Zavřít reklamu

První dojmy nadšení či zklamání z představení nových Apple produktů sice ještě doznívají, dalo by se ale konstatovat, že jsou vesměs pozitivní. Jako pomyslný zlatý hřeb přišel na scénu iPad Pro, který kromě vylepšení displeje a konektivity dostal do svých útrob čip M1, se kterým bude bezesporu dosahovat brutálního výkonu. Jestliže nad iPadem uvažujete a zároveň se nemůžete rozhodnout, zdali se vám nepříliš nízká investice vyplatí, máme pro vás několik podstatných faktů, které byste před objednáním měli zvážit.

Operační paměť se liší v závislosti na úložišti

Jak již u profesionálních tabletů Applu bývá zvykem, čím dražší stroj s vyšší kapacitou úložiště si pořídíte, tím lepší komponenty dostanete. iPad Pro je nabízen ve verzi 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB. Jestliže si pořídíte stroje s 1 TB či 2 TB úložištěm, operační paměť se zvýší na 16 GB, s nižšími verzemi bude v útrobách pouze 8 GB operační paměti. Osobně si myslím, že 99 % uživatelům bude 8 GB operační paměti stačit, už vzhledem k tomu, že předchozí generace iPadu Pro disponovala operační pamětí o velikosti „pouze“ 6 GB, pro profesionály v oblasti práce s multimediálními soubory je ale tato informace více než podstatná.

Je libo Liquid Retina Displej XDR? Sáhněte po 12,9″ modelu

Ani slepý nemohl přehlédnout to, jak Apple vychvaloval svůj nový iPad v oblasti displeje až do nebes. Ano, maximální jas (i ten pro HDR) se posunul kupředu, a to jistě potěší uživatele, kteří rádi pracují s fotografiemi nebo videem. Pokud je však na vás 12,9″ tablet neskladný a velký a raději zvolíte menší, 11″ model, tak byste měli vědět, že nedostanete nejnovější a nejpokročilejší displej s technologií mini-LED. Displej v 11″ iPadu Pro je naprosto totožný jako ten, který byl použit v iPadu Pro (2020). Na druhou stranu, profesionálům v oblasti audiovizuálního obsahu se asi stejně bude hodit větší obrazovka, proto dost pravděpodobně zvolí větší zařízení, než je 11″ iPad.

Magic Keyboard

Ani majitelé iPadu Pro 2018 a 2020 si na výkon svého zařízení stěžovat nemohou, pakliže váš tablet ale běží na plné obrátky, není výjimkou, že se občas zadýchá. Jelikož je iPad Pro (2021) až o 50 % výkonnější než jeho předchůdce, se zasekáváním byste ani při té nejnáročnější práci neměli mít problém. Na pozoru byste se ale měli mít v případě, že aktuálně vlastníte starší 12.9″ iPad a společně s ním také Magic Keyboard. Vzhledem k tomu, že nový 12.9″ iPad Pro přišel s mini-LED displejem, tak kvůli této technologie bylo nutné tloušťku zařízení o půl milimetru zvětšit – do původního těla by se veškeré útroby nevlezly. A právě kvůli větší tloušťce vám Magic Keyboard pro starší 12.9″ iPad Pro s tím novým fungovat nebude. U menší, 11″ verze, se naštěstí nic nezměnilo.

Při videohovorech budete vždy vypadat dobře

Většina z nás, kteří se účastní online meetingů nebo zahajují FaceTime hovory na iPadu, tablet používá v nějakém obalu na šířku. Jeho přední kamera je ale v tomto ohledu trochu nešikovně vyřešena, jelikož je implementována na boku zařízení. U nového iPadu Pro tomu není jinak, její zorné pole však činí 120°. Při videohovorech se navíc automaticky aktivuje funkce Center Stage, která zajistí, abyste byli vidět dobře, ať už jste natočení jakkoli. Díky strojovému učení se navíc funkce bude zlepšovat postupně tak, jak ji budete využívat. Hodí se také zmínit, že kromě zvětšení zorného pole selfie kamery došlo k dalším vylepšením, konkrétně její kvalita dosahuje 12 MPx oproti 7 MPx u předchozí generace.

Touch ID na nové Magic Keyboard si na tabletu nevychutnáte

Spolu s iPadem se dočkali i milovníci stolních počítačů iMac. Nové desktopové zařízení disponuje, stejně jako iPad Pro, čipem M1. Kromě toho je k němu dodávaná nová Bluetooth klávesnice Magic Keyboard, na které najdete čtečku otisků prstů Touch ID. Skvělou zprávou je, že čtečka pracuje jak s iMacem, tak i s ostatními počítači, ve kterých je procesor Apple Silicon implementován, u tabletů tomu ale tak není. Osobně v tom nevidím velký problém, jelikož drtivá většina uživatelů si k iPadům kupuje zařízení, které plní jak funkci obalu, tak klávesnice. Avšak pro ty, co chtěli s iPadem Bluetooth Magic Keyboard používat, se možná jedná o zklamání. Uvědomte si však, že nejnovější tablet z dílny Applu obsahuje senzor Face ID, kdy se na zařízení stačí jen podívat a budete autorizovaní – a to i při používání na šírku. Proto si nemyslím, že by absence podpory Touch ID u Magic Keyboard měla být jakkoli limitující.

Apple produkty můžete zakoupit například na AlzeMobil Pohotovosti či u iStores

.