Zavřít reklamu

Apple začátkem září představil novou řadu jablečných telefonů Apple iPhone. Opět se jednalo o čtveřici telefonů, rozdělitelné do dvou kategorií – základní a Pro. Právě iPhone 14 Pro (Max) se těší obrovské popularitě. Apple se u něj totiž pochlubil řadou zajímavých novinek, v čele s odstranění výřezu a jeho nahrazením dynamickým průstřelem Dynamic Island, výkonnějším čipsetem Apple A16 Bionic, always-on displejem a lepším hlavním fotoaparátem. Apple po letech konečně zvětšil rozlišení senzoru ze standardních 12 Mpx na 48 Mpx.

Právě nový zadní fotoaparát dostává nemalou pozornost ze strany veřejnosti. Applu se totiž opět podařilo povznést kvalitu fotografií o několik kroků vpřed, což je aktuálně něco, co si uživatelé cení nejvíce. Není totiž náhodou, že se výrobci mobilních telefonů v posledních letech zaměřují právě na foťák. Kolem něj se ale otevřela ještě jedna poměrně zajímavá diskuze související s úložištěm. iPhony totiž startují se 128GB úložištěm a logicky větší fotografie musí zabírat i více místa. A to se (bohužel) potvrdilo. Pojďme si proto srovnat, kolik místa zabírají 48Mpx fotky z iPhonu 14 Pro ve srovnání s telefonem Samsung Galaxy S22 Ultra a jeho 108Mpx fotoaparátem.

Jak fungují 48Mpx fotky

Než se ale pustíme do samotného srovnání, je důležité zmínit ještě jednu skutečnost. Prostřednictvím iPhonu 14 Pro (Max) totiž nemůžete fotit v rozlišení 48 Mpx jen tak. To je možné pouze při focení do formátu ProRAW. Pokud ale jako formát zvolíte tradiční JPEG či HEIC, výsledný fotky budou standardně ve 12 Mpx. Utilizovat plný potenciál objektivu tak dokáže pouze zmiňovaný profesionální formát.

Kolik místa zabírají snímky

Jakmile se nové iPhony dostaly do rukou prvních recenzentů, internetem doslova okamžitě obletěla zpráva o tom, kolik místa zabírají 48Mpx ProRAW snímky. A mnoha lidem tento údaj doslova vyrazil dech. Ihned po keynote totiž YouTuberka sdílela zajímavý údaj – vyzkoušela vyfotit snímek ve formátu ProRAW přes 48Mpx fotoaparát, čímž vznikla fotka o rozlišení 8064 x 6048 pixelů, která následně v úložišti zabírala neuvěřitelných 80,4 MB. Kdybyste však stejný snímek vyfotili ve stejném formátu pomocí 12Mpx objektivu, zabere vám zhruba třikrát méně místa, respektive kolem 27 MB. Tyto zprávy následně potvrdil i vývojář Steve Moser. Ten prozkoumal kód finální beta verze iOS 16, z něhož vyšlo najevo, že takovéto snímky (48Mpx v ProRAW) mají zabírat zhruba 75 MB.

iphone-14-pro-camera-5

Z toho tedy vyplývá jediné – pokud chcete váš iPhone používat hlavně na focení, měli byste být vybaveni větším úložištěm. Na druhou stranu tento problém se netýká každého jablíčkáře. Ve formátu ProRAW totiž fotí hlavně ti, kteří moc dobře ví, co zrovna dělají a s větším velikostí výsledné fotografie moc dobře počítají. Běžné uživatele tak tento „neduh“ trápit vůbec nemusí. Ti totiž budou v drtivé většině případů fotit ve standardním formátu HEIF/HEVC či JPEG/H.264.

Pojďme si už ale posvítit i na samotnou konkurenci, konkrétně tedy na Samsung Galaxy S22 Ultra, který lze momentálně považovat za hlavního konkurenta nových jablečných telefonů. Tento telefon jde v číslech ještě o několik kroků dál než Apple – pyšní se totiž objektivem s rozlišením 108 Mpx. V základu však oba telefony fungují prakticky stejně. Ačkoliv jsou vybaveny hlavním fotoaparátem s velkým rozlišením, tak i přesto výsledné fotografie tak velké nejsou. Dochází totiž k něčemu, čemu se říká pixel binning neboli kombinování pixelů do menšího snímku, který je díky tomu úspornější, a přesto dokáže poskytnout prvotřídní kvalitu. Ani zde však nechybí možnost pro plné využití potenciálu. Pokud byste tedy přes telefony Samsung Galaxy fotili ve 108 Mpx, výsledná fotografie vám následně zabere kolem 32 MB a ponese rozlišení 12 000 x 9 000 pixelů.

Apple prohrává

Ze srovnání je jednoznačně patrná jedna věc – Apple na plné čáře prohrává. Ačkoliv je kvalita fotografií nejdůležitějším aspektem, tak i přesto je nutné brát ohled na její efektivitu a velikost. Je tedy otázkou, jak s tímto Apple ve finále naloží a co od něj tedy můžeme očekávat do budoucna. Hraje podle vás velikost 48Mpx ProRAW fotek tak zásadní roli, nebo jste ochotni tento neduh s ohledem na kvalitu fotografií přehlédnout?

.