Zavřít reklamu

Apple začátkem září představil novou řadu jablečných telefonů Apple iPhone. Opět se jednalo o čtveřici telefonů, rozdělitelné do dvou kategorií – základní a Pro. Právě iPhone 14 Pro (Max) se těší obrovské popularitě. Apple se u něj totiž pochlubil řadou zajímavých novinek, v čele s odstranění výřezu a jeho nahrazením dynamickým průstřelem Dynamic Island, výkonnějším čipsetem Apple A16 Bionic, always-on displejem a lepším hlavním fotoaparátem. Apple po letech konečně zvětšil rozlišení senzoru ze standardních 12 Mpx na 48 Mpx.

Právě nový zadní fotoaparát dostává nemalou pozornost ze strany veřejnosti. Applu se totiž opět podařilo povznést kvalitu fotografií o několik kroků vpřed, což je aktuálně něco, co si uživatelé cení nejvíce. Není totiž náhodou, že se výrobci mobilních telefonů v posledních letech zaměřují právě na foťák. Kolem něj se ale otevřela ještě jedna poměrně zajímavá diskuze související s úložištěm. iPhony totiž startují se 128GB úložištěm a logicky větší fotografie musí zabírat i více místa. A to se (bohužel) potvrdilo. Pojďme si proto srovnat, kolik místa zabírají 48Mpx fotky z iPhonu 14 Pro ve srovnání s telefonem Samsung Galaxy S22 Ultra a jeho 108Mpx fotoaparátem.

Jak fungují 48Mpx fotky

Než se ale pustíme do samotného srovnání, je důležité zmínit ještě jednu skutečnost. Prostřednictvím iPhonu 14 Pro (Max) totiž nemůžete fotit v rozlišení 48 Mpx jen tak. To je možné pouze při focení do formátu ProRAW. Pokud ale jako formát zvolíte tradiční JPEG či HEIC, výsledný fotky budou standardně ve 12 Mpx. Utilizovat plný potenciál objektivu tak dokáže pouze zmiňovaný profesionální formát.

Kolik místa zabírají snímky

Jakmile se nové iPhony dostaly do rukou prvních recenzentů, internetem doslova okamžitě obletěla zpráva o tom, kolik místa zabírají 48Mpx ProRAW snímky. A mnoha lidem tento údaj doslova vyrazil dech. Ihned po keynote totiž YouTuberka sdílela zajímavý údaj – vyzkoušela vyfotit snímek ve formátu ProRAW přes 48Mpx fotoaparát, čímž vznikla fotka o rozlišení 8064 x 6048 pixelů, která následně v úložišti zabírala neuvěřitelných 80,4 MB. Kdybyste však stejný snímek vyfotili ve stejném formátu pomocí 12Mpx objektivu, zabere vám zhruba třikrát méně místa, respektive kolem 27 MB. Tyto zprávy následně potvrdil i vývojář Steve Moser. Ten prozkoumal kód finální beta verze iOS 16, z něhož vyšlo najevo, že takovéto snímky (48Mpx v ProRAW) mají zabírat zhruba 75 MB.

iphone-14-pro-camera-5

Z toho tedy vyplývá jediné – pokud chcete váš iPhone používat hlavně na focení, měli byste být vybaveni větším úložištěm. Na druhou stranu tento problém se netýká každého jablíčkáře. Ve formátu ProRAW totiž fotí hlavně ti, kteří moc dobře ví, co zrovna dělají a s větším velikostí výsledné fotografie moc dobře počítají. Běžné uživatele tak tento „neduh“ trápit vůbec nemusí. Ti totiž budou v drtivé většině případů fotit ve standardním formátu HEIF/HEVC či JPEG/H.264.

Pojďme si už ale posvítit i na samotnou konkurenci, konkrétně tedy na Samsung Galaxy S22 Ultra, který lze momentálně považovat za hlavního konkurenta nových jablečných telefonů. Tento telefon jde v číslech ještě o několik kroků dál než Apple – pyšní se totiž objektivem s rozlišením 108 Mpx. V základu však oba telefony fungují prakticky stejně. Ačkoliv jsou vybaveny hlavním fotoaparátem s velkým rozlišením, tak i přesto výsledné fotografie tak velké nejsou. Dochází totiž k něčemu, čemu se říká pixel binning neboli kombinování pixelů do menšího snímku, který je díky tomu úspornější, a přesto dokáže poskytnout prvotřídní kvalitu. Ani zde však nechybí možnost pro plné využití potenciálu. Pokud byste tedy přes telefony Samsung Galaxy fotili ve 108 Mpx, výsledná fotografie vám následně zabere kolem 32 MB a ponese rozlišení 12 000 x 9 000 pixelů.

Apple prohrává

Ze srovnání je jednoznačně patrná jedna věc – Apple na plné čáře prohrává. Ačkoliv je kvalita fotografií nejdůležitějším aspektem, tak i přesto je nutné brát ohled na její efektivitu a velikost. Je tedy otázkou, jak s tímto Apple ve finále naloží a co od něj tedy můžeme očekávat do budoucna. Hraje podle vás velikost 48Mpx ProRAW fotek tak zásadní roli, nebo jste ochotni tento neduh s ohledem na kvalitu fotografií přehlédnout?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Trochu nechápu, v čem se autor článku domnívá, že Apple prohrává. Zřejmě to vyplývá z jeho neznalosti a naivity. Pokud chci ve snímku co nejvíce informací, pak mě asi těžko uspokojí to, že jej výrobce zkomprimoval do menší velikosti, pokud ta komprimace nezachová 100 % informací. Umí si autor článku spočítat, jak velký výsledný soubor musí být?

  Lukáši, ale i přesto je tam vyšší rozlišení s menším uložením v paměti.

  Coz je dusledek prave zminene komprese ? Jak jinak si vysvetlit vyssi rozliseni s mensi velikosti vysledneho souboru nez kompresi tzn „ztratou“ nekterych informaci ? Jiste mame tu jeste metody jako napr deduplikace ale to uz asi mluvime o spojeni nekolika snimku.

  Presne tak. Navic optika se neda osidit a tak maly objektiv proste nemuze takove rozliseni. Kdyby mohl, vyrobci fototechniky by nepouzivali drahe velke objektivy a velke snimaci chipy

  Lukáš spíš to vyplívá z tvé neznalosti… Existují i bezeztrátové komprese, které neovlivní kvalitu. Zbytečně není třeba obhajovat zastaralé Apple technologie a koukat i na jablíčka trochu kriticky…

  Domnívám se, že zrovna bezeztrátová komprese není případ Samsungu, proto je zdůraznění této technologie poněkud mimo mísu. Jo a vyplývá je od slovesa plynout = vyjmenované slovo po L = tvrdé Y ;-)

  Jde o to, že Apple neumí fotit fotky v plném 48Mpx rozlišení do standardního formátu s kompresí – umí právě jen do RAWu, takže uživatel musí provést post processing sám. Samsun narozdíl od toho fotí i v plném rozlišení 108Mpx do standardního formátu s kompresí a pokud je uživatel fotograf a chce dělat postprocessing sám, tak si může nastavit, že chce fotit do RAWu, což autor neudělal :) no co k tomu říct…podle mě standardní uživatel Apple :)

  Tyhle formaty vyuziji spise profi fotografove, ti zase vetsinou nebudou mit Iphone..Jinak obecene, co se fotek tyce, moje S22ultra foti podobne, jako keleguv Iphone 13 pro max..Dokud nedoslo na zoom, tam jsem si ho namazal na chleba. S novym Iphonem jeste nemam srovnani..

  To dává smysl, koupit si nový iP14 Pro za skoro 35K, a jedinou výhodu, kterou měl oproti levnější 13 Pro pak vypnout :D Dle mě, měla startovat iP14PRO na 256GB, za tu cenu i vzhledem k tomu, kolik ty fotky zaberou.
  Někde jsem viděl „vychytávku“, jak někdo fotí do 48MPx a pak to přes zkratku převede do 12MPx, že to má lepší detaily, než kdyby fotil rovnou na 12MPx.
  Chvíli jsem ho zvažoval, ale právě kvůli opět odpornému výřezu, a krom 48MPx žádným změnám, zůstávám u 13PRO do doby, než Apple ten hnus schová pod displej. Ale zas dlouho se mi čekat nechce, že. Takový Galaxy ULTRA má jen průstřel, který není až tak „hovadský“, tak možná nakonec sáhnu po Galaxy. Jiné Apple krámy nemám, jen iPhone, ten je k Androidu konkurenceschopný. Infantilní MacOS, který je pro děti a to a samé iPAD, to mi do baráku nesmí. Měl jsem to, testoval a zastaralé infantilní, prostě pro „tupé“ amíky… a o AW ani nemluvím, tragická výdrž, vzhled jak od ťamanů, včetně nové ULTRY, která je navíc odporná a se starými střevy… Jsem se nějak rozepsal. Dávám Apple tak rok, max 2 to vydržím do iP16 PRO, možná :D pokud ten ohavný notch neodstraní, jdu jinam.

celý text

Čtěte více.