Zavřít reklamu

V komunitě jablíčkářů se nyní řeší především nové iPhony 14 (Pro) a trojice modelů Apple Watch. Navzdory tomu však fanoušci nezapomínají ani na očekávané produkty, jejichž představení je doslova za rohem. V této souvislosti je řeč samozřejmě o očekávaném iPadu Pro, který by se měl pochlubit novějším čipsetem Apple M2 z rodiny Apple Silicon a řadou dalších zajímavých vychytávek.

Přestože zatím není jasné, kdy přesně Apple novou generaci iPad Pro (2022) odhalí, tak i přesto máme k dispozici řadu úniků a informací. V tomto článku si proto posvítíme na veškeré novinky, jaké by mohl nový profesionální jablečný tablet nabídnout a co od něj vlastně můžeme očekávat.

Čipset a výkon

V první řadě se pojďme zaměřit na samotný čipset. Jak už jsme naznačili výše, nejzásadnější novinkou očekávaného iPadu Pro má být nasazení novějšího čipu Apple M2. Ten se řadí do rodiny Apple Silicon a najdeme jej například například v útrobách přepracovaného MacBooku Air (2022) či 13″ MacBooku Pro (2022). Dosavadní iPad Pro se spoléhá na i tak poměrně výkonný a efektivní čip M1. Přechod na novější verzi M2, která nabízí 8jádrový CPU a až 10jádrový GPU, by však mohla přinést ještě větší posun ve výkonu a celkové zefektivnění systému iPadOS 16.

Apple M2

To jde zároveň ruku v ruce s dřívější srpnovou zprávou, kterou sdílel vyhlášený analytik Ming-Chi Kuo. Podle něj má Apple v plánu nový iPad Pro skutečně osadit novějším a výkonnějším čipem. O jaký konkrétně půjde už ale nezmínil – pouze sdělil, že se prozatím nebude jednat o čip s 3nm výrobním procesem, který zmiňovaly ještě starší spekulace. Takovýto model by měl přijít nejdříve až v roce 2023.

Z hlediska výkonu si tak očekávaný iPad Pro jednoznačně polepší. I přesto je však otázkou, zda uživatelé tento pokrok vůbec dokážou zpozorovat. Jak už jsme uvedli výše, současná generace nabízí výkonný čipset Apple M1 (Apple Silicon). Bohužel jej ale nedokáže naplno využít kvůli limitacím ze strany operačního systému. Uživatelé by proto raději než výkonnější čip viděli zásadní změny v rámci iPadOS, a to konkrétně ve prospěch multitaskingu či možnosti práce s okny. V tomto ohledu je současnou nadějí novinka s názvem Stage Manager. Ta konečně přináší jistý způsob multitaskingu i na iPady.

Displej

Nad displejem a jeho technologií visí řada otazníků. Aktuálně se 11″ model spoléhá na LCD LED displej s označením Liquid Retina, zatímco 12,9″ iPad Pro je vybaven pokročilejší technologií v podobě Mini-LED displeje, který Apple označuje jako Liquid Retina XDR displej. Liquid Retina XDR je konkrétně díky své technologii podstatně kvalitnější, a dokonce mu nechybí ani ProMotion, respektive až 120Hz obnovovací frekvence. Je proto logické očekávat, že se letos stejného displeje dočká i 11″ model. O tom alespoň mluvily první spekulace. V souvislosti s nejnovějšími úniky se však od tohoto názoru upouští a prozatím to spíše vypadá tak, že nás na poli displeje žádné změny nečekají.

MINI_LED_C

Na druhou stranu objevují se i zprávy, podle nichž se Apple chystá displeje naopak posunout ještě o krok dál. Podle těchto informací by nás měl čekat příchod OLED panelů, které již cupertinský gigant používá v případě svých iPhonů a Apple Watch. K těmto spekulacím bychom však měli přistupovat opatrněji. Důvěryhodnější zprávy totiž očekávají takovouto změnu nejdříve až v roce 2024. Podle respektovaných zdrojů se tedy na poli displejů žádné, alespoň tedy zásadní, změny neodehrají.

Velikosti a design

Stejně tak by se neměly změnit ani velikosti. Dle všeho by se měl Apple držet v zajetých kolejích a představit tedy dvojici iPadů Pro, které budou disponovat 11″ a 12,9″ úhlopříčkou displeje. Je však nutné zmínit, že se objevila řada úniků zmiňujících příchod jablečného tabletu s 14″ obrazovkou. Takovýto model ale pravděpodobně nebude disponovat Mini-LED displejem s ProMotion, podle čehož lze usuzovat, že se dost možná nebude jednat o model Pro jako takový. Od představení takovéhoto iPadu jsme však stále daleko.

ipados a apple watch a iphone unsplash

Se stejnými velikostmi displeje navíc souvisí i celkový design a provedení. Ani v tomto ohledu nás žádné velké změny nečekají. Dle dostupných informací má Apple v plánu vsadit na totožný design i barevné provedení. S ohledem na dané téma se pouze spekuluje o potenciálním zúžení bočních rámečků kolem displeje. Co je však o něco zajímavější, jsou zprávy o příchodu iPadu Pro s titanovým tělem. Apple dle všeho plánuje přijít na trh s modelem, jehož tělo bude namísto hliníku vyrobeno z titanu, podobně jako v případě Apple Watch Series 8. Bohužel ani této novinky se prozatím ještě nedočkáme. Apple si ji pravděpodobně šetří na další roky.

Nabíjení, MagSafe a úložiště

Řada spekulací se točí i kolem nabíjení samotného zařízení. Již dříve se totiž nechal slyšet Mark Gurman, reportér z portálu Bloomberg, podle něhož má Apple v plánu implementovat technologii MagSafe z iPhonu pro bezdrátové nabíjení. Jenže už není jasné, zda se v tomto případě dočkáme i navýšení maximálního výkonu z dosavadních 15 W. Zároveň se ještě hovoří o možné podpoře reverzního nabíjení či příchodu zbrusu nového 4pinového Smart Connectoru, který by měl dle všeho nahradit dosavadní 3pinový konektor.

iPhone 12 Pro MagSafe adaptér
MagSafe nabíjení iPhonu 12 Pro

Pozornosti se dočkalo i úložiště. Úložiště aktuální řady iPadu Pro totiž startuje na 128 GB a je možné jej navýšit až na celkové 2 TB. Vzhledem ke kvalitě dnešních multimediálních souborů však sami jablíčkáři začali spekulovat nad tím, zda Apple nezváží navýšení základního úložiště ze zmiňovaných 128 GB na 256 GB, jako tomu je například u jablečných počítačů Mac. Zda k této změně dojde je prozatím kompletně nejasné, neboť se jedná o pouhé spekulace ze strany samotných uživatelů a fanoušků.

Cena a dostupnost

V závěru si ještě pojďme posvítit na to nejdůležitější aneb kolik bude nový iPad Pro (2022) vlastně stát. V tomto ohledu je to o něco složitější. Podle různých zpráv se cenovky pro Spojené státy měnit nebudou. iPad Pro 11″ tedy stále vyjde na 799 dolarů, iPad Pro 12,9″ na 1099 dolarů. Jenže v okolním světě už to asi tak šťastné nebude. Vzhledem k celosvětové inflaci lze proto počítat se zdražením. Ostatně stejně tomu je i v případě nově představených iPhonů 14 (Pro). To si ostatně můžeme ukázat na srovnání iPhonu 13 Pro a iPhonu 14 Pro. Oba modely po svém představení v domovině Applu vyšly na 999 dolarů. Ceny v Evropě se už ale zásadně odlišují. Například iPhone 13 Pro jste si loni mohli pořídit za 28 990 Kč, zatímco nyní vás iPhone 14 Pro, přestože je jeho „americká cena“ stále stejná, vyjde na 33 490 Kč. Vzhledem k tomu, že se zdražení týká celé Evropy, lze s ním počítat i v případě očekávaných iPadů Pro.

iPad Pro 2021 fb

Co se pak týče samotného představení, je otázkou, jak Apple vlastně bude stíhat. Prvotní úniky totiž jasně hovoří o říjnovém odhalení. Je ale možné, že z důvodu zpoždění na straně dodavatelského řetězce se jablečná keynote bude muset odložit na později. Navzdory těmto nejasnostem se respektované zdroje shodují na jednom – nový iPad Pro (2022) se světu představí ještě letos.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.