Zavřít reklamu

Když Apple v listopadu roku 2020 představil první čip z rodiny Apple Silicon s označením M1, podařilo se mu spoustě lidem doslova vyrazit dech. Tento kousek totiž nabízí neuvěřitelný výkon, který hravě strčí do kapsy mnohdy i několikanásobně dražší konkurenci. Je navíc nutné myslet na to, že cupertinská společnost tento čip prozatím implementovala pouze do takzvaných vstupních (nejlevnějších) modelů, což už samo napovídá, že nás v budoucnu čekají úžasné věci.

Podle nejnovějších zpráv portálu DigiTimes si totiž Apple u svého dlouholetého partnera TSMC, který zaštiťuje výrobu čipů pro jablečná zařízená, objednal podstatně modernější kousky. Do nadcházejících jablečných počítačů by se tak měly dostat čipy vyrobené 4nm výrobním procesem, díky čemuž můžeme takřka jistě počítat s neuvěřitelným nárůstem výkonu. Pro porovnání si můžeme uvést zmiňovaný čip M1, který si zakládá na 5nm výrobním procesu stejně jako A14 Bionic z iPadu Air a iPhonů 12. Každopádně prozatím není tak úplně jasné, kdy se implementace této novinky vlastně dočkáme. DigiTimes alespoň nastiňuje, že produkce takovýchto procesorů by mohla odstartovat v posledním kvartálu letošního roku.

Zajímavý koncept 14″ MacBooku Pro z roku 2019:

Letos se také můžeme těšit na představení nesmírně očekávaných, přepracovaných MacBooků Pro, které přijdou v 14″ a 16″ variantě a budou osazeny čipy z rodiny Apple Silicon. Od těchto produktů se očekává, že přinesou nástupce pro model M1 s blíže nespecifikovaným označením. Nové čipy by měly být založeny na vylepšeném 5nm+ výrobním procesu. A co vlastně onen výrobní proces určuje?  Jednoduše se dá říct, že o čím menší hodnotu se jedná, tím lepší efektivitu, výkon a stabilitu dokáže čip poskytnout.

Diskuze k článku

    Už se na to těším. M2 byl tak trochu šok, takže další nárůst výkonu je samozřejmě něco, co se naprosto neoddiskutovatelně očekává. Otázkou jen je, o koli to bude a jestli to bude další šok ve smyslu několikanásobného růstu.

celý text

Čtěte více