Zavřít reklamu

Možná to vypadá jako omílání toho samého, je ale poměrně zajímavé sledovat, kdo všechno chtěl po Applu úlevy od jeho 30% provize, kterou si bere za distribuci obsahu v jeho App Storu. To, že o to usiloval i gigant Microsoft, vyplývá z materiálů dokládajících e-mailovou komunikaci, které jsou součástí kauzy Epic Games vs. Apple. E-mailové vlákno pochází už z roku 2012 a točí se kolem uvedení sady Microsoft Office pro iPad. Podle CNBC se Apple ptal Microsoftu, zda se v tomto roce chce zúčastnit WWDC. Microsoft to odmítl s odvoláním na to, že není připraven mluvit o svých plánech, které má pro iPad připravené. Dokládá to ale, že Apple nemá problém spolupracovat i s konkurenčními společnostmi, které přinášejí na jeho platformu svá řešení, když jim navíc nabídne i zásadní prostor pro prezentaci ve své události.

Apple svým zákazníkům nabízí alternativní aplikace kancelářského balíku, a to Pages, Numbers a Keynote. Dostupnost produktu Microsoftu v podobě jeho balíku Office je tak pro něho zcela zásadní konkurencí. Alespoň v tomto ohledu tedy nelze hovořit o nějakém monopolu. Na iOS a iPadOS si ostatně můžete nainstalovat a používat i kancelářské aplikace od Googlu, to konkrétně nejen Dokumenty, ale i Tabulky. Apple má dobré vztahy i se společností Adobe, která také pravidelně na jeho událostech prezentuje svá řešení.

„Bez výjimek“ 

Komunikace probíhala i mezi manažery App Storu Philem Schillerem a Eddy Cuem a podrobně popisuje některé požadavky společnosti Microsoft. Ta například chtěla, aby se oba setkali s vedoucím pracovníkem Microsoftu, Kirkem Koenigsbauerem, současným senior viceprezidentem společnosti, s čímž nakonec souhlasili. Microsoft však také požádal Apple, aby mu umožnil přesměrovat uživatele jeho kancelářského balíku pro platbu předplatného na vlastní web. Tím by samozřejmě obešel 30% provizi z App Storu. Schiller však v e-mailu uvedl: „My provozujeme obchod, my shromažďujeme výnosy.“

Bylo by od Applu samozřejmě neprozíravé, kdyby si nechal takové výdělky, které z předplatného služeb Microsoftu plynou, uniknout. Na druhou stranu, kdyby svolil, byla by to nyní voda na mlýn Epic Games, který by argumentoval, proč jeden může a druhý ne. V tomto ohledu je tedy Apple zásadový a dvojím metrem neměří, i když jsou samozřejmě výjimky, viz Hulu nebo Zoom.

Další střípky z kauzy 

Na povrch vyplavala i informace o zájmu Applu přesvědčit Epic Games, aby studio podpořilo jeho platformu rozšířené reality ARKit. E-maily, které probíhaly mezi manažery společnosti Epic v roce 2017 naznačovaly, že došlo i ke schůzce s Applem, kde se diskutovalo např. o použití technologie sledování obličeje telefonem iPhone k vytváření animovaných postav. Diskuse o ARKitu mezi společnostmi dokonce pokračovaly až do roku 2020, nyní je vše pravděpodobně u ledu. Zástupci společnosti Epic Games pravidelně vystupovali na akcích Applu, kde studio ukazovalo pokroky v technologiích, které obvykle prezentovalo na svých herních titulech. Vzhledem k aktuální situaci je jisté, že na letošním WWDC21 nepadne o tomto studiu ani zmínka. Jestli mu tak celé ty peripetie kolem Fortnite stály za to, se dozvíme až s verdiktem soudu.

Diskuze k článku

    Keď si platím Microsoft 365, tak to platím priamo Microsoftu. Aplikácie na IOS si nainštalujem a prihlásim sa do svojho Microsoft účtu. Applu nič neplatím.

celý text

Čtěte více