Zavřít reklamu

Relativně nedávno rozjel YouTube novou službu, která vám umožní zakoupit nebo vypůjčit si filmy z přítomné galerie sítě. Ta se tak snaží proniknout mezi VOD (Video On Demand) služby a uzmout si v nich nějaké to procento. Místo cílení proti Netflixu, HBO GO a Prime videu jde spíše podobnou cestou, kterou nabízelo iTunes, nyní Apple TV+. Obsah si totiž můžete vypůjčit nebo rovnou zakoupit. V případě distribuce Applu to má ale háček. 

YouTube nabízí formu předplatného už poměrně dlouhou dobu. Jeho výhoda je ve video obsahu bez reklam, možnost konzumovat jej off-line a na pozadí zařízení, přičemž součástí předplatného je i YouTube Music. Vše si můžete v iOS aplikaci vyzkoušet na měsíc zdarma, pak budete platit 239 Kč měsíčně. Přítomno je i rodinné sdílení. Ve službě jste přihlášeni svým uživatelským účtem, s jehož pomocí se vám synchronizuje obsah napříč zařízeními, a to samozřejmě nejen mezi těmi od Applu. Platí to jak pro předplatné, tak právě i pro obsah, který si zakoupíte/vypůjčíte. Podíváte-li se do iOS aplikace, hodnota koupeného/vypůjčeného obsahu se liší podle toho, jak je ten exkluzivní. Filmy najdete v záložce Prozkoumat a kartě Filmy.

Například Pán prstenů: Návrat krále v rozšířené verzi vás vyjde na 399 Kč v HD kvalitě, stejně tak stále populární Nolanův Insterstellar, který je stále jedním z nejstreamovanějších filmů v tuzemsku. Wonder Woman už můžete za stejné peníze sledovat v kvalitě UHD, za 79 Kč si ji lze i vypůjčit. V čem je tedy háček? Samozřejmě že v ceně.

Nenakupujte v iOS aplikacích 

Pokud si jakýkoli obsah koupíte na platformě iOS, tak z něho jdou jisté „desátky“ i Applu. Právě kolem tohoto je nyní poměrně živo, kdy se minimálně společnost Epic Games snaží tyto zajeté mravy změnit. Na obranu vývojáře, někdy to má opravdu smysl a chování Applu se zdá být poněkud nefér. U aplikací a her, které jsou distribuovány výhradně na iOS a nemají verzi pro jiné platformy, to tak nevadí jako tam, kde můžete daný titul/službu využívat například i na Androidu nebo jen ve webovém prohlížeči, což je právě i případ sítě YouTube.

Pokud si tedy předplatné sítě pořídíte v rámci iOS, jednoduše zaplatíte více než na webu. Pokud si pak koupíte nebo vypůjčíte film, i tak v iOS zaplatíte více než na webu. Proč? Protože za webové transakce si Apple samozřejmě už nic nebere, tam není jeho píseček. Paradox je zde v tom, že onu levnější cenu dostanete i na platformě iOS, jen nesmíte nákupy činit v rámci aplikace, ale webového prohlížeče. Cenové rozdíly nejsou malé, ostatně je sami můžete posoudit níže.

YouTube Premium: 

 • Cena předplatného v iOS aplikaci: 239 Kč 
 • Cena předplatného na webu: 179 Kč 
 • Rozdíl: 60 Kč měsíčně, Apple si tak z každého předplatného vezme 33,52 % 
 • Pokud tedy podstoupíte předplatné na webu, ročně ušetříte 720 Kč. 

Koupě YouTube filmu 

 • Cena konkrétního filmu v iOS aplikaci: 399 Kč 
 • Cena konkrétního filmu na webu: 320 Kč 
 • Rozdíl: 79 Kč, Apple si tak z každého koupeného filmu v této cenové relaci vezme 24,69 % 

Vypůjčení YouTube filmu 

 • Cena konkrétního vypůjčení filmu v iOS aplikaci: 79 Kč 
 • Cena konkrétního vypůjčení filmu na webu: 71 Kč 
 • Rozdíl: 8 Kč, Apple si tak z každého vypůjčení konkrétního filmu v této cenové relaci vezme 9,72 % 

Co z toho plyne? Kupujte obsah na webu. Díky přihlášení a synchronizaci obsahu se vám pak promítne i v rámci aplikací. Nejedná se přitom jen o případ YouTube, ten posloužil jen jako ukázka. Podobnou situaci najdete všude, napříč všemi aplikacemi a všemi hrami, které jsou multiplatformní. Ta přirážka Applu, kterou si účtuje, je totiž vždy nad rámec financí, které od vás požaduje vývojář, poskytovatel, služba… 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Kdo není úplný idiot, pořídí si YouTube premium na 12 mediců za 16,99$!
  Kde? No přece na Aliexpressu 😂

  A kto je troska chytrejší si hodi jailbreak stiahne tweak cercube a mozem ušetriť ten. Cash ale to iOvce velmi nevedia :D

  Tak pokud chytřejší znamená zloděj, pak OK. Ale to není legální cesta a tak mne nezajímá. Taky jsem raději když mi někdo za moji práci zaplatí.

  „Rozdíl: 8 Kč, Apple si tak z každého vypůjčení konkrétního filmu v této cenové relaci vezme 9,72 % “

  Chápu správně, že kdyby cena byla stejná, tak by autor článku začal tvrdit, že si Apple přestal účtovat ty desátky? :D

  tiez mi to tak pripada, ale toto su porovnania typu Tesco vs Lidl a podobne. Nie co je lacnejsie v Tesco a nieco v Lidl. Ak mas cas a bavi ta chodit po obchodoch a porovnavat, tak ti prajem.
  Autor este zabudol na fakt, ze to iste je v UK alebo v DE drahsie ako v CZ. Ved sa staci pripojit cez VPN do Indie a zabezpecit si predplatne za 2.5 USD :-) Preto nechapem tieto clanky. To bud etym, ze tyto ludia sa nezivia obchodom.

celý text

Čtěte více.