Zavřít reklamu

Voděodolnost iPhone by měla zajímat každého jedince, který jablečný telefon vlastní. Pokud to situace dovolí a vy se chystáte na letní dovolenou k moři, možná se vám hodí vědět informace o voděodolnosti iPhonu. Ta se totiž liší podle toho, jaký model používáte. V tomto článku se mimo jiné podíváme také na to, co dělat, pokud se vám iPhone omylem namočí. Slovo omylem není v předchozí větě obsaženo náhodou – iPhone byste totiž neměli vodě nijak záměrně vystavovat. Apple totiž říká, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Poškození způsobené tekutinou navíc není kryté zárukou.

Voděodolnost iPhone telefonů a jejich hodnocení 

Proti postříkání, vodě a prachu jsou odolné iPhony od verze 7/7 Plus (v případě modelu SE se jedná jen o jeho 2. generaci). Tyto telefony byly testovány v přísných laboratorních podmínkách. Ty samozřejmě nemusejí odpovídat reálnému použití, tudíž je nutné s tím počítat. Informace o voděodolnosti najdete níže:

  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max mají hodnocení voděodolnosti IP68 podle normy IEC 60529 a Apple u nich udává, že zvládnou maximální 6m hloubku po dobu 30 minut 
  • iPhone 11 Pro a 11 Pro Max mají hodnocení voděodolnosti IP68 podle normy IEC 60529 a Apple u nich udává, že zvládnou maximální 4m hloubku po dobu 30 minut 
  • iPhone 11, iPhone XS a XS Max mají hodnocení voděodolnosti IP68 podle normy IEC 60529, maximální hloubka je zde 2 m po dobu 30 minut 
  • iPhone SE (2. generace), iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus mají hodnocení voděodolnosti IP67 podle normy IEC 60529 a maximální hloubka je zde do 1 metru po dobu 30 minut 
  • iPhone XS, XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. generace) a novější modely telefonu iPhone jsou odolné proti nechtěnému polití běžnými tekutinami, jako jsou limonády, pivo, káva, čaj nebo džusy. Když je polijete, stačí jim opláchnout zasažené místo kohoutkovou vodou a potom zařízení otřít a osušit – ideálně měkkým hadříkem, který nepouští chloupky (třeba tím na čištění objektivů a optiky obecně).

Abyste zabránili poškození iPhonu tekutinou, vyhýbejte se situacím, jako jsou: 

  • Záměrné ponořování iPhonu do vody (i pro pořízení fotografie) 
  • Plavání nebo koupání se s iPhonem a jeho používání v sauně nebo páře (a práce s telefonem v extrémním vlhku) 
  • Vystavování iPhonu nátlakové vodě nebo jinému silnému proudu vody (typicky při vodním sportu, ale i běžném sprchování) 

Na voděodolnost však má vliv i upuštění iPhonu, různé jeho nárazy a samozřejmě i rozebírání, včetně odšroubování šroubků. Dejte si proto pozor i na nějaký iPhone servis. Nevystavujte jej ani různým čistícím prostředkům, jako je mýdlo (patří sem i parfémy, repelenty proti hmyzu, krémy, opalovací prostředky, oleje atd.) ale ani kyselím potravinám.

iPhone má totiž oleofobní povrchovou úpravu, která odpuzuje otisky prstů a mastnotu. Čisticí prostředky a abrazivní materiály účinnost této vrstvy snižují a můžou iPhone poškrábat. Mýdlo můžete použít pouze v kombinaci s vlažnou vodou, a to na takový zachycený materiál, který nejde odstranit, a to ještě pouze na iPhone 11 a novější. V době koronavirové se hodí i vědět, že vnější povrchy iPhonu můžete jemně otřít navlhčeným ubrouskem se 70% obsahem isopropylalkoholu nebo dezinfekčními ubrousky. Nepoužívejte bělicí prostředky. Dávejte pozor, aby se do otvorů nedostala vlhkost, a neponořujte iPhone do žádných čisticích prostředků.

Krátkodobě utopený iPhone ještě zachráníte 

Když se vám iPhone namočí, stačí jej opláchnout pod kohoutkovou vodou, otřít hadříkem, aby byl suchý dříve, než otevřete zásuvku na SIM kartu. Chcete-li iPhone dokonale vysušit, držte ho Lightning konektorem dolu a jemně s ním klepejte do dlaně, abyste odstranili přebytečnou kapalinu. Poté stačí dát telefon na suché místo, kde proudí vzduch. Rozhodně zapomeňte na externí zdroj tepla, vatové tyčinky a papírové kapesníky dávané do Lightning konektoru i babské poučky v podobě uložení zařízení do misky s rýží, ze které se do telefonu dostane akorát tak prach. Nepoužívejte ani stlačený vzduch.

 

 

Nabíjet ano, ale bezdrátově 

Pokud budete iPhone nabíjet skrze Lightning konektor, ve kterém bude ještě vlhkost, můžete poškodit nejen doplňky ale i telefon samotný. Než do Lightning konektoru připojíte nějaké příslušenství, vyčkejte alespoň 5 hodin. U bezdrátového nabíjení stačí telefon otřít, aby nebyl mokrý a ustavit jej na nabíječku. 

.