Zavřít reklamu

Apple dělá ústupky nejen vůči Rusku, ale i Číně. Jedná se o obrovské trhy, na kterých, pokud chce fungovat, musí v mnohém ustoupit. Většinou tak ale udělá, protože mu ostatně nic jiného nezbyde. Poslední kauza ohledně tohoto tématu se týkala přesunutí dat čínských uživatelů na tamní servery iCloudu, proti čemuž se přísně ohradil zakladatel chatovací aplikace Telegram. 

Telegram

Původní zpráva publikovaná v New York Times informovala o tom, že pokud chce Apple dodržovat místní předpisy, musí data čínských uživatelů ukládat na serverech v Číně. Společnost přitom slíbila, že zde budou data v bezpečí a budou spravována pod přísným dohledem Applu vzhledem k ochraně osobních údajů. Kontroverze se však týkala toho, že Apple údajně „umožnil“ nahlédnout čínským úřadům do e-mailů, dokumentů, kontaktů, fotografií a informacím o poloze uživatelů z toho důvodu, že dešifrovací klíče jsou také uloženy v Číně. Apple se samozřejmě brání a zmiňuje, že neexistují důkazy o tom, že by čínská vláda měla k těmto údajům jakýkoli přístup, i když Times naznačuje, že Apple učinil kompromisy umožňující čínské vládě v případě potřeby se k těmto údajům dostat. Apple také dodal, že jeho čínská datová centra obsahují nejnovější a nejdokonalejší ochrany, protože jsou ve skutečnosti ve vlastnictví čínské vlády. Celou zprávu si můžete přečíst na stránkách Timesu. 

 

Zastaralý hardware 

Aplikace Telegram byla na trh uvedena 14. srpna 2013. Vyvinula ji americká firma Digital Fortress s vlastníkem Pavlem Durovem, zakladatelem ruské sociální sítě VKontakte. Historie sítě je poměrně zajímavá, protože odkazuje nejen na Edwarda Snowdena, ale i soutěže o prolomení jejího šifrování, což se nikomu nepodařilo. Více se dočtete na české WikipediiPrávě Pavel Durov publikoval tento týden své komentáře ve veřejném telegramovém kanálu, ve kterých uvedl, že hardware Applu je jako ze „středověku“ a že je proto patřičně oceňován Komunistickou stranou Číny: „Apple je velmi efektivní při prosazování svého obchodního modelu, který je založen na prodeji předraženého a zastaralého hardwaru svým zákazníkům uzamčených v jeho ekosystému. Pokaždé, když musím k testování naší aplikace pro iOS použít iPhone, mám pocit, že jsem vržen zpět do středověku. 60Hz displeje iPhonu nemohou konkurovat 120Hz displejům moderních telefonů s Androidem, které podporují mnohem plynulejší animace.“ 

Uzamčený ekosystém 

Durov nicméně dodal, že nejhorším na Applu není jeho zastaralý hardware, ale že uživatelé, kteří používají iPhone, jsou digitálním otrokem společnosti. „Máte povoleno používat pouze aplikace, které vám Apple umožňuje instalovat prostřednictvím jeho App Storu, a k nativnímu zálohování dat musíte používat pouze iCloud od Applu. Není divu, že tento totalitní přístup společnosti tak oceňuje Komunistická strana Číny, která má nyní díky němu úplnou kontrolu nad aplikacemi a daty všech svých občanů, kteří se spoléhají na používání telefonů iPhone.“ 

Kromě publikovaného článku v New York Times není úplně jasné, co přesně vedlo zakladatele Telegramu k tak ostré kritice. Je ale pravdou, že od loňského roku vede Telegram s Applem spor v rámci protimonopolní stížnosti, kterou na něho podal. Na Apple se to tak valí ze všech stran a jeho právníci se musí skutečně ohánět pádnými argumenty, proč společnost pracuje takovým způsobem, jakým pracuje. Jak to tak ale vypadá, jsme na prahu velkých změn. Doufejme však, že ať už pro Apple dopadnou jakkoli, budou přínosná i pro uživatele a ne jen pro nenasytné společnosti. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jeste by ten mamlas mohl vysvetlit, v cem presne tech 60Hz nepostacuje pri pouzivani Telegramu. Tuhle kritiku bych chapal od vyvojaru, ktere to muze omezovat (grafika, hry atd) ale fakt ne od vyvojare obycejneho kecalka…

  Jojo, hardware jak ze středověku, ale jediné, na co se zmůže, tak je kritika displeje.

  A koukám, že další vtipálek, co nepochopil princip instalace pouze ověřených aplikací a že to tak asi někomu vyhovuje, protože jinak by všichni byli na děravém Droidu.

  Apple je zlodej a veřejne okrádá své zákazníky.
  Jediné co je dobré jsou jeho 5 let zaručený upgrade telefonů.Jinak vůbec nic.

  kup si to .. pouzivej k praci a ne na pareni her a mozna pochopis… tohle sve tvrzeni rekni lidem co delaji PROFI hudbu, grafiku, animace, strih atp a myslim ze nepochodis s argumentama tveho razeni :)

  Vlastně s ním souhlasím. Za mě hw celkem slušnej, ale průser je sw, přesněji řečeno ios a ipadOS, používat to je za trest.. Proti MacOS nic nemám, ten je dobrej a použitelnej. Škoda že si víc nerozumí s nonApple telefony.

  Co dodat, stalo sa modou obuvat sa do Apple. Kazdy co ma v zadku dieru je odbornik na to ako by to Apple mal robit. Ja robim s Apple od roku 1991 a to sa nam smialy vsetci takyto chytraci. No ocividne Apple robi asi nieco dobre lebo neustale rastie a nema lacne produkty. Co je v rozpore s tym co tento pan hovori. Apple vie predat aj 60Hz displej ako vynimocny. Niekedy mam pocit, ze je Apple skor marketingova firma ako HW&SW spolocnost. Na druhej strane, naco je dobre mat 120 alebbo 180Hz displej? Realne, kto to kedy vyuzije? Sorry zabudol som, na chat je to nevyhnutne :-)
  No a co asi serie najviacej tychto ludi je, ze Apple hromadi najvacsie zisky v jednotlivych segmentoch.
  BTW: Preco Telegram nie je v Cine?

  Apple určitě dělá spoustu věcí dobře a i správně, jinak by nesral tolik lidí a tolik lidí by si nechtělo ukousnout z toho jablka taky svůj vlastní kousek. A ano dovedu pochopit, že když je někdo programátor, tak mu prostě uzavřenej systém nevyhovuje. I když znám jich spoustu, kteří Apple používají a jsou s tím v pohodě, protože nemusejí alespoň každou chvíli řešit, jestli mají všechno zabezpečené a podobně. Každopádně dělat právníka v Applu musí bejt facha na fulltime+

celý text

Čtěte více.