Zavřít reklamu

E-maily a dokumenty odhalené v případě Epic Games vs. Apple informují o snaze technologického giganta z Cupertina přesvědčit službu Netflix, aby nadále používala platby v aplikacích v App Store. Ta však v prosinci 2018 odstranila možnost registrace nových zákazníků v rámci své iOS aplikace, čímž prakticky nemá žádnou nutnost platit jakékoli „desátky“ Applu. Netflix tehdy nevysvětlil přesné důvody svého počínání, není ale důvod myslet si, že je za tím něco jiného, než právě sporná 30% provize Applu. Proto se také on snažil, seč mohl, aby tato populární streamovací služba své předplatné v aplikaci dále nabízela, nicméně neuspěl. Důkaz o tom, jak na tom Applu záleželo, je i fakt přizvání vedoucího služeb společnosti Eddyho Cua.

Jakmile se Apple dozvěděl o plánu Netflixu přestat nabízet předplatná v aplikacích, zahájil interní komunikaci o tom, co udělat proto, aby se pokusil přimět Netflix zvážit své kroky. Bylo to samozřejmě na místě, protože tato obrovská síť měla potenciál přinášet Applu pravidelné a ne zrovna malé zisky. Z pohledu Netflixu však šlo zase o to, aby měli uživatelé předplatné co nejnižší a neměli důvod jej z důvodu „uměle“ navýšené ceny rušit, protože ta už by byla příliš vysoká. Platit nebo neplatit 30 % navíc, je přece rozdíl.

Je to tedy podobná situace jako ta v případě sítě YouTube, o které jsme vás také informovali. Netflix zde nicméně nedává prostor ke spekulacím o tom, kde si předplatné pořídíte. Jedinou možností je prostě web, odkud jdou všechny finance jemu a jen jemu. Apple si dokonce připravil prezentaci, kterou zástupcům Netflixu předložil, a která měla informovat o výhodách, jež jim společná spolupráce přinese. Jednou z nich byla i distribuce sítě v rámci Apple TV. To bylo ještě rok před tím, než společnost představila službu Apple TV+.

Jak je vidět, vysoké provize za distribuci obsahu neleží v žaludku jen Epic Games. Služby jsou však oproti herním titulům ve výhodě. Jeden z jejich smyslů využití je totiž právě v multiplatformosti, takže si mohou dovolit právě to, co Netflix. Abyste ale šli na web hry Fortnite, kde si koupíte obsah, který se vám následně zobrazí v iOS aplikaci, je už trošku kostrbatější. Na druhou stranu i to by byla možnost. I když je totiž Fortnite multiplatformní, nefunguje tak jako ostatní aplikace. Na iPhonu totiž hrajete jen s hráči, kteří také hrají jen na iPhonu, protože jednotlivé verze se od sebe jistým způsobem liší.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.