Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o tom, že Netflix pracuje na vlastní herní platformě. V tu dobu však ještě nebyly známy žádné bližší informace. Společnost nicméně nyní skutečně potvrdila, že opravdu hodlá na herní trh vstoupit. A možná to bude znamenat, že se Apple Arcade může začít bát. 

Jak uvedl magazín The Verge, Netflix odhalil podrobnosti o své herní platformě v úterním dopise svým investorům jako součást zprávy o příjmech za druhé čtvrtletí letošního roku. Společnost zde říká, že je sice stále „v raných fázích svého rozšiřování do segmentu her“, nicméně právě je považuje za další kategorii obsahu pro společnost. Důležité na tom je, že její počáteční úsilí bude zaměřeno na obsah pro mobilní zařízení, což by z něj mohlo dělat potenciálního konkurenta platformě Apple Arcade (která na Macu a Apple TV paběrkuje).

Unikátní pricing 

I když budou z počátku hry Netflixu určeny pro mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, společnost nevylučuje, že se v budoucnu rozšíří i na konzole. Dalším zajímavým detailem herní platformy Netflixu je, že bude nabízena každému předplatiteli streamovací služby bez dalších nákladů. Ano, pokud budete předplatiteli Netflixu, budete mít zároveň placenou i jeho hry streamující službu.

Netflix nezmiňuje, jak bude hry uživatelům distribuovat, jejich zahrnutí do hlavní aplikace, která se v současné době používá ke konzumaci filmů a televizních pořadů, však nevypadá příliš reálně, a to z důvodů přísných pravidel Applu. Ten totiž stále zakazuje aplikacím z App Store fungovat jako alternativní obchod pro aplikace a hry. Běhu v Safari by však nemělo nic bránit.

Možná cesta 

Skladba her je také otázkou. Máme zde Black Mirror Bandersnatch (interaktivní film z roku 2018) a Stranger Things: The Game, které vycházejí z populárních seriálů platformy. Víme i, že Netflix najal herního vývojáře Mika Verdu, který působil ve společnostech Zynga a Electronic Arts. Všechno tak spíše nahrává k tomu, že si Netflix bude chtít vybudovat své vlastní portfolio her, ke kterému možná přidá další od nezávislých vývojářů.

Podoba Microsoft xCloud

S největší pravděpodobností se tak nebude jednat o model Google Stadie a Microsoft xCloudu, ale právě spíše tomu podobnému Apple Arcade. Jistě, Apple Netflix hry na iOS oficiálně nepustí. Pokud ale půjde o jednoduché tituly, které budete moci hrát na webu, nebude to vlastně ničemu vadit. Pak je také otázkou, jestli Netflix nebude umět obejít pravidla tím, že sice bude distribuovat další hry, ale když za ně hráč nebude platit, nebude se vlastně jednat o žádný obchod. Všechny tituly by se pak pouštěly z jednoho místa, bez nutnosti instalace, jen po přihlášení se do titulu.

Doba značně pokročila 

A to je právě to, na co jsem už před časem v jednom komentáři na Jablíčkáři narážel. Apple Arcade totiž doplácí na nutnosti instalace jednotlivých titulů. Kdyby však poskytl možnost jejich streamu, posunulo by to platformu na úplně jinou úroveň. Jenže pak je otázkou, jestli by Apple nebyl nucen udělat ústupek i vůči ostatním, protože jinak by se mohlo jednat o zvýhodnění jeho služby před konkurencí a potenciální spor o monopol.

Apple má jasně daná pravidla, která musí všichni chtě nechtě dodržovat. A je to správné, že si v rámci jeho platformy nemůže, kdo chce, dělat co chce. Ale doba pokročila. Už zde není rok 2008, máme zde 2021 a i osobně si myslím, že by se mělo mnohé změnit. Neříkám, že chci otevřenou platformu, to v žádném případě, proč ale bránit službám streamující hry do zařízení, to opravdu nevím. 

.