Zavřít reklamu

Apple na WWDC 2022 představil světu svůj Apple Silicon čip druhé generace s označením M2. Rovnou nám samozřejmě představil i jeho výhody a nárůsty výkonů. Posléze jsme se také dozvěděli, že jej jako první budou obsahovat MacBooky Air a Pro. S jakým procesorem Intelu ale Apple svou novinku vlastně srovnával? 

Podle slov Applu má čip M2 osmijádrové CPU, které se skládá ze 4 výkonnostních jader a 4 úsporných jader, a které je údajně o 18 % rychlejší než to v čipu M1. Co se týče GPU, tak to je až desetijádrové a Apple o něm prohlásil, že je o 35 % výkonnější než v předchozí generaci. Neural Engine pak v rychlosti dokonce narostl o 40 % ve srovnání s předchůdcem v podobě čipu M1. M2 zároveň nabízí až 24 GB RAM a propustnost 100 GB/s. Počet tranzistorů narostl na 20 miliard.

Apple srovnával výkon čipu M2 s „nejnovějším desetijádrovým procesorem pro notebooky“, což v podstatě znamená Intel Core i7-1255U, který je obsažen třeba v Samsungu Galaxy Book2 360. Obě sestavy prý také byly vybaveny 16 GB RAM. M2 je pak podle něho 1,9× rychlejší než zmíněný procesor Intelu. GPU čipu M2 je pak 2,3x rychlejší než Iris Xe Graphics G7 96 EUs v Core i7-1255U a může se rovnat jeho špičkovému výkonu při spotřebě pouhé pětiny energie.

Historicky jsme byli zvyklí na to, že Apple srovnával doslova jablka a hrušky, protože pro něho nebylo problém sáhnout i po několikaletém procesoru, jen aby čísla vypadala pěkně. Ani nyní samozřejmě přesně nesdělil, o jaký procesor konkurence jde, ale dle jeho charakteristiky vše nasvědčuje právě Intel Core i7-1255U.

Ten navíc není žádnou vykopávkou, protože společnost jej představila začátkem tohoto roku. Samsungu Galaxy Book2 360 pak jihokorejský výrobce ukázal světu v únoru letošního roku. Je ale pravda, že je Intel Core i7-1255U desetijádrový, má ale jen dvě výkonnostní a 8 efektivních jader. Maximální velikost paměti naopak může být až 64 GB, kdežto M2 podporuje „jen“ 24 GB.

.