, které přímo souvisí s vyřešením problémů ohledně platebních metod. Právě s tímto se nejčastěji setkává Apple v souvislosti s 30% podílem.

Xbox Ovladač + Ruka

Celé to působí nesmírně divně. Microsoft má naštěstí pro tuto situaci vysvětlení, ovšem zůstává otázkou, zdali uspokojí samotné hráče. Své konzole údajně prodává se ztrátou, aby vybudoval rozsáhlý ekosystém hráčů a dodal tak příležitosti vývojářům a ostatním. Ostatně kvůli tomu prozatím není v plánu upravovat platební systémy v Xbox obchodě, respektive tedy do chvíle, dokud vše nebude vyřešeno patřičnou legislativou. Asi každému pak musí dojít, že je tento krok poměrně pokrytecký, když Microsoft chce diktovat podmínky ostatním, aniž by je sám respektoval. Obzvláště při zohlednění toho, že se jedná o poměrně citlivé téma.

.