Zavřít reklamu

Málo v čem je Apple tak nekonzistentní, jako v představování nové generace iPadu mini. Máme zde sice již 6 jeho generací, je to ale již téměř 11 let, kdy přišla ta úplně první. Můžeme se tedy už těšit, že si pro nás Apple chystá iPad mini 7? 

Poslední velkou aktualizaci dostal iPad mini v září roku 2021, kdy přešel na nový bezrámečkový design, tedy ten, který již nepočítá s tlačítkem Plochy – ikonickým Home Buttonem. Předchozích 5. generací v podstatě sdílel stejný vzhled, který se lišil jen minimálně a vylepšovaly se zejména vnitřnosti, tedy čip a fotoaparáty. S 6. generací přišlo i USB-C namísto Lightningu a podpora Apple Pencil 2. generace. 

Kdy Apple představil iPad mini 

  • 1. generace: 23. října 2012 
  • 2. generace: 22. října 2013 
  • 3. generace: 16. října 2014 
  • 4. generace: 9. září 2015 
  • 5. generace: 18. března 2019 
  • 6. generace: 14. září 2021 

Od představení 6. generace uplynou v září dva roky. Generace 5 a 6 od sebe ale dělilo dlouhých 29 měsíců, rekordně dlouho jsme však čekali právě na 5. generaci, a to 3 a půl roku. S jistotou tedy vlastně nejde říci, kdy se 7. generace dočkáme. Může se tak stát s iPhony 15 v září, na speciální události v říjnu, stejně tak ale až na jaře příštího roku. Může za to i ten fakt, že zvěsti o jeho příchodu jsou hodně vlažné, respektive neunikají žádné specifikace, které by se měly nového iPadu mini týkat. Právě úniky tradičně příchod nového modelu ať už iPhonu, Macu, Apple Watch nebo iPadu zvěstují.

Ming-Chi Kuo se o iPadu mini 7 prvně zmínil v prosinci 2022, a to v té souvislosti, že by na tomto modelu měl Apple již pracovat a měl by jej představit koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Nyní to potvrdil i ShrimpApplePro na svém Twitteru. Oproti tomu Bloomberg spíše zmiňuje novou generaci iPadu Air. Právě mini má těžkou pozici v tom, že je to kvůli své velikosti hodně specifický produkt. Rozhodně má ale úspěšnější historii než třeba iPhony s přídomkem mini, se kterými to Apple vydržel jen dvě generace. 

Co vlastně novinka přinese? 

Ať už iPad mini 7 přijde v blízké nebo vzdálenější budoucnosti, jistě bude vycházet z aktuální 6. generace, která je po směru designu pořád mladá. Vzhledem k jeho cílové skupině a ceně, kterou musí držet pod iPadem Air, se nedá čekat nějaké razantní vylepšení specifikací. Mohli bychom si sice přát lepší displej a čip řady M, ale to jediné, co možná dostaneme, bude osazení čipem z iPhonů 15/15 Pro, tedy teoreticky A17 Bionic. Pokud nezačnou i do základních řad tabletů Applu pronikat možnosti vrcholné řady Pro, nemá je tak společnost příliš kam posouvat. 

.