Zavřít reklamu

V pátek byl jako svědek kauzy Epic Games vs. Apple přítomen sám CEO žalované společnosti Tim Cook. Hájil zabezpečení App Storu a jeho pohodlí pro uživatele, nicméně také uvedl, že přímo soupeří s konzolemi. Je také pravda, že pod palbou otázek soudkyně se kroutil, jak mohl. 

Komplikace – tak nazval Cook situaci, která by nastala v případě přítomnosti vlastního procesu fakturace vývojářem. Ne však pro Apple nebo vývojáře, ale pro uživatele. Každému vývojáři byste museli platit přes jeho bránu, každému poskytovat své údaje atd. Byl by to obrovský problém pro stahování aplikací i jejich dodatečného obsahu, navíc by zde byl velký prostor pro podvody. I když to Cook přímo neřekl, závěr má být takový, že různí vývojáři mohou používat nedostatečnou ochranu zpracování plateb.

Výslech přímo od soudkyně 

Cook měl u soudu pobýt hodinu a půl. Vyjma podání svědectví a křížovému výslechu ze strany Epicu se na něho poměrně překvapivě obrátila i sama předsedající soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová. Ta ho „grilovala“ po celých 10 minut, kdy prý bylo na Cookovi vidět, že mu nejsou pokládané otázky přímo po vůli. Soudkyně tak navíc v předchozích svědectvích dosud neudělala.

„Řekl jste, že chcete dát uživatelům kontrolu, tak jaký je problém s tím, že uživatelům umožníte dostupnost levnějšího obsahu?“ Ptala se soudkyně Cooka. Ten namítl, že uživatelé přece mají na výběr mezi mnoha několika modely – např. Androidem a iPhonem. Na otázku, proč neumožní Apple levnější nákupy herní měny mimo App Store odpověděl, že Apple musí získat návratnost svých investic do duševního vlastnictví. Proto si také účtuje 30% provizi za nákupy.

„Pokud bychom vývojářům umožnili takové propojení a obejití App Storu, vzdali bychom se veškerého zpeněžení. Máme 150 tisíc API pro údržbu, mnoho vývojářských nástrojů a poplatky za kompletní zpracování,“ řekl Cook. Soudkyně se ale ohradila s poměrně ostrým tvrzením, že to vypadá, jako kdyby tedy herní průmysl dotoval další aplikace přítomné v App Store.

V jistém ohledu je to ale pravda, protože bezplatná aplikace, která neobsahuje mikrotransakce, jistě nějakou „práci“ spotřebuje, ale platí ji Apple. A z čeho? Pravděpodobně tedy z provizí, které mu zaplatí ostatní. Neuvažujeme zde s vývojářským poplatkem, a to i kdyby ten náklady pokryl, protože nevíme, jak jsou vysoké. Cook k tomuto ještě dodal: „samozřejmě existují jiné způsoby zpeněžení, ale my si vybrali tento, protože si myslíme, že je to ten lepší.“

Není konzole, jako konzole, Time 

Obsáhlý přepis přelíčení si můžete v anglickém znění přečíst na stránkách 9to5Mac. My se pozastavíme ještě nad jedním bodem. V jednu chvíli se Gonzalez Rogersová zeptala Cooka, zda souhlasí s tvrzením o dobré konkurenci na poli her, i když výslovně zmínila, že nemyslí ty konzolové. Cook odpověděl prohlášením, že Apple tvrdou konkurenci skutečně má a že nesouhlasí v tom ohledu, že by do ní neměly konzolové hry patřit. Uvedl, že Apple soutěží jak s Xboxem, tak např. Nintendem Switch.

S Xboxem by se o tom dalo uvažovat, pokud bychom brali v potaz, že Apple TV utáhne i náročné „konzolové“ hry, což neutáhne. Druhý problém je v tom, že i když mají iPhony skvělý výkon, v App Storu nejsou hry, které by dokázaly jeho potenciál využít na maximum. Soudkyně na konci přelíčení uvedla, že její rozhodnutí ve věci může nějakou dobu trvat, protože je tím velmi zatížená. Každopádně její poslední slova ke Cookovi zněla: „Nezdá se mi, že byste měli silnou konkurenci nebo cítili nějakou motivaci vyjít vývojářům vstříc.“ A to může značit její jasný postoj. 

.