Zavřít reklamu

Apple v nových iPhonech 14 přinesl dvě zásadní novinky týkající se fotografie. První je akční režim, který je dostupný v celé řadě, druhá je pak 48Mpx hlavní fotoaparát, kterým disponují jen modely 14 Pro. Pokud jste si ale mysleli, jak jeho potenciálu využijete při každé své fotografii, musíme vás zklamat. 

Pokud bychom vycházeli z praxe poplatné konkurence Applu, tak je poměrně běžné, že zde máte fotoaparáty o 50 a více Mpx, přičemž v nastavení si jednoduše určíte, kolik chcete, aby měl výsledný snímek pixelů – tedy jestli se využije jejich skládání a výsledek bude jen cca 12Mpx, nebo jestli využijete plného potenciálu senzoru a dostanete výsledek v plném rozlišení. Toto nastavení se pak také nachází přímo v nastavení nativní aplikace, ne někde v možnostech nastavení systému.

Apple na to šel samozřejmě po svém, jestli ale chytře, musíte posoudit sami. iPhony 14 Pro tedy standardně na 48 Mpx nefotografují. Standardně vám pořád předkládají 12Mpx fotografie, ať už z jakéhokoli fotoaparátu. Chcete-li 48 Mpx, musíte si je vynutit. Není zde ani žádný algoritmus, který by automaticky určil – teď je super světlo, použiji 48 Mpx, teď je šero, budu raději skládat pixely, abych dosáhl lepšího výsledku.

Jak aktivovat 48 Mpx rozlišení u iPhonů 14 Pro 

  • Otevřete Nastavení. 
  • Zvolte nabídku Fotoaparát. 
  • Vyberte Formáty. 
  • Zapněte Apple ProRAW. 
  • Klepněte na Rozlišení ProRAW a vyberte 48 MP. 

V rozhraní fotoaparátu se vám poté v režimu Foto zobrazuje ikona RAW. Je-li přeškrtnutá, fotografujete do JPEG nebo HEIF v 12Mpx rozlišení, je-li zapnuta, fotografujete ve 48Mpx do formátu DNG. Při volbě rozlišení Apple uvádí, že 12Mpx fotografie budou mít cca 25 MB, ty ve 48Mpx rozlišení 75 MB. Při našem zkoušení musíme uznat, že je to bohužel pro majitele zařízení s nižším úložištěm pravda.

12Mpx fotografie mají rozlišení 4032 x 3024, ty ve 48Mpx pak 8064 x 6048 px. Samozřejmě záleží na složitosti scény. Níže uvedená první fotografie měla ale 96 MB, druhá dokonce 104 MB. Nejčastěji jsme se ale pohybovali mezi 50 až 80 MB. Ukázkové fotografie jsou převedeny na JPEG a jsou komprimované, protože web a popřípadě vaše mobilní data by nám za to nepoděkovala, proto chcete-li si udělat přesný obrázek o kvalitě výsledku, můžete si ukázkové fotografie stáhnout zde. Druhá fotografie je pak klasicky 12Mpx focena do JPEGu. Mějte na paměti, že RAW fotka vypadá vždy hůře, protože není prohnána tolika chytrými algoritmy, které mají za účel výsledek co nejvíce vylepšit – to musíte udělat pak sami a ručně.

IMG_0165 IMG_0165
IMG_0166 IMG_0166
IMG_0158 IMG_0158
IMG_0159 IMG_0159
IMG_0156 IMG_0156
IMG_0157 IMG_0157

Apple u ProRAW také uvádí, že přiblížené fotky mají nižší rozlišení, což je samozřejmě logické, protože zde dochází k ořezu, a to zejména při použití nového 2x přiblížení. RAW fotky v nočním režimu, v režimu makro nebo s bleskem budou vždy jen 12MPx. Některé makro fotky jsou také přiloženy v odkazu ke stažení.

Není to pro běžné focení a je to škoda 

Dle mého osobního názoru si Apple dost ulehčil práci. Pokud chcete fotit ve 48Mpx, počítejte s velikou datovou náročností a zároveň s nutností následné práce s takovou fotografií, která prostě jistou péči ještě potřebuje. Nechcete-li se o toto starat, ProRAW vůbec nezapínejte. Výhody 48Mpx samozřejmě oceníte i při výsledné 12Mpx fotografii, protože zde dochází k mnoha softwarovým úpravám, které se pokusí z výsledku vytáhnout maximum. Bohužel už nám ale Apple nenabídne fotit s jeho chytrými algoritmy do 48 Mpx, což ostatní výrobci dovolí a ochuzuje nás tak o možnost volby.

Zároveň to znamená jediné – 48 Mpx se do základní řady pravděpodobně jen tak nepodívá. Pokud Apple chce mít řadu Pro profesionální, tak právě toto je to, co oba modely odlišuje. Kdyby pak dal 48 Mpx do základních iPhonů a nedal jim přece jen pro mnohé složitější ProRAW, mohl by být silně kritizován za klamavou reklamu, protože uživatel by prakticky nemohl do 48 Mpx fotografovat (je otázka, jak by se k tomu postavili vývojáři aplikací třetích stran). Jednoduše lze říci, že je to zklamání, kdy nás Apple dokázal pěkně opít rohlíkem. Nic to však nemění na tom, že iPhone 14 Pro (Max) je pořád nejlepší iPhone, který Apple dosud vytvořil.

.