Zavřít reklamu

V září roku 2019 představila společnost Samsung svůj první ohebný smartphone. Ten dostal označení Fold a nyní zde již máme jeho třetí generaci v podobě zařízení Galaxy Z Fold3. Jen u něho ale Samsung nezůstal, a svým zákazníkům nabídl ještě druhou variantu ohebného zařízení typu „véčko“. Prakticky hned po představení prvního modelu se ale čile spekuluje, kdy se svým řešením přijde i Apple. 

Pokud se dá uvažovat, že je model Z Fold3 spíše takovým hybridem mezi smartphonem a tabletem, je Z Flip „jen“ smartphone. Jeho přidaná hodnota je především ve velikosti, protože i ve velice kompaktním zařízení dostanete displej s úhlopříčkou 6,7 palců, tedy takovou velikostí, kterou disponuje i největší z iPhonů – iPhone 13 Pro Max. Motorola Razr 5G pak nabízí 6,2“ displej. A je zde ještě Huawei P50 Pocket (6,9“ displej) nebo Oppo Find N. Své „skládací“ zařízení pak plánuje i Google. Jsou ale tato zařízení úspěšná tak, že už se i Applu vyplatí přijít na trh se svým řešením? Protože byl Samsung první velkou společností, která ve velkém měřítku skládací smartphony na trh uvedla, pořád čelí poměrně malé konkurenci.

Rozporuplné prodeje 

Na globální smartphonový trh bylo v loňském roce dodáno celkem 1,35 miliardy zařízení, což představuje meziroční růst o 7 %. První místo znovu obhájil Samsung, který vyexpedoval 274,5 milionu chytrých telefonů a jehož tržní podíl dosáhl (stejně jako předloni) 20 %. Informovala o tom analytická společnost Canalys. Na druhém místě skončil s 230 miliony dodaných smartphonů a tržním podílem 17 % Apple (meziročně zaznamenal 11% růst), na třetím pak Xiaomi, které na trh dodalo 191,2 milionu smartphonů a drží podíl 14 % (z roku na rok rostlo o vysokých 28 %).

prodej 2021

Klíčovými tahouny růstu byly podle analytiků Canalysu budgetové segmenty v asijsko-pacifickém regionu, Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. „Silná“ byla také poptávka po špičkových zařízeních Samsungu a Applu, kdy první zmíněný splnil svůj cíl prodat 8 milionů „skládaček“ a druhý zaznamenal ze všech značek nejsilnější čtvrtý kvartál s 82,7 miliony dodávek. Canalys předpokládá, že solidní růst smartphonového trhu bude pokračovat i letošní rok.

Prodej smartphonů 2021

Je ale otázkou, zda je 8 milionů prodaných ohebných telefonů z celkových odhadovaných 275 milionů prodaných telefonů Samsungu úspěch. S ohledem na vlajkovou loď Galaxy S21 by se dalo říci, že ano, protože té se prodalo na 20 milionů kusů. Z důvodu silné poptávky po letošní novince v podobě řady Galaxy S22 přitom Samsung navýšil její výrobu na 12 milionů kusů pro každý model. V součtu má tak Samsung v plánu jen letos prodat na 36 milionů telefonů řady Galaxy S22. Ostatně jeho plány jsou pompéznější, než tomu bylo v roce 2021, protože letos chce na trh dodat na 334 milionů kusů smartphonů. S ohledem na ohebná zařízení je ale třeba také zmínit, že jen milion se jich prodalo na domácím jihokorejském trhu.

I tak je jasně vidět, že vrcholných modelů Samsungu bylo v loňském prodáno na 28 milionů kusů, což je v celém součtu málo, ať byly plány společnosti jakékoli, a ať už s počtem prodejů řady Galaxy S21 spokojený není a s těmi u modelů Galaxy Z Fold a Z Flip ano. Telefony nižší třídy v podobě řad Galaxy A, Galaxy M a Galaxy F tak prostě tvořily většinu prodejů. Apple samozřejmě prodává jen své iPhony, které až na model SE lze považovat všechny za prémiové.

Je tedy rok 2022 ten, ve kterém se máme těšit na „skládačku“ Applu? 

Pokud by se měl Apple řídit jen počtem prodejů ohebných telefonů u Samsungu, asi mu to příliš smysl dávat nebude. Jistě se bojí i toho, jaký vliv by takové zařízení mělo na „kanibalizaci“ jeho iPhonů a především iPadů. Mnozí uživatelé by se totiž jistě spokojili se skládacím zařízením podobné Foldu Samsungu, než aby vlastnilo jeho i iPad.

Na druhou stranu je zde rozjetý vlak, který zatím příliš nezpomaluje. Postupně do něho naskakují další společnosti, a Apple by měl reagovat. S jeho popularitou je navíc dost možné, že v jeho podání by se mohlo jednat o skutečný hit, protože znuděným majitelům iPhonů by poskytl konečně něco jiného.

.