Zavřít reklamu

Čipy z rodiny Apple Silicon se vyznačují nejen vysokým výkonem, ale také nízkou energetickou náročností. V tomto směru by neměly být výjimkou ani nově představené čipy M1 Pro a M1 Max, které zamíří do profesionálních MacBooků Pro s až nepředstavitelným výkonem. Jak jsou na tom ale tyto novinky z hlediska výdrže ve srovnání s předchozí generací? Přesně na tohle si v tomto článku společně posvítíme.

Jak jsme již zmínili výše, do nových 14″ a 16″ MacBooků Pro se cupertinský gigant chystá nasadit zcela nové, profesionální čipy Apple Silicon, které nesou označení M1 Pro a M1 Max. Zároveň to z těchto laptopů dělá nejvýkonnější přenosná zařízení v historii Applu. Nabízí se ale záludná otázka. Bude mít takto drastický nárůst výkonu nějaký zásadní vliv na výdrž baterie, jak je tomu ostatně u prakticky všech zařízení? Apple již při samotné prezentaci vyzdvihoval úspornost svých čipů. V případě obou modelů ve srovnání s 8jádrovými procesory v konkurenčních laptopech by čipy od jablečné společnosti mělo vyžadovat o 70 % méně energie. Otázkou každopádně zůstává, zdali jsou tato čísla vlastně reálná.

mpv-shot0284

Když se podíváme na doposud známé informace, tak zjistíme, že 16″ MacBook Pro by měl nabídnout 21 hodin přehrávání videa na jedno nabití, tedy o 10 hodin více než jeho předchůdce, přičemž v případě 14″ MacBooku Pro se jedná o 17 hodin přehrávání videa, což pak dělá o 7 hodin více nežli u předchůdce. To alespoň tvrdí oficiální dokumentace. Má to ale jeden háček. Tato čísla srovnávají MacBooky Pro vůči předchůdcům s procesory Intel. 14″ MacBook Pro ve srovnání s 13″ variantou z loňského roku, která je osazena čipem M1, ve skutečnosti 3 hodiny na svého staršího sourozence ztrácí. 13″ MacBook Pro s čipem M1 si totiž poradí s 20hodinovým přehráváním videa.

Neměli bychom však zapomínat, že se jedná jen o jakási „marketingová“ čísla, která ne vždy tak úplně korespondují s realitou. Na přesnější informace si tak budeme muset ještě počkat do chvíle, kdy se nové Macy dostanou mezi lidi.

.