Zavřít reklamu

Před čtyřmi měsíci do Applu nastoupila nová zaměstnankyně Lisa Jacksonová a postavila se do čela odboru, který má ve společnosti na starosti ochranu životního prostředí. Kvalifikace této ženy je vzhledem k jejím dosavadním profesním zkušenostem nepopiratelná. Dříve totiž Lisa Jacksonová působila přímo ve federálním Úřadu pro ochranu životního prostředí.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V těchto dnech probíhala konference VERGE o trvalé udržitelnosti, kde vystoupila také právě Lisa Jacksonová. Bylo to její prakticky první vystoupení na veřejnosti od doby, kdy ji Apple najal do svých řad, a Jacksonová se rozhodně nedržela zakřiknutě zpátky. Prohlásila, že ji Tim Cook nenajal proto, aby v tichosti udržovala status quo. Apple prý cítí svoji zodpovědnost a přírodní prostředí ho zajímá. Jacksonová řekla, že chce, aby Apple využíval energii efektivněji a také aby v rámci svých datových center a kancelářských budov více spoléhal na energie z obnovitelných zdrojů. 

Apple se o životní prostředí a jeho ochranu samozřejmě zajímal již předtím, než se Jacksonová k firmě přidala. Byly již investovány značné prostředky do využívání obnovitelných zdrojů a do celkového snížení uhlíkové stopy, kterou tento technologický gigant vytváří. Apple byl v posledních letech kvůli ochraně životního prostředí hodnocen velmi pozitivně a doby, kdy společnost kvůli toxickým látkám ve svých produktech bojovala s Greenpeace, jsou již dávno pryč.

Lisa Jacksonová je nicméně pro Apple jasným přínosem. Díky svému dřívějšímu zaměstnání má přehled v politice i v různých regulačních procesech, za kterými vláda Spojených států stojí. Apple takto znalou osobu potřeboval, aby mohl s federálními úřady efektivně jednat a úspěšně se zapojit do ochrany planety.

Nyní se Apple soustředí především na svoji obrovskou farmu složenou ze solárních panelů a palivových článků, která má pohánět datové centrum v Severní Karolíně. Solární panely dodala společnost SunPower a palivové články pocházejí od firmy Bloom Energy. Energetický potenciál celého komplexu je obrovský a Apple část vyrobené energie dokonce rozprodává do okolí. Solární panely od firmy SunPower bude Apple používat také u svého nového datového centra v nevadském Renu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jacksonová se rozhovořila o projektech Applu na využívání obnovitelné energie a očividně je považuje za velkou výzvu. Prý je pro ni důležitý poctivý sběr reálných dat, aby se dal snadno posoudit a spočítat skutečný úspěch těchto projektů. Mezi tato data patří především kalkulace spotřeby energie a míra uhlíkové stopy, která vzniká při výrobě produktů s logem nakousnutého jablka, při jejich distribuci i při jejich následném používání zákazníky. Lisa Jacksonová při svém projevu zmínila i analýzu životního cyklu výrobku, kterou Steve Jobs představil v roce 2009. Byla to tehdy jedna ze snah, jak změnit image Applu a poukázat na jeho významnou snahu o ochranu životního prostředí a především na jeho zaměření na trvale udržitelné zdroje.

Jacksonová aktuálně vede tým sedmnácti lidí a jeden z úkolů její pracovní skupiny je nábor nových zaměstnanců se zájmem o životní prostředí, kteří mají zájem společnosti pomoci s projekty o trvalé udržitelnosti. Uvnitř Applu je také jakýsi spolek, který se nazývá Apple Earth. Jacksonovou tato iniciativa samozřejmě zaujala a vstoupila do ní hned během svého druhého dne v Applu. Lidé uvnitř spolku jsou dosti vytíženi svou primární prací, ale o životní prostředí se zajímají a snaží se být aktivní i na poli jeho ochrany.

Využívání obnovitelné energie Applu samozřejmě vytváří pozitivní publicitu a zvyšuje kredit celé společnosti. To však není primární účel těchto opatření. Pro Apple je nejdůležitější zvyšování efektivity spotřeby energie. Apple se neomezuje na vlastní zdroje a kromě vytváření vlastní čisté energie také nakupuje cizí. Již nyní se však pracuje na tom, aby všechna datové centra a kancelářské budovy Applu používaly výhradně energii solární, větrnou, vodní a geotermální.

Ochrana životního prostředí je dnes zkrátka důležitá a velké technologické společnosti si to uvědomují. Velké peníze investuje do efektivnějšího nakládání s elektrickou energií i například Google a ekologickými datovými centry se chlubí také největší aukční portál eBay. Nezanedbatelné jsou také „zelené“ snahy netechnologických firem, z nichž stojí za zmínku například Walmart, Costco a IKEA.

Zdroj: gigaom.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více