Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Foxconn začal nabírat lidi pro výrobu iPhonu 12

Představení letošní generace jablečného telefonu je pomalu za dveřmi. Každoročně k němu totiž dochází v září, přičemž jdou telefony po pár dnech do prodeje. Letošní rok bude ale výjimkou. Již dříve jsme vás v každodenním souhrnu ze světa Applu informovali o samotném posunutí, které nejprve sdílel vyhlášený leaker Jon Prosser, následně se přidal gigant Qualcomm, jež pro chystané iPhony připravuje 5G čipy a poté tuto informaci potvrdil i samotný Apple.

Tim Cook Foxconn
Zdroj: MbS News

 

Samotnou výrobu, respektive poskládání všech dílů dohromady a vytvoření funkčního zařízení, zajišťuje v drtivé většině případů dlouholetý partner kalifornského giganta Foxconn. Dalo by se říci, že je již každoroční tradicí takzvané sezónní nabírání lidí spojené právě se složením zařízení. Právě nyní čínská média začala o nabírání informovat. Z tohoto můžeme prakticky usoudit, že je výroba v plném proudu a Foxconnu se tak hodí každý pár rukou navíc. Foxconn lidi navíc motivuje poměrně solidním náborovým příspěvkem ve výši 9 tisíc juanů, tedy téměř 29 tisíc korun.

Koncept iPhonu 12:

Podle doposud uniklých zpráv bychom se měli dočkat hned čtyř modelů iPhonu 12 a to ve velikostech 5,4″, dvou 6,1″ verzí a 6,7″. Jablečné telefony samozřejmě nabídnou opět výkonnější procesor s názvem Apple A14 a často se také hovoří o OLED panelu pro všechny modely a nástupu novodobé technologie 5G.

Známe změny ve vnitřnostech nového 27″ iMacu

Již delší dobu se hovořilo o příchodu přepracovaného iMacu. Bohužel jsme až do poslední chvíle neměli žádné bližší informace o tom, na jaké změny se můžeme případně těšit. Kalifornský gigant nás představením překvapil teprve minulý týden a to skrze tiskovou zprávu. Znatelného vylepšení se dočkal 27″ iMac, který nově přináší řadu parádních novinek a opět se tak posouvá o několik úrovní kupředu. V čem bychom našli zmiňované změny?

Hlavní rozdíl můžeme zpozorovat ve výkonu. Apple se totiž rozhodl pro použití desáté generace procesorů Intel a základní model současně osadil grafickou kartou AMD Radeon Pro 5300. Nový 27″ iMac si zároveň můžete vybavit až 128GB operační pamětí a 8TB úložištěm. Jablečná společnost udělala i vstřícný krok směrem k uživatelům, jelikož z nabídky kompletně odstranila poměrně zastaralý HDD a zároveň vylepšila FaceTime kameru, která nyní nabízí HD rozlišení neboli 1920×1080 pixelů. Změna přišla i na poli displeje, který se nově pyšní technologií True Tone a za 15 tisíc korun si můžeme zakoupit sklo s nanotexturou.

Na změny ve vnitřnostech se podíval YouTube kanál OWC ve svém šesti a půl minutovém videu. Samozřejmě největší změnou uvnitř zařízení je „vyklizení“ prostoru, který dříve sloužil pro pevný disk. Díky tomu je navíc o poznání rychlejší samotné rozložení iMacu, jelikož se přitom nemusíme otravovat se SATA konektory. Tento prostor nahradily nové držáky pro rozšiřující SSD disky, které se ale nachází pouze ve verzích s 4 a 8TB úložištěm. Absence mechanického disku vytvořila dostatečné místo.

Někteří jablíčkáři navíc očekávali, že jej Apple využije pro dodatečné chlazení, které můžeme znát například z výkonnějšího iMacu Pro. Pravděpodobně z důvodu udržení ceny jsme se tohoto nedočkali. Nadále si na spodní straně můžeme všimnou dalšího mikrofonu pro lepší audio. Samozřejmě nesmíme opomenout ani na zmiňovanou FaceTime kameru. Ta je nyní přímo připojena k displeji, a proto si uživatelé musí dát velký pozor při rozdělávání iMacu.

Koss žaluje Apple, Apple žaluje Koss

V minulém týdnu jsme vás informovali o novém soudním sporu, ve kterém audio gigant Koss zažaloval Apple. Problém údajně spočívá v tom, že jablečná společnost u svých Apple AirPods a produktech Beats porušuje pět patentů firmy. Ty ale přitom popisují elementární funkcionalitu bezdrátových sluchátek a dalo by se říci, že kdokoliv vyrábí bezdrátová sluchátka, tak je porušuje také. Kalifornský gigant na odpověď nenechal dlouho čekat a ve státě Kalifornie podal žalobu s šesti body. Prvních pět bodů vyvrací porušení zmiňovaných patentů a šestý říká, že Koss nemá ani právo na samotné žalování.

O původní žalobě si můžete přečíst zde:

Podle portálu Patently Apple se navíc kalifornský gigant se společností, která jako první vyvinula stereo sluchátka, setkal hned několikrát. Důležitým faktorem je, že daná setkání byla stvrzena dohodou o zachování důvěrnosti, podle které nemůže ani jedna ze stran použít informace ze schůzek pro soudní spor. A přesně v tomto směru se karty obrátily. Koss porušil dohodu, o kterou navíc původně sám stál. Apple byl údajně ochoten jednat i bez dohody.

Koss
Zdroj: 9to5Mac

Celý soudní spor je trošku složitější, protože se dané patenty týkají zmiňovaných základních vlastností bezdrátových sluchátek. Koss se teoreticky mohl vrhnout na jakoukoliv společnost, ale záměrně si vybral Apple, který je nejbohatší společností světa. Apple si navíc vyžádal soud spolu s porotou a svou žalobu podal v Kalifornii, zatímco žaloba od firmy Koss byla podána v Texasu. Tento sled událostí naznačuje, že ačkoliv Koss podal žalobu jako první, soud se pravděpodobně nejprve podívá na žalobu od Applu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více