Zavřít reklamu

Stále se nedá úplně říci, že by mělo mnoho služeb Applu, vyjma Apple Music, nějaký viditelný úspěch. Apple TV+ tratí na svém modelu exkluzivního obsahu (byť je označen jakožto velmi kvalitní), Fitness+ a News+ u nás nejsou dokonce ani dostupné, takže masový úspěch je v jejich případě zatím v nedohlednu. Pak je tu ale Apple Arcade, poměrně nenápadná služba, která může mnohé překvapit. 

Při koupi nového Apple zařízení dostanete Apple TV+ na rok zdarma, Apple Arcade pak na tři měsíce. Když si k tomu připočtete klasickou zkušební dobu, máte zde 4 měsíce ničím nerušeného hraní (bez reklam a mikrotransakcí), během kterých budete jasně vědět, jestli službu dále využijete, nebo ne. Pokud ano, 139 Kč měsíčně je za tak širokou paletu titulů velice příjemný peníz. Apple Arcade je ale i součástí předplatného Apple One, kde za 285 Kč měsíčně dostanete i Apple Music, Apple TV+ a 50 GB na iCloudu.

Apple One

Je tomu už dva roky, co na březnové události 2019 zaměřené na služby Apple své Arcade představil, rok a půl pak od ostrého startu platformy. Když v jejím počátku Apple hlásil počet titulů, tak i když samo číslo nebylo nijak oslnivé, vyzkoušet všechny dalo jednoduše chvíli zabrat. Možná protože byly všechny Apple Arcade exkluzivní, a možná protože se od služby čekalo příliš. Jednalo se však mnohdy jen o jednoduché hříčky, které mnoho nápadů nepřinesly. Samozřejmě se našly výjimky jako například úžasná Sayonara Wild Hearts, nebo takové tituly, které byly skutečně multiplatformní, takže jste je mohli hrát na iPhonu, iPadu, Apple TV i na Macu. I když jich bylo jako šafránu.

Po chvíli jste chtě nechtě všechny zajímavé tituly odehráli (v případě autora tohoto článku jich bylo 73) a zjistili jste, že vám vlastně platforma už nemá moc co dát. Nové tituly přibývaly pomalu a nejednalo se vždy o takové hry, které by vás nějak zaujaly – nyní jich v Apple Arcade najdete přes 180. Hlavně pro všechny milovníky mobilních her přidala služba jednu skutečnou podpásovku – navrátivší se legendární tituly. 

Apple Arcade mění strategii 

Je vidět, že úplně původní cíl službě nevyšel. Tím tedy bylo nabídnout exkluzivní obsah, který nenajdete nikde jinde a zahrajete si jej jen v rámci předplatného, ale za to na všech zařízeních společnosti. Je dobře, že se Apple vyvíjí a mění své původní plány. V Apple Arcade totiž aktuálně nenaleznete jen exkluzivní hry, ale i ty, které Apple nazývá jako Legendy App Storu.

Jedná se o staré hry, které už nejsou v App Store běžně dostupné, ale zároveň jsou aktualizované tak, abyste je mohli hrát i dnes, v rámci Apple Arcade. Jde např. o BADLAND, Chameleon Run, Mini Metro, Monument ValleyReignsThe Room a další. Je sice paradox, že tím služba hledí spíše do minulosti než do budoucnosti, je jí ale zase ke cti, že i když takovou prazvláštní cestou, tak alespoň nějakou rozšiřuje své portfolio. Nové tituly, jako třeba Star TrekLegends nebo Fantasian, samozřejmě stále přibývají.

Co bude dál a co by mohlo být dál? 

Kdysi jsem po nějakém třičtvrtě roce předplácení služby a instalování a mazání her jedné za druhou předplatné zrušil, abych si jej nyní zase obnovil a dal tomuto konceptu ještě šanci. Ten potenciál tam totiž vidím, a služba je mi velice sympatická. S aktuálním remasterováním starých titulů bychom se navíc mohli dočkat i legendární série Infinity Blade, a to prostě chcete.

Apple Arcade skate FB

Co ale nechcete je mít zařízení s malou kapacitou interního úložiště. 64 GB je jednoduše málo – doba přeje stremování. A i když Apple nechce platformy streamující hry na iOS pustit, mohl by se od nich alespoň poučit a začít streamovat sám. Internetové připojení je téměř kdekoli, nehledě na možnost datových tarifů s velkými FUPy (osobně mám 20 GB měsíčně). Uvítal bych tedy, kdyby Apple odstranil nutnost instalace her z Apple Arcade a rovnou je spouštět, přičemž o chod by se starali přímo u Applu a já bych své zařízení používal jen jako zobrazovač. Tohle by pro mě byla do budoucna jasná volba, díky které bych u Apple Arcade zůstal a třeba jej za nějaký měsíc zase nerušil. Dočkáme se s iOS 15? A dočkáme se nové Apple TV?

Nový smart box Apple TV by totiž mohl službě také velice pomoci. Mít širokou paletu her, které byste mohli hrát v televizi s patřičným ovladačem, o kterém se také čile spekuluje, by mohlo nenáročným hráčům nahradit běžné konzole Playstation, Xbox atd. Zde s tou výhodou, že jakmile by opustili své obývací pokoje, mohli by pokračovat na svých mobilech a tabletech. 

.