Zavřít reklamu

Je tomu týden, co Apple pořádal speciální událost s podtitulem Peek Performance. A týden je dostatečný čas k tomu, vynést nad samotnou událostí soudy, aby ty nebyly příliš ukvapené a zároveň už patřičně uzrály. Jaká tedy byla první letošní Apple Keynote? Já jsem vlastně spokojený. Tedy až na jednu výjimku. 

58 minut a 46 sekund trvá celý záznam akce, který si můžete pustit na YouTube kanálu společnosti. Tím, že se jednalo o předtočenou událost, zde nebyl prostor pro chyby a dlouhé prostoje, kterým se živé akce mnohdy nevyhnou. Na druhou stranu to mohlo být celé ještě kratší a poměrně údernější. Začátek s Apple TV+ a výčtem nominací produkce společnosti na Oscary byl hodně mimo, protože do celého konceptu události to vůbec nezapadalo.

Nové iPhony 

Jen Apple pak pravděpodobně umí představit starý telefon tak, aby vypadal jako nový. A to hned dvakrát, respektive třikrát. Nové zelené barvy jsou fajn, i když ta na iPhonu 13 vypadá možná až příliš vojensky, ta alpsky zelená pak zase jako ocucaný mentolový bonbon. V každém ohledu je ale fajn, že se společnost zaměřuje na barvy, a to i s ohledem na řadu Pro. Ano, stačilo by to sice tiskovkou, ale když už máme tu plánovanou Keynote…

iPhone SE 3. generace je jednoznačné zklamání. Skutečně jsem věřil, že Apple nebude chtít ještě reinkarnovat tak starý design, kterému prakticky jen poskytne aktuální čip. Ten sice této „novince“ přináší ještě několik vylepšení, ale měl to být iPhone XR, ne iPhone 8, ze kterého 3. generace modelu SE vychází. Jenže jsou-li peníze na prvním místě, je to jasné. Na výrobních linkách se jen prohodí paleta s čipy, a vše pojede tak, jako již 5 let jede. Třeba ale iPhone SE 3. generace překvapí, až jej budu držet v ruce. Třeba ale také ne a potvrdí všechny předsudky, které k němu aktuálně mám.

iPad Air 5. generace 

Paradoxně může být nejzajímavějším produktem celé události iPad Air 5. generace. Ani on sice nepřináší nic převratně jiného, protože i jeho hlavní novinka je především v integraci výkonnějšího čipu, a to konkrétně čipu M1, který mají třeba i iPady Pro. Jenže jeho výhoda je v tom, že má malou konkurenci a poměrně velký potenciál.

Podíváme-li se totiž přímo k Samsungu a na jeho řadu Galaxy Tab S8, najdeme zde 11“ model v ceně 19 490 Kč. Sice disponuje 128GB úložištěm a v jeho balení najdete i S Pen, ale nový iPad Air, který má úhlopříčku displeje 10,9 palců, vás vyjde na 16 490 Kč, a svým výkonem řešení Samsungu hravě překoná. Tržní potenciál je zde tedy poměrně velký. To že má pak jen jeden hlavní fotoaparát je to nejmenší, on ten 6MPx ultraširokoúhlý v Galaxy Tab S8 totiž nestojí za moc.

Studio ve studiu 

Vlastním Mac mini (takže mám k desktopu Applu blízko), Magic Keyboard a Magic Trackpad, jen ten externí displej je značky Philips. S představením 24“ iMacu bych vsadil boty, že Apple přijde i s externím displejem vycházejícím z jeho designu, jen s o poznání nižší cenou. Jenže Apple musel do jeho Studio displeje narvat čip z iPhonu a další „zbytečné“ technologie, že by se mi vyplatilo koupit spíše onen iMac než Studio Display. Zklamán rozhodně nejsem, protože řešení je to parádní a výkonné, jen pro mé účely zcela zbytečné.

A to vlastně platí i o desktopu Mac Studio. I když jsme se o něm mnoho informací dozvěděli ještě před oficiálním představením, je faktem, že Apple dokáže ještě překvapit, a že ještě dokáže inovovat. Místo toho, aby jen narval čipy M1 Pro a M1 Max do Macu mini, kompletně ho přepracoval, přidal čip M1 Ultra a vlastně založil novou produktovou řadu. Bude mít Mac Studio prodejní úspěch? To je těžké říci, ale Apple za něho určitě sbírá plusové body a bude zajímavé sledovat, kam jej posune s dalšími generacemi.

.