Zavřít reklamu

Apple na WWDC 2022 představil světu svůj Apple Silicon čip druhé generace s označením M2. Rovnou nám samozřejmě představil i jeho výhody a nárůsty výkonů. Posléze jsme se také dozvěděli, že jej jako první budou obsahovat MacBooky Air a Pro. S jakým procesorem Intelu ale Apple svou novinku vlastně srovnával? 

Podle slov Applu má čip M2 osmijádrové CPU, které se skládá ze 4 výkonnostních jader a 4 úsporných jader, a které je údajně o 18 % rychlejší než to v čipu M1. Co se týče GPU, tak to je až desetijádrové a Apple o něm prohlásil, že je o 35 % výkonnější než v předchozí generaci. Neural Engine pak v rychlosti dokonce narostl o 40 % ve srovnání s předchůdcem v podobě čipu M1. M2 zároveň nabízí až 24 GB RAM a propustnost 100 GB/s. Počet tranzistorů narostl na 20 miliard.

Apple srovnával výkon čipu M2 s „nejnovějším desetijádrovým procesorem pro notebooky“, což v podstatě znamená Intel Core i7-1255U, který je obsažen třeba v Samsungu Galaxy Book2 360. Obě sestavy prý také byly vybaveny 16 GB RAM. M2 je pak podle něho 1,9× rychlejší než zmíněný procesor Intelu. GPU čipu M2 je pak 2,3x rychlejší než Iris Xe Graphics G7 96 EUs v Core i7-1255U a může se rovnat jeho špičkovému výkonu při spotřebě pouhé pětiny energie.

Historicky jsme byli zvyklí na to, že Apple srovnával doslova jablka a hrušky, protože pro něho nebylo problém sáhnout i po několikaletém procesoru, jen aby čísla vypadala pěkně. Ani nyní samozřejmě přesně nesdělil, o jaký procesor konkurence jde, ale dle jeho charakteristiky vše nasvědčuje právě Intel Core i7-1255U.

Ten navíc není žádnou vykopávkou, protože společnost jej představila začátkem tohoto roku. Samsungu Galaxy Book2 360 pak jihokorejský výrobce ukázal světu v únoru letošního roku. Je ale pravda, že je Intel Core i7-1255U desetijádrový, má ale jen dvě výkonnostní a 8 efektivních jader. Maximální velikost paměti naopak může být až 64 GB, kdežto M2 podporuje „jen“ 24 GB.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    „Ani nyní samozřejmě přesně nesdělil, o jaký procesor konkurence jde, ale dle jeho charakteristiky vše nasvědčuje právě Intel Core i7-1255U.“

    Přitom to sám Apple píše pod grafem, omg.

    Tak není se čemu divit. Zrovna Intel Core i7-1255U je nic moc procesor. Kdyby to raději porovnali proti Ryzenu který nabídne menší spotřebu a znatelně vyšší výkon.

celý text

Čtěte více.