Zavřít reklamu

Jablečné telefony od iPhonu 8 podporují rychlonabíjení, k čemuž nám stačí rychlonabíjecí adaptér s podporou Power Delivery a vhodný USB-C/Lightning kabel. Příchod této vychytávky dokázal potěšit většinu jablíčkářů, jelikož nám znatelně urychlil nabíjení a zpříjemnil život. Při použití zmiňovaného adaptéru se totiž z 0 na 50 % dostaneme za pouhých 30 minut. To přijde náramně vhod například v momentech, kdy někam spěcháme a nemáme úplně čas na nabití telefonu. Problém je ale v tom, že Apple povoluje pouze 18 W (od iPhonu 12 jde o 20 W).

Ačkoliv nám, jablíčkářům, může 18/20 W připadat dostačujících a na rychlost nabíjení jsme si vcelku zvykli, konkurence na to nahlíží úplně jinak. Poměrně velký rozdíl můžeme vidět již při pohledu na Samsung, který se u své nejnovější řady spoléhá na 45W nabíjení. Někoho to možná překvapí, ale i tento jihokorejský gigant je oproti některým čínským inovátorům o několik kroků pozadu. Například takový Xiaomi Mi 11T Pro již nějakou dobu nabízí dokonce 120W nabíjení, avšak nyní se o slovo hlásí zcela nový velikán – Oppo, který přichází dokonce s až 150 W, tedy s více než 7x výkonnějším nabíjením než třeba u iPhonu 13 Pro Max.

Apple bude muset zabrat

Apple je v otázce výkonu nabíjení poměrně konzistentní a za poslední roky učinil jen jedinou změnu, kdy z již zmiňovaných 18 wattů navýšil na 20 wattů. Je to ale pro jablíčkáře dostačující? Rychlost nabíjení se totiž nijak nezměnila – cupertinský gigant totiž v případě rychlonabíjení i nadále slibuje, že se baterie z 0 do 50 % nabije za zhruba 30 minut, což tak nějak sedí. Když se ale pak podíváme na možnosti firmy Oppo s jejím 150W nabíjením a zjistíme, že v takovém případě mohou telefon s kapacitou baterie 4500 mAh nabít za z 0 do 100 % za pouhých 15 minut, tak budeme konkurenci s vysokou pravděpodobností závidět. Jen pro ujasnění, nejkapacitnější baterií aktuální řady disponuje iPhone 13 Pro Max s 4352 mAh a jeho plné nabití zabere něco okolo dvou hodin. Ve finále tak můžeme vidět obrovský rozdíl.

V poslední době je stále populárnější zavádět výkonnější a rychlejší nabíjení. Kolem tohoto tématu také panují věčné diskuze, zdali je něco podobného vůbec bezpečné a „zdravé“ pro baterii. Lidé častokrát argumentovali tím, že kdyby to bylo skutečně tak bezpečné, Apple spolu se Samsungem by to už dávno měli. Ti se ale drželi na své hranici, dokud Samsung u letošní generace Galaxy S22 nenavýšil výkon (u modelů S22+ a S22 Ultra) z 25 W na 45 W. Pozadu je tedy snad už jen Apple.

Xiaomi HyperCharge
Xiaomi HyperCharge aneb 120W nabíjení

Lze tedy očekávat, že se časem do podobných změn pustí i jablečná společnost. Doslova už totiž musí zareagovat na konkurenci, která Applu utíká na míle daleko. Ve finále totiž nabití iPhonů zabere podstatně více času, což pak může některé potenciální zákazníky odradit od koupě, obzvláště v případech, kdy jsou častokrát ve spěchu. Uvítali byste rychlejší/výkonnější nabíjení, nebo vám vyhovuje dosavadních 20W?

.