Zavřít reklamu

V dnešní době nejsou hodinky Apple Watch zdaleka jen obyčejným komunikátorem a sportovním trackerem – dokáží totiž zastoupit některé základní i pokročilé zdravotní funkce. Jako většina podobných produktů jsou i jablečné hodinky schopny změřit srdeční frekvenci, okysličení krve a disponují také možností vytvoření EKG. V neposlední řadě dokáží poměrně přesně odhalit defibrilaci či zaznamenat, pokud upadnete, a případně vám přivolat pomoc. Tímto jasně vidíme, jaký ráz se snaží Apple hodinkám dávat. Nebo se jedná spíše o slova pro zvýšení prodejů?

Pakliže to má být začátek, je kalifornský gigant na správné cestě

Zdravotnické funkce, které jsem výše v textu vyjmenoval, jsou bezesporu užitečné – a zejména Detekce pádu může zachránit život prakticky komukoli. Pakliže ale Apple usne na vavřínech a do svých hodinek bude implementovat funkce podobným tempem jako v posledních dvou letech, nemůžeme očekávat nic převratného. Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že budou Apple Watch umět měřit hladinu cukru v krvi, teplotu či tlak, zatím jsme se však ničeho takového nedočkali.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi:

Jasně, jako diabetik vím, že měření glykemie vůbec není tak snadné, jak se nezasvědcenému může zdát, a kdyby ji hodinky měřily jen orientačně, nekorektní hodnoty by mohly ohrozit život diabetiků. Jenže v případě krevního tlaku již byl Apple některými produkty z oblasti nositelné elektroniky předběhnut, u tělesné teploty tomu není jinak. Upřímně mi ani tak nevadí, že jablečná společnost nepřichází se zdravotnickými funkcemi pokaždé jako první, zde rozhodně preferuji kvalitu před kvantitou. Otázkou je, zda se vůbec dočkáme.

Nikdy není pozdě, teď je ale ideální čas

Je pravdou, že kalifornská společnost si na prodeje svých hodinek stěžovat nemůže, právě naopak. Zatím se jí daří trh s nositelnou elektronikou suverénně ovládat, na to poukazuje obrovský zájem spotřebitelů. Ostatní výrobci ale stagnaci v oblasti inovací u Applu zaznamenali a v mnohých věcech mu již dýchají na paty nebo jej dokonce překonávají.

watchOS 8:

Běžní uživatelé používají své Apple Watch k základní komunikaci, měření sportovních aktivit, poslechu hudby a placení. Zrovna v tomto aspektu se ale rýsuje silná konkurence, jež bude ve chvíli, kdy Apple zaváhá, neúprosná. Jestli si chce Apple své dominantní postavení udržet, zcela jistě by tedy mohl zapracovat právě na běžných zdravotnických funkcích, které využijeme opravdu všichni. Ať už to bude měření teploty, tlaku, nebo něco jiného, myslím, že by se z hodinek stal ještě o něco využitelnější produkt. Hodinky by dokázaly svým majitelům opravdu pomoci, a pokud bude cupertinský gigant v této cestě pokračovat dále, můžeme se těšit na neuvěřitelný pokrok. Co od Apple Watch vyžadujete vy? Je to něco spojené se zdravotnictvím, nebo třeba s lepší výdrží baterie na jedno nabití? Sdělte nám svůj názor do komentářů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více