Zavřít reklamu

Na začátku tohoto týdne jsme se dočkali představení hned několika nových produktů. Nejvíce času bylo konkrétně věnováno lokalizačním přívěškům AirTags, nové generaci Apple TV, vylepšenému iPadu a kompletně přepracovanému iMacu. V posledních dnech se na našem magazínu nevěnujeme ničemu jinému než právě zmíněným novinkám a s největší pravděpodobností tomu tak ještě bude několik dalších dnů, abychom vám mohli zprostředkovat to nejdůležitější prakticky ihned. V tomto článku se společně podíváme na 5 zajímavých věcí o novém 24″ iMacu, které vám možná unikly.

24″ iMac nemá 24″

Jak už je z názvu samotného produktu patrné, tak byste nejspíše čekali, že jeho obrazovka bude mít úhlopříčku 24″. Co když vám ale řeknu, že je tohle mínění chybné, a že 24″ iMac ve skutečnosti úhlopříčku 24″ nemá? Opravdu tomu tak je, Apple to dokonce uvádí přímo v technických specifikacích nového iMacu. Konkrétně má obrazovka tohoto jablečného počítače úhlopříčku „pouze“ 23.5″. A ptáte se proč? Nevíme. Pochopili bychom to, kdyby neexistoval 21.5″ iMac a Apple tak chtěl úhlopříčku zaokrouhlit, každopádně v tomto případě to tak trošku nedává smysl. Pro upřesnění má 24″ iMac, tedy 23.5″ iMac, 4.5K displej s rozlišením 4480 x 2520 pixelů a s citlivosti 218 PPI.

Ethernet v nabíjecím adaptéru

S příchodem kompletně přepracovaných MacBooků v roce 2016 jsme se kromě vzhledových změn dočkali také změn, které se týkaly konektivity. Nové MacBooky nabízely a stále nabízí pouze dva, anebo čtyři Thunderbolt 3 konektory – bez adaptérů a redukcí se tak neobejdete. K podobnému kroku se Apple uchýlil i u nových iMaců, kdy na zadní straně najdete buď dva konektory Thunderbolt / USB 4, anebo dva Thunderbolt / USB 4 konektory společně se dvěma USB 3 konektory (USB-C). Chybí však Ethernet pro připojení k síti kabelem, tedy minimálně v základní konfiguraci. Za Ethernet si každopádně můžete připlatit, stále jej ale nenajdete na zádech iMacu. Namísto toho jej Apple umístil do těla nabíjecího adaptéru (kostky), a to kvůli tomu, aby na stole zbytečně netrčely kabely.

Nová FaceTime přední kamera

Zatímco v nejnovějších iPhonech aktuálně najdete přední FaceTime kamery, které mají rozlišení 4K, zvládnou natáčet ve zpomaleném záběru a umí vytvořit portrétní fotografii, tak v jablečných počítačích se až doteď nacházely opravdu „trapné“ přední kamery s rozlišením 720p. Uživatelé si na tuto archaickou součástku stěžovali po dobu několika let a minulý rok se u iMaců (2020) konečně dočkali aktualizace – konkrétně na rozlišení 1080p. Dobrou zprávou je, že u iMaců (2021) Apple přední kameru ještě více vylepšil – napojil ji totiž přímo na čip M1, díky čemuž dochází k okamžité softwarové úpravě v reálném čase, stejně jako na jablečných telefonech.

Magic Keyboard a její podpora

Nové iMacy (2021) přišly hned v sedmi nových a optimistických barvách, ze kterých si musí vybrat doopravdy každý… tedy pokud dotyčný nehledá klasickou černou. V balení nových iMaců však mimo jiné najdete také přepracovanou Magic Keyboard, společně s Magic Mouse či Magic Trackpad. Všechny tyto produkty jsou poté sladěny s novými barvami iMaců. Nejvíce změn se v tomto případě dočkala Magic Keyboard, která nově může disponovat Touch ID. Díky němu se konečně můžete i na iMacu ověřovat biometricky a nikoliv zastarale prostřednictvím hesla. Skvělý je navíc v tomto případě fakt, že přepracovanou Magic Keyboard s Touch ID můžete využít také u všech ostatních jablečných počítačů, které disponují čipem M1. Pokud byste si však chtěli tuto Magic Keyboard pořídit k novému iPadu Pro s M1, tak vám Touch ID fungovat nebude. Samotnou klávesnici samozřejmě můžete připojit přes Bluetooth k jakémukoliv jinému zařízení, jen tedy nebude fungovat Touch ID.

Montážní adaptér VESA

iMac jako takový můžete klasicky položit na stůl, a to díky vestavěnému stojanu. Někteří z vás si ale dost možná pohrávali s myšlenkou, ve které si iMac připevnili například na zeď, anebo třeba na vlastní stojan. I když se o tom Apple žádným způsobem nezmínil, tak byste měli vědět, že tuto myšlenku můžete bez problémů přetvořit v realitu. Pokud se totiž přesunete do „skryté“ konfigurace, tak si můžete nový iMac (2021) pořídit s vestavěným montážním adaptérem VESA, přijdete ale samozřejmě o klasický stojánek. Pokud se pro vestavěný montážní adaptér VESA rozhodnete, tak pro vás mám skvělou zprávu – nebude vás to stát nic navíc. Do „skryté“ konfigurace se můžete aktuálně přesunout pomocí tohoto odkazu, odkaz se pak nachází také v technických specifikacích nového iMacu.

vesa imac 2021
.