Zavřít reklamu

Úchvatný displej, mimořádný výkon i nadstandardní konektivita – to je jen hrstka věcí, které Apple u svého nového iPadu Pro vyzdvihuje. Ano, nejnovější tablet z dílny kalifornského giganta je bezkonkurenčně nejlepší ve své kategorii – a řekl bych, že tomu ještě dlouho tak bude. Je však nutné si přiznat, že je tento stroj určen specifické skupině profesionálů. Pakliže se řadíte mezi opravdu extrémně náročné uživatele iPadů ale nevíte, jestli je vám po chuti investovat nemalou částku do nejnovějšího kousku, máte v zásadě dvě možnosti: překousnout vysokou pořizovací cenu letošního tabletu, nebo sáhnout po loňském iPadu Pro v doprodeji, jehož cena takřka stoprocentně klesne. Je nutné poznamenat, že Apple se svým tabletem učinil obrovský skok kupředu, ten nicméně nemusí tak úplně pocítit všichni. Na oba kousky se dnes detailně podíváme a srovnáme si, který je ideální právě pro vás.

Design a hmotnost

Ať už se rozhodnete pro 11″ nebo větší 12.9″ model, generačně se ve tvaru nijak zvlášť neposunuly. Co se týče 11″ tabletu z letošního roku, oproti tomu z loňska trochu přibral, verze bez mobilního připojení váží 471 gramů oproti 466 gramů u staršího modelu, iPad ve verzi Cellular pak váží 473 gramů, starší model má hmotnost 468 gramů. V případě většího sourozence je však rozdíl poněkud výraznější, a to 641 gramů, respektive 643 gramů u iPadu z loňského roku, 682 gramů či 684 gramů u iPadu Pro z roku 2021. Hloubka novějšího 12,9″ modelu činí 6,4 mm, jeho starší bráška je o 0,5 mm hubenější, má tedy tloušťku 5,9 mm. Jak tedy vidíte, rozdíly jsou minimální, novější iPad je ale o něco těžší, a to hlavně tehdy, pokud proti sobě postavíme větší varianty. Důvod je jednoduchý – displej a konektivita. K tomu se ale dostaneme v následujících odstavcích.

Displej

Abychom si to trochu ujasnili. Ať už koupíte jakýkoli tablet s přídavkem Pro, můžete se spolehnout, že jeho obrazovka bude úchvatná. Apple to moc dobře ví, a u iPadu o velikosti obrazovky 11 palců ji nijak nepozměnil. Stále zde najdete Liquid Retina Displej s LED podsvícením, kdy jeho rozlišení činí 2388 × 1668 při 264 pixelech na palec. Technologie ProMotion, Gamut P3 i True Tone jsou samozřejmostí, maximální jas činí 600 nitů. U většího iPadu Pro však cupertinská společnost zvedla laťku tabletových displejů o několik úrovní výše. V letošním modelu se nachází Liquid Retina XDR panel s mini-LED 2D soustavou podsvícení s 2 596 lokálními zónami tlumení. Jeho rozlišení činí 2732 × 2048 při 264 pixelech na palec. Co vás uchvátí je maximální jas, který se vyšplhal na 1000 nitů po celé ploše obrazovky a 1600 nitů v HDR. Loňský iPad Pro ve větší verzi sice nemá displej špatný, v číselných hodnotách však stále poměrně výrazně ztrácí.

Výdrž baterie a výkon

Na úvod tohoto odstavce bych rád poznamenal, že výdrž novinky bude pro někoho možná zklamání. Apple totiž uvádí až 10 hodin při sledování videa či prohlížení internetu prostřednictvím WiFi sítě, o hodinu méně pak v případě, že jste připojeni skrze mobilní internet. iPady si dlouhodobě drží neustále stejnou výdrž a je pravdou, že při udávání údajů Apple opravdu nelže – jeden nenáročný až středně náročný pracovní den s iPadem zvládnete bez potíží. Musíme si ale sportovně přiznat, že u profesionálního zařízení, kde se počítá s tím, že budou uživatelé pracovat s úlohami náročnými na procesor, by Apple mohl výdrž trochu pozvednout, obzvláště při nasazení nového mozku celého stroje.

Nyní se ale dostáváme k asi nejdůležitějšímu bodu programu. V iPadu Pro (2020) totiž tepe procesor A12Z. Že by v něm bylo výkonu málo se tak úplně říci nedá, stále je to ale jen upravený procesor z iPhonů XR, XS a XS Max – ty si odbyly svoji premiéru v roce 2018. U letošního iPadu však Apple dokázal něco neuvěřitelného. Do tenkého těla implementoval M1 čip, přesně ten, nad kterým se ještě několik měsíců zpátky podivovali vlastníci desktopů. Výkon je brutální, dle slov Applu má novější model o 50 % rychlejší CPU, a o 40 % výkonnější GPU. Souhlasím s tím, že běžní uživatelé rozdíl nepoznají, kreativci však rozhodně ano.

Úložiště a konektivita

V oblasti připojitelnosti příslušenství i konektivity jako takové jsou si modely v lecčem podobné, i když i zde bychom pár rozdílů nalezli. Loňský i letošní model disponují nejnovějším standardem Wi-Fi 6, moderním Bluetooth 5.0, a jak už jsem výše nastínil, můžete si vybrat, zdali chcete tablet s mobilním připojením či bez něj. Právě v mobilním připojení relativně podstatný rozdíl najdeme, jelikož iPad Pro (2021) se chlubí 5G konektivitou, kterou jeho starší sourozenec nedisponuje. Prozatím nás absence 5G nemusí tolik trápit, tempo českých operátorů v pokrytí našich končin nejmodernějším standardem je tristní. Pro ty, co často cestují do zahraničí, však i tento fakt může být hlavním argumentem pro pořízení nového stroje. Letošní iPad byl také opatřen konektorem Thunderbolt 3, se kterým dosáhnete nevídané rychlosti přenosu souborů.

mpv-shot0067

Jak ke staršímu, tak i k novějšímu iPadu Pro pasuje Apple Pencil (2. generace), horší to však je s klávesnicí Magic Keyboard. K modelu o velikosti 11″ připojíte tu samou klávesnici, která sedí ke starším iPadům Pro nebo iPadu Air (2020), ke 12,9″ zařízení si však budete muset pořídit Magic Keyboard určenou přímo pro něj.

 

V oblasti kapacity úložiště jsou oba iPady nabízeny ve verzích 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB, do novějšího modelu pak v té nejvyšší konfiguraci vměstnáte až 2 TB disk. Úložiště by mělo být až dvakrát rychlejší než u iPadu Pro z minulého roku. Výrazně se také zvětšila operační paměť, kdy se u všech modelů s výjimkou dvou nejvyšších zastavila na 8 GB, u dvou nejdražších variant jsme se pak dostali na magických 16 GB, čehož nedosáhlo ještě žádné mobilní zařízení od Applu. Co se týče staršího modelu, velikost operační paměti činí pouze 6 GB, a to bez rozdílu úložiště.

Fotoaparát a přední kamera

Možná se někteří ptáte, proč vůbec tolik lidí řeší u iPadů objektivy, když mohou daleko pohodlněji fotit telefonem a fotoaparát iPadu využijí tak na nějaké skenování dokumentů? Převážně u profesionálních strojů se nějaká ta kvalita do rezervy hodí. Novinka se, jako předešlá generace, chlubí dvěma fotoaparáty, kdy ten širokoúhlý nabídne 12MPx snímač s clonou ƒ/1,8, s ultraširokoúhlým získáte 10MPx se clonou ƒ/2,4 a 125 ° zorným polem. V podstatě to samé najdete i u staršího iPadu, jen s nižším dynamickým rozsahem. Oba produkty pak disponují LiDAR skenerem. Obě zařízení zvládnou natáčet i video, a to 4K při 24 fps, 25 fps, 30 fps i 60 fps.

iPad Pro 2021

To hlavní se ale odehrálo u přední TrueDepth kamery. Oproti 7MPx u staršího modelu si zde vychutnáte 12MPx snímač se zorným polem 120°, který dokáže pořídit snímky v portrétovém režimu a před pořízením je schopen určit hloubku ostrosti. Selfie kameru ale asi všichni budou využívat spíše na videohovory a online meetingy. Zde se novinka naučila funkci Center Stage, kdy díky většímu zornému poli a strojovému učení budete správně v záběru i ve chvíli, kdy nebudete sedět přesně před kamerou. To je pozitivní zpráva, už proto, že selfie kamera iPadu je na boku, a to není úplně ideální, když jej při videohovoru máte umístěný v klávesnici nebo obalu se stojanem.

Který z tabletů si vybrat?

Jak sami vidíte, rozdílů mezi oběma zařízeními není vůbec málo a některé z nich jsou dosti viditelné. Stále si však musíte uvědomit jeden fakt – ani loňským modelem neuděláte chybu. Jestli od svého tabletu očekáváte to nejlepší, co je vám Apple schopen nabídnout, často připojujete externí příslušenství, víte, že jste kreativní duchem a na jablečném tabletu své nápady plánujete realizovat, je jasnou volbou letošní novinka, se kterou kromě brutálního výkonu získáte i rychlejší úložiště, nadstandardní výbavu v oblasti konektivity a v neposlední řadě velice kvalitní přední i zadní fotoaparáty. Pokud vám není cizí práce s videem, fotografiemi, a tvůrčího ducha míváte pravidelně, jedná se však spíše o váš koníček, starší iPad vám poslouží více než skvěle. Na konzumaci obsahu a kancelářskou práci jsou oba modely více než dostačující, to samé ale mohu říci i o základním iPadu a iPadu Air.

.