Zavřít reklamu

Apple, to jsou iPhony, iPady, iMacy a mnoho dalších produktů, které se po milionech prodávají po celém světě a zákazníci na nich stojí dlouhé fronty. Nic z toho by však nefungovalo, kdyby v pozadí veškerého dění nestál Jeff Williams, muž řídící strategické operace a nástupce Tima Cooka na pozici provozního ředitele.

O Jeffu Williamsovi se sice příliš nemluví, ale můžeme si být téměř jisti, že bez něj by Apple nefungoval. Jeho pozice je stejná, jako byla v době panování Steva Jobse nezbytná pozice Tima Cooka. Zkrátka člověk, který se stará o to, aby se produkty včas vyrobily, včas přepravily na místo určení a včas doručily do rukou dychtivých zákazníků.

Po přesunu Tima Cooka na nejvyšší post v sídle kalifornské společnosti se musel vybrat nový provozní ředitel, jenž se zpravidla stará o každodenní fungování firmy a řeší různé strategické otázky, a volba padla zcela jasně na Jeffa Williamse, jednoho z nejdůvěryhodnějších spolupracovníků Tima Cooka. Devětačtyřicetiletý Williams tak má nyní pod palcem prakticky všechno, v čem Cook tolik vynikal. Řídí obrovský zásobovací řetězec Applu, dohlíží na výrobu produktů v Číně, vyjednává podmínky s dodavateli a zajišťuje, aby se zařízení dostala tam, kde mají být, včas a v pořádku. Při tom všem se snaží při zachování kvality stlačit náklady na minimum.

Jeff Williams je navíc Timu Cookovi velice podobný. Oba to jsou vášniví cyklisté a oba to jsou velice příjemní a relativně uzavření chlapíci, o kterých často neslýcháte. Tedy pochopitelně za předpokladu, že se nestanou šéfy celé společnosti, jako se stalo Timu Cookovi. Williamsovu povahu nicméně potvrzují slova některých zaměstnanců Applu, kteří říkají, že i přes svou vysokou pozici (a jistě slušný plat) Williams nadále jezdí omlácenou Toyotou s rozbitými dveřmi u sedadla spolujezdce, ale zdůrazňují, že je to přímý a rozvážný člověk a dobrý mentor, který dokáže jednoduše řešit problémy se zaměstnanci tím, že jim ukáže, co a jak mají dělat jinak.

Na North Carolina State University Williams vystudoval strojní inženýrství a významné zkušenosti získal v tréninkovém programu pro kreativní vedení v Greensboro. Během týdne tu zkoumal své přednosti, slabiny a interakci s ostatními a program na něm zanechal takový dojem, že nyní na takové kurzy posílá střední manažerské kádry z Applu. Po studiích začal Williams pracovat u IBM a na známé Duke University si v rámci večerního programu vysloužil MBA, stejnou cestu mimochodem absolvoval i Tim Cook. Během studia se nicméně oba vysocí činovníci Applu nepotkali. V roce 1998 pak Williams přišel jako šéf celosvětového zásobování do Applu.

„To, co vidíte, díky Jeffovi také dostanete,“ říká Gerald Hawkins, Williamsův přítel a bývalý kouč. „A pokud řekne, že něco udělá, tak se tak také stane.“

Za svou čtrnáctiletou kariéru v Cupertinu toho Williams pro Apple udělal hodně. Vše se však odehrávalo za zavřenými dveřmi, v tichosti, stran médií. Často se totiž jednalo o různé obchodní schůzky, na nichž se dohadovaly lukrativní obchody, což pochopitelně nikdo na veřejnost nepouští. Williams se například zasloužil o dohodu s Hynixem, který za více než miliardu dolarů Applu dodával flash paměti, které pomohly představit nano. Podle Steva Doila, bývalého zaměstnance Applu, jenž s Williamse spolupracoval, se současný provozní ředitel společnosti také výraznou měrou podílel na ulehčení doručovacího procesu, což umožnilo současný stav prodeje produktů, kdy si uživatelé po internetu objednají iPod, nechají si na něj něco vyrýt a během třech pracovních dnů mají zařízení na stole.

Právě v těchto věcech vynikal Tim Cook a Jeff Williams ho očividně úspěšně následuje.

Zdroj: Fortune.cnn.com
.