Zavřít reklamu

Prakticky každoročně se můžeme těšit z nových emotikon, které jsou však častokrát terčem kritiky. Když například Apple vydal beta verzi iOS 15.4 s novým smajlíkem těhotného muže, na sociálních sítích se prakticky okamžitě strhla lavina nenávistných komentářů, které vyjadřovaly nesouhlas s tímto krokem. Věděli jste ale o tom, že přímo Apple o nových emotikonách nerozhoduje, naopak pouze přejímá schválené návrhy a ty pak následně implementuje do svých operačních systémů? Kdo za nimi tedy stojí a můžeme si třeba nechat zaregistrovat vlastní obrázek?

Za novými emotikony stojí takzvané Unicode konsorcium (kalifornská nezisková organizace), jehož podvýbor každoročně debatuje nad potenciálními přírůstky a rozhoduje o nich, přičemž zároveň probírá i návrhy od veřejnosti a může se zasadit za jejich zavedení. Tímto řekněme standardizovaným postupem se tedy rozhoduje o každé nové emotikoně, která se začne oficiálně „uznávat“. Na práci konsorcia pak už jen navážou technologické společnosti jako Apple či Google. Ty totiž do svých operačních systémů zakomponují nové emojis a zpřístupní je uživatelům prostřednictvím softwarových aktualizací. Tento postup se pak neustále opakuje, díky čemuž dnes máme k dispozici stovky nejrůznější smajlíků a dalších obrázků, s jejichž pomocí můžeme slova či dokonce věty nahradit pouhým panáčkem.

emoji z ios 15.4 11
Emoji zobrazující těhotného muže vyvolal ostrou reakci

Pokud tedy s některým emoji nesouhlasíte, případně se vám nelíbí jeho design či samotná myšlenka, tak kritika Applu není úplně na místě. Ten sice ovlivní finální podobu, avšak ne původní sdělení. Zároveň pokud máte sami tip na novou emotikonu a rádi byste ji dostali do všech operačních systémů, prakticky nic vám v tom nebrání. V takovém případě se stačí obrátit na zmiňované Unicode konsorcium, předat váš návrh a následně doufat, že budete mít štěstí. Kompletní postup při návrhu vlastního designu naleznete na webu Guidelines for Submitting Unicode Emoji Proposal.

.