Zavřít reklamu

Je tomu týden, co jsme se dozvěděli podobu novinek, které si na nás Apple v rámci své jarní události přichystal. Bez unáhlených soudů, s odstupem času a už i chladnou hlavou se lze na celou událost koukat vlastně jen pozitivně. Byla krátká, věcná a přinesla to skutečně důležité. Jako na celek vlastně nelze říci na samotné předtočené video křivého slova. Tim Cook začal patřičně jarně, tedy v exteriéru Apple Parku, kdy vyjma rozšíření služeb představil fialový iPhone 12. O kterém nikdo neměl ani páru – bod pro Apple. AirTag jsme oproti tomu znali dlouho dopředu. Jediné, co na něm bylo ještě tajemstvím, byla vlastně jen cena. Zde tedy bez překvapení a spíše z povinnosti.

Televizi nekupuji 

Apple TV 4K 2. generace je jistě největším zklamáním celé události. Ne proto, že má nový ovladač bez akcelometru a gyroskopu, za to s lepší ergonomií, více tlačítky a kruhovým ovladačem. Může za to čip A12 Bionic. Ten je v této době sice pořád zcela na úrovni, protože i iPhony XS šlapou pořád příkladně, jestli tomu tak ale bude i za rok, dva, tři, nebo čtyři, kdy Apple možná představí novou generaci, jako tomu bylo po stejném časovém intervalu nyní, si tak úplně jistý nejsem. Každopádně mě si tímto „vylepšením“ Apple nezískal. Vzhledem k tomu, že nejsem majitel chytré TV a že jsem měl v plánu investovat spíše do novinky než do nové celé televize, asi se pořád spokojím s připojováním MacBooku skrze HDMI, abych si ten půlrok Apple TV+ zdarma, který ještě mám, patřičně užíval na velké úhlopříčce až do konce.

Počítač ale nakonec možná ano 

Nikdy bych neřekl, že budu vůbec o koupi iMacu uvažovat. Jsem nenáročný uživatel, který prakticky pracuje jen na webu. Mé pracovní řešení je 12“ MacBook s dokovací stanicí, do které je připojen externí monitor (Philips 243S). Přes Bluetooth pak mám připojené periférie, tedy Apple klávesnici a trackpad. Obojí ještě ve své první generaci, tedy té, ve které je napájení řešeno AAA bateriemi. A ano, je to nepraktické.

Vzhledem k náplni mé práce mi výkon MacBooku z roku 2016 plně dostačuje. Spíše dříve než později bych jej ale raději začal využívat jako sekundární stroj a nahradil jej jinou pracovní stanicí. A proč mít dva MacBooky, kdy jeden bude využitý na 100 % a druhý bude ležet v záloze „kdyby něco“, když je zde parádní nový 24″ iMac s M1 čipem? Začal jsem tedy vážně uvažovat o desktopu. Ale koupit nový iMac, nebo si vystačím s Macem mini? Vzhledem k mým nárokům nemířím na jakoukoli volitelnou konfiguraci ani vyšší modely. Vystačím si se základem. Polemiku nad tím, zda ano či ne, kdo vyjde levněji a co přinese navíc, najdete ve vlastním článku srovnávajícím oba tyto počítače.

Sjednocení řady nečekejte 

Nový iPad Pro 2021 přinesl vlastně jen jedno velké překvapení, protože všechno ostatní už bylo známo dávno předem – tedy i to, že mini-LED dostane jen 12,9“ verze tabletu. Čip M1, který je i v Apple Silicon počítačích, má nově i iPad Pro a je to parádní marketing. Tablet stejně výkonný jako počítač (v podstatě i za stejnou cenu) zní prostě dobře. I když Apple tohoto využíval už dávno předtím, nyní je to skutečně nekompromisní pravda. Ano, to se povedlo… což se nedá říci o videu, ve kterém Tim Cook krade samotný čip ve stylu Mission: Impossible. Přiznejme si, že to nebylo hodné jeho postavení. Jak nám ale prozradili Greg Joswiak a John Ternus, tedy šéf marketingu a šéf hardwaru ve společnosti Apple, sloučení počítačů Mac s tablety iPad není cílem společnosti. A není to škoda, ptám se já?

.