Zavřít reklamu

Apple minulý týden vydal první beta verzi systému iOS 15.4, která přináší řadu nových funkcí. Vyjma autentizace uživatele za pomoci Face ID, i když má ten nasazenou roušku zakrývající dýchací cesty, se jedná např. o vítané změny v prohlížeči Safari. Společnost tak konečně pracuje především na zprovoznění push notifikací pro webové aplikace v systému iOS. 

Jak uvedl vývojář Maximiliano Firtman, beta verze iOS 15.4 zavádí nové funkce, které mohou využívat webové stránky a webové aplikace. Jednou z nich je podpora univerzálních vlastních ikon, takže vývojář již nemusí přidávat specifický kód, aby poskytl ikonu webové aplikaci pro zařízení se systémem iOS. Další zásadní novinkou jsou push oznámení. Zatímco Safari poskytuje webovým stránkám v macOS odesílání upozornění uživatelům již delší dobu, systému iOS tuto funkcionalitu dosud nepřidal.

Brzy bychom se ale měli dočkat. Jak Firtman poznamenal, beta verze iOS 15.4 přidává do experimentálních funkcí WebKitu v nastavení Safari nové přepínače „Built-in Web Notifications“ a „Push API“. Obě možnosti sice ještě v první betě nefungují, ale je to jasný náznak toho, že Apple konečně push oznámení pro webové stránky a webové aplikace v systému iOS povolí.

Co a k čemu vlastně progresivní webové aplikace jsou? 

Jedná se o webovou stránku se speciálním souborem, který definuje název aplikace, ikonu pro domovskou obrazovku a to, zda má aplikace zobrazovat typické uživatelské rozhraní prohlížeče, nebo zda má zabírat celou obrazovku podobně, jako kdyby to byla aplikace z App Store. Namísto pouhého načtení webové stránky z internetu je progresivní webová aplikace obvykle uložena v mezipaměti zařízení, takže může být používána i off-line (není to ale pravidlem). 

Má samozřejmě své výhody i nevýhody. Mezi první patří to, že vývojář vynaloží minimum práce, úsilí a financí na to, aby takovou „aplikaci“ optimalizoval. Je to přece jen něco jiného než kompletně vyvíjet nějaký plnohodnotný titul, který musí být distribuován přes App Store. A v tom je právě ta druhá výhoda. Taková aplikace může vypadat téměř shodně, jako ta plnohodnotná, se všemi jejími funkcemi, jen bez kontroly Applu.

Využili toho již např. hry streamující služby, které by jinak svou platformu na iOS nedostaly. Jedná se tituly typu xCloud a další, ve kterých můžete hrát celý katalog her výhradně přes Safari. Samotné společnosti pak nemusí Applu platit žádné poplatky, protože vy je využíváte skrze web, nikoli skrze distribuční síť App Storu, kde si Apple bere patřičné poplatky. Je zde ale samozřejmě také nevýhoda, kterou je zejména omezující výkon. A zatím vás také tyto aplikace samozřejmě neumí informovat o událostech skrze notifikace.

Vybrané webové aplikace pro váš iPhone 

Twitter

Proč používat webový Twitter namísto toho nativního? Jednoduše proto, že si zde můžete omezit spotřebovávání dat, pokud nejste zrovna na Wi-Fi. 

Fakturoid

Jedná se o českou on-line aplikaci pro podnikatele a firmy, která vám pomůže udělat si pořádek nejen ve vašich fakturách. 

Omni Calculator

Není to tak, že by App Store postrádal kvalitní konverzní nástroje, ale tato webová aplikace je přece jen trochu jiná. Přemýšlí o převodech lidským způsobem a nabízí řadu kalkulaček pro širokou škálu témat, včetně fyziky (Kalkulačka gravitační síly) a ekologie (Kalkulačka uhlíkové stopy).

Ventusky

Nativní aplikace Ventusky je sice hezčí a nabízí více funkcí, ale také vás vyjde na 99 Kč. Webová aplikace je přitom zdarma a nabízí veškeré základní informace. 

Gridland

V App Store sice za 49 Kč najdete pokračování v podobě titulu Super Gridland, nicméně první díl této spoj 3 hry si můžete na webu zahrát úplně zdarma. 

.