Zavřít reklamu

Společnost Apple oficiálně zahájila činnost ve svém prvním domácím datovém centru v Číně. Stalo se tak více než tři roky poté, co tam začala budovat „zařízení“ pro ukládání údajů o zákaznících v rámci hranic země. A jen v rámci hranic země, protože data se mimo Čínu nesmějí dostat. Tomu se říká soukromí. Tedy skoro. 

Jak uvedly místní úřady, datové centrum v jihozápadní provincii Kuej-čou zahájilo provoz v úterý. Bude provozováno společností Guizhou-Cloud Big Data (GCBD) a bude používáno k ukládání dat iCloudu čínského zákazníka na domácím trhu. Podle státního média XinhuaNet „zlepší zážitek čínských uživatelů z hlediska rychlosti přístupu a spolehlivosti služeb“. Co víc si přát?

Ohni hrb a neremcej

V roce 2016 schválila čínská vláda nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který přinutil Apple ukládat údaje o svých čínských zákaznících na místní servery. Následující rok Apple podepsal dohodu s vládou o zahájení zřizování svého prvního datového centra v zemi. Stavba objektu začala v březnu 2019 a nyní se rozeběhla. Je to win-win pro Apple, pro Čínu a totální prohra pro tamní uživatele.

Apple daná data nevlastní. V rámci dohod jsou totiž majetkem GCBD. A to umožňuje čínským úřadům požadovat data od telekomunikační firmy, ne od Applu. Kdyby tedy přišel nějaký orgán za Applem a řekl mu, ať mu poskytne data o uživateli XY, ten mu samozřejmě nevyhoví. Pokud ale onen orgán přijde za GCBD, tak mu vyjede celou sjetinu o chudákovi XY od A až po Z.

Ano, Apple sice tvrdí, že je pořád jediný, kdo má přístup k šifrovacím klíčům. Jenže bezpečnostní experti upozorňují, že čínská vláda vlastně bude mít k serverům fyzický přístup. A aby toho nebylo málo, Apple ještě plánuje druhé datové centrum, a to ve městě Ulanqab v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

.