Zavřít reklamu

Výrobky od Applu jsou určené převážně k používání v interiérech. Některé z nich, jako třeba iPhone nebo Apple Watch, s sebou ale z pochopitelných důvodů bereme ven, a čas od času musíme vzít ven třeba i MacBook nebo iPad. Jak se o jablečné produkty v zimě postarat tak, aby jim mráz neuškodil?

Jak pečovat v zimě o iPhone a iPad

Zatímco v článcích věnovaných prevenci přehřátí jablečných produktů z logických důvodů doporučujeme „svléknutí“ iPhonu z obalu či krytu, v zimním období vás budeme nabádat k pravému opaku. Čím více vrstvami udržíte svůj jablečný smartphone v přijatelné teplotě, tím lépe. Nebojte se kožených krytů, neoprenových obalů, a iPhone klidně noste třeba ve vnitřní kapse kabátu či bundy, případně důkladně uložený v tašce či batohu.

Jakýkoliv výraznější výkyv teploty může mít neblahý vliv na baterii vašeho iPhonu či iPadu. Podle oficiálního webu společnosti Apple činí provozní teplota pro iPhone 0°C – 35°C. Ve chvíli, kdy se váš iPhone či iPad ocitne na delší dobu v teplotě pod bodem mrazu, je ohrožena jeho baterie. Pokud víte, že se s vaším iPhonem či iPadem budete delší dobu pohybovat na mrazu, a zároveň jste si jisti, že jej nebudete muset akutně použít, doporučujeme vám jej pro jistotu vypnout.

Jak pečovat v zimě o MacBook

Asi jen těžko budete svůj MacBook používat v zasněžených pláních nebo uprostřed zamrzlé přírody. Pokud jej ale přepravujete z bodu A do bodu B, kontaktu s mrazem se nevyhnete. Provozní teplota MacBooku činí stejně jako u iPhonu 0°C – 35°C, teploty pod bodem mrazu mu tedy z pochopitelných důvodů nijak neprospívají, a mohou uškodit zejména jeho baterii. Pokud teplota, které je vystaven váš jablečný laptop, klesne pod určitou hodnotu, můžete zaznamenat například problémy s baterií, rychlejším vybíjením, chodem počítače jako takovým, nebo třeba s neočekávaným vypínáním. Pokuste se pokud možno MacBook v mrazivých teplotách vůbec nepoužívat.

Pokud potřebujete svůj MacBook v mrazu někam přepravit, podobně jako u iPhonu se zaměřte na to, abyste jej „oblékli“ do většího množství vrstev. Pokud nemáte po ruce kryt nebo obal, můžete improvizovat se svetrem, šálou nebo mikinou. Po návratu z mrazivého prostředí bude váš MacBook potřebovat aklimatizaci. Jakmile se svým laptopem dostanete opět zpět do tepla, zkuste jej chvíli nepoužívat ani nenabíjet. Po několika desítkách minut můžete zkusit počítač zapnout, případně jej připojit na nabíječku a ponechat chvíli v nečinnosti.

Kondenzace

Pokud jakékoliv své Apple zařízení ponecháte delší dobu například v nevytopeném autě nebo venku, může snadno dojít k tomu, že zařízení přestane vlivem dlouhodobějšího vystavení příliš nízkým teplotám fungovat. Nemusíte se obávat, v drtivé většině případů jde naštěstí jen o dočasný stav. Důležité je, abyste své zařízení nezapínali bezprostředně poté, co se s ním vrátíte zpět do tepla. Chviličku počkejte, poté jej zkuste opatrně zapnout nebo případně nabít. Pokud je to možné, zkuste svůj iPhone přestat aktivně používat zhruba dvacet minut před plánovaným návratem zpět do interiéru. Můžete vyzkoušet i trik s uložením iPhonu do mikrotenového sáčku, který neprodyšně uzavřete. Voda se postupně namísto vnitřku iPhonu vysráží na vnitřních stěnách sáčku.

.