Zavřít reklamu

Pomalu spějeme do finále, tedy alespoň v rámci prvního kola této třítýdenní kauzy. Zítra má svědčit Tim Cook, pak přijde verdikt. A pak pravděpodobně odvolání ať jedné nebo druhé strany a nové kolo. Abychom ale nepředbíhali: šéf obchodního rozvoje App Store pro hry Michael Shmid sice neuvedl, kolik si App Store za mikrotransakce účtoval, jiné zprávy nicméně uvádějí, že to mohlo být klidně přes 350 milionů. 

fortnite a apple

Jak uvádí agentura Bloomberg, Schmid přesnou částku nespecifikoval a odmítl i říci, zda tržby přesáhly částku 200 milionů dolarů. Uvedl totiž, že by bylo „nevhodné“ tyto informace sdílet. Bohužel tedy pro Epic, protože jejich cílem je ukázat bezostyšné obohacování se Applu skrze distribuci obsahu v App Store a aplikacích z něho instalovaných do zařízení společnosti.

Battle Royale hra Fortnite byla v App Store téměř dva roky, než z něho byla loni odstraněna po porušení podmínek obchodu. Analytická společnost zabývající se daty o trhu s mobilními aplikacemi Sensor Tower už ve zprávě z května loňského roku odhadovala, že tržby z mobilní verze hry (tedy i té pro Android) činily 1 miliardu dolarů. Nejvíce hráčů bylo z USA, kteří v titulu utratili na 632 miliony dolarů, což je přibližně 62 % všech výdajů. Následovala Velká Británie a Švýcarsko.

WWDC stojí 50 milionů dolarů 

Její odhad nicméně tvrdí, že Apple na hře vydělal neuvěřitelných 354 milionů dolarů. Když si vezmete, že mu tedy stačí jen hru v App Storu distribuovat a s postupem času za to dostane takový balík, je to až neuvěřitelné. Je ale pravda, že my, jako normální smrtelníci, nevidíme pozadí. Asi se shodneme na tom, že Apple v tomto ohledu vydělává neuvěřitelné peníze prakticky za nic, ale i do toho nic musí nějaké finance sypat. Např. Phil Shiller v přelíčení zmínil, že jen konání (fyzického) WWDC ho stojí 50 milionů dolarů.

Společnost Epic tvrdí, že vysoká ziskovost App Store je jedním z důvodů, proč Apple nadále požaduje 30 % digitálních transakcí a že nedokáže tuto provizi ospravedlnit svými nároky na zajištění bezpečnosti, ochrany osobních údajů, kontroly App Store a dalších faktorů. Schiller právě argumentoval tím, že vlastně nemá jak vypočítat ziskovost App Storu jako samostatné jednotky, a že jakékoli pokusy o to by byly zavádějící, protože nezohledňují množství peněz, které Apple investuje do ekosystému iOS, jako je výzkum a vývoj a v neposlední řadě právě i finance vydané na náklady, jako je konání WWDC.

Podle agentury Bloomberg však Schmid uvedl, že Apple za posledních 11 měsíců existence hry v App Store utratil za její marketing jeden milion dolarů. Advokátka společnosti Epic, Lauren Moskowitz, charakterizovala tento jeden milion jako skutečně dobře investovaný, když příjmy z mikrotransakcí činily hodnotu 100 milionů dolarů. Laicky řečeno, ať už Apple vydělal na přítomnosti Fortnite v App Store 99 nebo 353 milionů dolarů, pro nás to jsou stejně nepředstavitelné částky, za které by měly být obě společnosti šťastny. Ne tak už uživatelé, kterým je cena obsahu právě o provizi Applu navyšována. 

.