Zavřít reklamu

Relativně nedávno rozjel YouTube novou službu, která vám umožní zakoupit nebo vypůjčit si filmy z přítomné galerie sítě. Ta se tak snaží proniknout mezi VOD (Video On Demand) služby a uzmout si v nich nějaké to procento. Místo cílení proti Netflixu, HBO GO a Prime videu jde spíše podobnou cestou, kterou nabízelo iTunes, nyní Apple TV+. Obsah si totiž můžete vypůjčit nebo rovnou zakoupit. V případě distribuce Applu to má ale háček. 

YouTube nabízí formu předplatného už poměrně dlouhou dobu. Jeho výhoda je ve video obsahu bez reklam, možnost konzumovat jej off-line a na pozadí zařízení, přičemž součástí předplatného je i YouTube Music. Vše si můžete v iOS aplikaci vyzkoušet na měsíc zdarma, pak budete platit 239 Kč měsíčně. Přítomno je i rodinné sdílení. Ve službě jste přihlášeni svým uživatelským účtem, s jehož pomocí se vám synchronizuje obsah napříč zařízeními, a to samozřejmě nejen mezi těmi od Applu. Platí to jak pro předplatné, tak právě i pro obsah, který si zakoupíte/vypůjčíte. Podíváte-li se do iOS aplikace, hodnota koupeného/vypůjčeného obsahu se liší podle toho, jak je ten exkluzivní. Filmy najdete v záložce Prozkoumat a kartě Filmy.

Například Pán prstenů: Návrat krále v rozšířené verzi vás vyjde na 399 Kč v HD kvalitě, stejně tak stále populární Nolanův Insterstellar, který je stále jedním z nejstreamovanějších filmů v tuzemsku. Wonder Woman už můžete za stejné peníze sledovat v kvalitě UHD, za 79 Kč si ji lze i vypůjčit. V čem je tedy háček? Samozřejmě že v ceně.

Nenakupujte v iOS aplikacích 

Pokud si jakýkoli obsah koupíte na platformě iOS, tak z něho jdou jisté „desátky“ i Applu. Právě kolem tohoto je nyní poměrně živo, kdy se minimálně společnost Epic Games snaží tyto zajeté mravy změnit. Na obranu vývojáře, někdy to má opravdu smysl a chování Applu se zdá být poněkud nefér. U aplikací a her, které jsou distribuovány výhradně na iOS a nemají verzi pro jiné platformy, to tak nevadí jako tam, kde můžete daný titul/službu využívat například i na Androidu nebo jen ve webovém prohlížeči, což je právě i případ sítě YouTube.

Pokud si tedy předplatné sítě pořídíte v rámci iOS, jednoduše zaplatíte více než na webu. Pokud si pak koupíte nebo vypůjčíte film, i tak v iOS zaplatíte více než na webu. Proč? Protože za webové transakce si Apple samozřejmě už nic nebere, tam není jeho píseček. Paradox je zde v tom, že onu levnější cenu dostanete i na platformě iOS, jen nesmíte nákupy činit v rámci aplikace, ale webového prohlížeče. Cenové rozdíly nejsou malé, ostatně je sami můžete posoudit níže.

YouTube Premium: 

  • Cena předplatného v iOS aplikaci: 239 Kč 
  • Cena předplatného na webu: 179 Kč 
  • Rozdíl: 60 Kč měsíčně, Apple si tak z každého předplatného vezme 33,52 % 
  • Pokud tedy podstoupíte předplatné na webu, ročně ušetříte 720 Kč. 

Koupě YouTube filmu 

  • Cena konkrétního filmu v iOS aplikaci: 399 Kč 
  • Cena konkrétního filmu na webu: 320 Kč 
  • Rozdíl: 79 Kč, Apple si tak z každého koupeného filmu v této cenové relaci vezme 24,69 % 

Vypůjčení YouTube filmu 

  • Cena konkrétního vypůjčení filmu v iOS aplikaci: 79 Kč 
  • Cena konkrétního vypůjčení filmu na webu: 71 Kč 
  • Rozdíl: 8 Kč, Apple si tak z každého vypůjčení konkrétního filmu v této cenové relaci vezme 9,72 % 

Co z toho plyne? Kupujte obsah na webu. Díky přihlášení a synchronizaci obsahu se vám pak promítne i v rámci aplikací. Nejedná se přitom jen o případ YouTube, ten posloužil jen jako ukázka. Podobnou situaci najdete všude, napříč všemi aplikacemi a všemi hrami, které jsou multiplatformní. Ta přirážka Applu, kterou si účtuje, je totiž vždy nad rámec financí, které od vás požaduje vývojář, poskytovatel, služba… 

.