Zavřít reklamu

Rozbor nejnovějšího iPodu nano (6. generace) od společnosti Apple na jednotlivé součástky, který provedla společnost iSuppli, zjistil přibližné výrobní náklady této novinky.

Průzkum trhu od iSuppli prokázal, že nejnovější iPod nano, který byl představen 1. září letošního roku, potvrzuje pravidlo “méně je někdy více”. U tohoto zařízení se totiž skloubil pozoruhodný design, vlastnosti i ekonomické řešení. Navíc si myslím, že nový iPod nano se stane velmi vyhledávaným přehrávačem.

Proto společnost iSuppli tento iPod rozebrala, konkrétně 8 GB verzi, aby zjistila, z jakých součástek se skládá a hlavně jaká je jeho výrobní cena. Cena součástek iPodu nano byla stanovena na 43,73 $ a výrobní náklady byly určeny na 1,37 $. Když tyto náklady porovnáme s předchozími verzemi nana, zjistíme, že tato novinka je druhým nejlevnějším iPodem nano, co se výroby týče.

Což byl určitě také cíl společnosti Apple. Přijít s kompletně inovovaným iPodem, který dostal touch screen a přitom, co nejvíce ušetřit nebo-li vydělat. Proto také iPod nano 6. generace obsahuje součástky od různých výrobců. Například Toshiba dodala Flash pamět a Samsung RAM a processor. Kompletní výpis součástí včetně ceny si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Pokud by tedy náklady byly zjištěny správně, znamenalo by to, že náklady tvoří pouze 30 % z ceny výrobku, u minulého modelu iPodu nano to bylo 33%. Prodejní cena nana 6. generace je 149 $.

U nás se 8 GB verze iPodu nano prodává okolo 3 600 – 4 300 Kč. 16 GB verze od 4 600 – 5 300 Kč. Když opomineme cenu a budeme se soustředit pouze jen na inovovaný iPod, tak si myslím, že se tento krok Applu skutečně povedl. Nový nano vypadá moc dobře. Sice jsem byl poněkud skeptický, jak bude fungovat maličký touch screen, ale po shlédnutí několika videí jsem byl unešen.

Pokud jste tuto novinku ještě neviděli, můžete si výše pustit televizní reklamu společnosti Apple právě na tento produkt.

Zdroj: www.appleinsider.com
.