Zavřít reklamu

Apple zažil nebývalý úspěch. Snímek z jeho platformy Apple TV+ totiž získal tři Oscary, včetně toho nejcennějšího. Má to ale nějaký dopad na jeho smart box Apple TV? I ten je totiž primárně o poskytování obsahu. Jenže jeho koncept je možná už poněkud zastaralý a nebylo by od věci jej trochu inovovat. 

Produkce Apple TV+ obdržela hned ve svém druhém roce existence Oscara v kategorii Nejlepší film. Povedlo se jí to přitom před zajetými platformami, jako je Netflix i HBO Max nebo Disney+. Samotné zařízení Apple TV se sice jmenuje hodně podobně, ale svým konceptem není určeno jen ke sledování video obsahu. Máme zde Apple Arcade, možnost instalovat a na televizi používat aplikace atd. Její koncept je ale přece jen možná už trochu přežitý.

Je sice pravda, že teprve loni jsme se dočkali novinky v podobě Apple TV 4K, která vizuálně vypadá jako Apple TV HD z roku 2015, přinesla ale přece jen pár drobných novinek, včetně „vylepšeného“ ovladače. Jenže stejně tak má mnohá omezení, které se vážou k nutnosti jejímu zapojení do sítě a připojení s televizí skrze HDMI kabel.

Stream her 

Její výhody zde pořád jsou. Pořád propojí vaši televizi s ekosystémem Applu, pořád funguje i jako centrum domácnosti, nebo pořád nachází uplatnění v kombinaci s projektory. Teď si ale zkuste tuto černou krabičku se svými funkcemi minimalizovat tak, že by se jednalo o možná trošku větší USB disk, který byste připojili do USB televize nebo projektoru. Nepotřebovali byste jediný kabel a mohli byste ji nosit neustále při sobě.

Že už zde takové řešení máme? Ano, jedná se např. o Chromecast Googlu. A že se jedná o dobrý směr naznačuje i snaha společnosti Microsoft vydat se podobným směrem a streamovat takto i do hloupých televizí např. hry ze svého Xcloudu. V dnešní době už totiž nepotřebujeme nejvýkonnější mašiny k tomu, abychom rozjeli i ty nejnáročnější AAA hry, stačí dobré internetové připojení.

Začarovaný kruh 

Apple má zkušenosti, má možnosti, jen mu chybí ta vůle. Apple TV je pořád poměrně drahé zařízení, HD verze s 32GB interním úložištěm stojí 4 190 Kč, verze 4K začíná na 4 990 Kč, 64GB verze vás vyjde na 5 590 Kč. Musíte mít ještě HDMI kabel. Apple nemusí jít funkcí extrémního odlehčování, jen by prostě mohl přinést alternativu, která by byla také o poznání levnější. Jednoduchým krokem by navíc chytil do svých vod ještě více uživatelů. Bylo by to tedy typické win win. Ani ten ovladač by nebyl třeba, když máme iPhony a iPady, což by byla další úspora financí.

Má to ale jednu drobnou pihu na kráse. Apple asi nebude chtít kopírovat již zajetá zařízení, takže by asi nešlo představit jen takovéto řešení. Osobně bych se vůbec nedivil, kdyby skutečně takto minimalistické zařízení uvedl, ale spíše s nějakou Wi-Fi konektivitou, takže všechny hloupé televize by byly stejně ze hry.

A ani tak bychom si asi streamu her neužili. Apple se mu pořád zuby nehty brání. Je tomu i z důvodu jeho off-line platformy Apple Arcade. Musel by tedy nejdříve přistoupit na změnu smyslu distribuce obsahu skrze tuto platformu, abychom se posunuli dál. Jenže to by se musel otevřít i ostatním, aby nebyl nařknutý z monopolu. A to se mu zase líbit nebude, takže my si stejně budeme muset nechat zajít chuť. Je to prostě začarovaný kruh, ze kterého není cesty ven. 

.