Zavřít reklamu

Jedná se o poměrně ožehavé téma – vláda v Rusku totiž přímo zasahuje do toho, co výrobce elektroniky musí zákazníkům doporučovat za obsah. Toto doporučení se navíc musí zobrazit hned při prvotním spuštění telefonu. Možná by to ani nebyl až takový problém, kdyby se nejednalo o Rusko, nebylo to povinné a nebyly za to sankce. Vše se samozřejmě týká i Applu.

Od 1. dubna 2020 platí v Rusku nový zákon, který výrobcům elektroniky nakazuje předkládat uživatelům seznam výhradně ruských aplikací. Nejedná se přitom jen o výrobce mobilních telefonů a tabletů, ale jde i o počítače a chytré televize. Pro každý případ je vytipováno několik ruských titulů, které jsou uživateli předloženy hned v prvotním nastavení zařízení k tomu, aby si je mohl nainstalovat.

Nejen e-mailový klient a webový prohlížeč ale i ICQ 

V případě operačního systému iOS, a tedy iPhonů Applu, se jedná o 16 aplikací, které si majitel nového zařízení může ihned instalovat, aniž by je posléze hledal v App Store, ale také nemusí. Tyto aplikace totiž nejsou součástí systému. Apple jen formou aktualizace na serveru upravil průvodce nastavení telefonu, který nově seznam ruských titulů a možnost jejich instalace na území Ruska zobrazí. Pokud uživatel nechce a nabídku zruší, kdykoli později ji najde v App Store. Takto instalované tituly lze ze zařízení také kdykoli smazat klasickou cestou.

Z doporučených aplikací lze nainstalovat třeba antivirus od Kaspersky, e-mailová aplikace od Mail.ru, stejně tak dříve i u nás velice populární chatovací titul ICQ, který právě skupina Mail.ru vlastní. Dále zde majitelé iPhonů koupených na území Ruska najdou titul pro živé streamování videa OK Live, nebo ruské sociální sítě VKontaktě a Odnoklassniki. Nachází se zde i tituly od společnosti Yandex, tedy jeho internetový přihlížeč, mapy a cloudové úložiště. 

Kdo z toho ale nakonec profituje? 

Ruská vláda toto samozřejmě prezentuje jako vstřícný krok k uživatelům, kteří mohou své oblíbené tituly začít používat co nejdříve, aniž by je museli hledat v App Store. Zároveň tím pomáhají i domácím vývojářům. Už toto ale může být poněkud sporné, protože se jedná o obrovské korporace. To, o čem už ale nemluví je možná kontrola obyvatel. Právě např. ICQ má povinnost schraňovat veškerá data a v případě potřeby je poskytnout patřičným orgánům, tedy typicky tajným službám. 

Zákon je platný od 1. dubna, od tohoto data tedy už musí všechna elektronika nějakým způsobem nabízet možnost instalace ruských aplikací. Až od 1. července však společnostem hrozí sankce, z počátku finanční. To by pro tak obrovskou firmu, jakou Apple je, nemusel být až takový problém, jako to, co by mohlo přijít později. Apple na území Ruska své produkty prodávat potřebuje, protože zde jeho popularita stále stoupá a nemůže si dovolit tento trh opustit.

Apple Watch

I tak to je ale poměrně pozoruhodný ústupek společnosti, která si obvykle udržuje přísnou kontrolu nad procesem nastavení svých zařízení a do diktování obsahu, který smí a nesmí nabízet, si povídat rozhodně nenechává (viz kauza s Epic Games). Na území Ruska to ale není první ústupek. Už dříve byl totiž Apple ochoten změnit podklady aplikace Mapy tak, aby Krym označovaly jako ruské území a zároveň z Apple Watch odstranil ciferník odkazující na LGBT komunitu.

.