Zavřít reklamu

Soudní pře sice ještě nekončí, ale po čtrnácti dnech svědectví a studování dostupných dokumentů přišla soudkyně s možným řešením, které by se Epicu a uživatelům jistě líbilo. Samozřejmě to má ale háček, protože ten, kdo zde tratí, bude Apple. Kompromis by to byl ale nenásilný a jistě reálný. Stačilo by v aplikacích uživatele k dané platbě přesměrovat na web. 

Fortnite
Zdroj: Epic Games

Jak jsme vás informovali, tak už v roce 2012 požadoval Microsoft po Applu, aby mohl své uživatele k platbě za předplatné přesměrovat na web. Ten to zamítl, protože by mu z takových transakcí neplynuly žádné provize. A tuto ideu vidí jako možnou i soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová, která tento kompromis vznesla k urovnání celé kauzy.

Nestaví jej samozřejmě jen na základě této komunikace objevující se v e-mailové korespondenci mezi zástupci Applu a Microsoftu. Tohoto potenciálního řešení sporu nabyla i po rozhovoru s odborníkem Dr. Davidem Evansem, ekonomem specializujícím se na antimonopolní zákony. Toho se přímo zeptala, jestli by se celý problém vyřešil tím, když by Apple umožnil přesměrování uživatele pro platby z aplikací na web. Toto je totiž jedno z pravidel, které Apple zakazuje.

Výhra pro velké vývojáře 

Ačkoli by toto pro aplikace a hry bez alternativních platebních systémů nic neřešilo, ti větší hráči, jakými jsou nejen Epic Games a Microsoft, ale např. i Netflix, YouTube a další, by z toho jednoznačně profitovali. Respektive ani ne tak oni, jako jejich uživatelé. Ti by tak skrze web zaplatili požadovanou částku, která by nebyla navýšena o provizi Applu. I toto chování jsme vám podrobně popsali v samostatném článku.

Dle Evanse by to sice jasně snížilo příjmy Applu, pořád by to ale neohrozilo přímou tržní sílu App Storu. Např. noví uživatelé Netflixu by tak mohli svou registraci provést přímo v titulu a po vybrání plánu by je aplikace přesměrovala na web, kde by zaplatili a vrátila je zpět do aplikace.

Problém by to nemusel být ani s ohledem na bezpečnost při využití Apple Pay (je zde ale riziko phishingu atd.). Ve finále by tak nemusel na iOS přijít ani žádný jiný platební systém, protože ten by se odehrával v rámci webu. Onen kompromis by pak mohl znamenat i to, že pořád budete moci v rámci aplikace vytvořit in-app nákup, mohla by zde ale být volba k přesměrování se na webovou platbu.

Člověk by rád řekl, že by vývojáře svou platbou klidně podpořil, pokud by si to jeho titul zasloužil. Zde se ale pořád bavíme jen o těch 30 %, které si účtuje Apple z každé transakce v App Store a z každé transakce v aplikaci (provize je samozřejmě pohyblivá a v určitých případech může být vyšší nebo nižší). Ekonom Applu Richard Schmalensee na toto téma uvedl, že by to bylo podhodnocování tržeb v App Storu a jisté bránění Applu v získávání jeho oprávněné provize. 

Jde se do finále 

Jsme zatím ve dvou třetinách celého sporu, protože zbývá ještě poslední týden různých svědectví, na které jsou pozváni např. Phil Schiller ale i Tim Cook. Otázkou zůstává, do jaké míry je tento „kompromis“ skutečně kompromisem, protože Applu z toho neplynou žádné výhody a bez nadsázky se dá říci, že by na tom tratil miliardy. Druhou otázkou je, jestli by to nebylo lepší, než nutné snížení plošné provize.

Absurdita tohoto kompromisu se ukáže o to více, pokud ji vztáhnete mimo App Store, pro příklad třeba hned na Apple Online Store. Na něm si budete chtít koupit iPhone za danou cenu, slevové akce se zde běžně nekonají. Za tu stejnou cenu daný iPhone nabízejí ale i jiní prodejci, kteří na něm mají jistou marži. Aby natáhli zákazníky, svou marži o půlku sníží, čímž jsou levnější než zmíněný Apple Online Store. To je běžná praxe, až na to, že tento kompromis by znamenal, že Apple Online Store by vás zároveň musel upozornit na to, ať si jdete ten iPhone koupit jinam, že tam vlastně získáte to samé, jen levněji.

.