Zavřít reklamu

Když Apple vydá nové iPhony, vydává k nim i sadu nového příslušenství. Ví totiž, že v něm má poměrně dobrý vedlejší příjem. Výrobci příslušenství třetích stran pak z toho prakticky žijí. Pro iPhony je o poznání snazší vyrábět i prodávat kryty, než je tomu u konkurenčních značek. 

Jde samozřejmě o logiku věci – ne všichni potřebují pro svá zařízení nějaká ochranná pouzdra a kryty, je ale pravda, že téměř každý si nějaké řešení dříve či později pořídí. I kdyby nosil svůj iPhone bez dodatečné ochrany, přijde doba, kdy raději investuje nějakou tu korunu do patřičného řešení, než aby vystavoval své zařízení možnému poškození.

Znám to z vlastní zkušenosti. Když vlastníte iPhone s přídomkem Plus nebo Max, nechcete jej zrovna obalit ještě dodatečným množstvím materiálu, protože tím je telefon ještě větší a těžší. Běžně jej nosím bez krytu, ale jakmile přijde nějaká specifická situace, tak se bez krytu neobjedu, typicky se jedná o turistiku a cestování obecně.

Když se totiž chystám do hor, jasně v nich hrozí větší potenciál poškození zařízení, než doma nebo v kanceláři. Ať už je telefon v kapse, batohu, nebo jen při focení krajiny v rukách, pořád nemám takovou odvahu, abych zařízení za více jak 30 tisíc Kč patřičně nechránil. Právě ona cena zde hraje velkou roli. Pokud je něco tak drahé, chceme se o to prostě dobře starat.

Kryt i pro 7 let starý telefon 

Když se podíváte do Apple Online Store, nemáte zde problém sehnat ještě originální silikonový nebo kožený kryt třeba pro iPhone 7 Plus, který už Apple léta neprodává a tento telefon dokonce nemá už ani podporu aktuálního iOS. Nic to nemění na tom, že sehnat na něho patřičnou ochranu není problém. Platí to i o novějších generacích, a to nejen u oficiální webového obchodu společnosti. Jaká je ale situace u konkurence?

O poznání horší. Pokud si koupíte aktuální model, tak zde kryty samozřejmě jsou. Jenže čím ty stárnou, je pořád větší problém nějakou adekvátní ochranu sehnat. V rodině třeba máme Samsung Galaxy S21 Ultra. Tento telefon má teprve dva nástupce, a i tak je na něho velice obtížné sehnat optimální kryt. Teď se nebavíme o tom, co nabízí eBay, ale co nabízí sám výrobce. Ten na svém webu příslušenství sice ukazuje, k jeho koupi ale odkazuje k distributorovi, který jej již nenabízí.

Je pravda, že třeba právě Samsung se snaží být v nabídce krytů poměrně kreativní. Nepředloží vám tedy jen dva stejné kryty lišící se materiálem, ale poskytuje třeba i ty s poutkem, nebo ty flipové s výřezem pro určitou část Always-On displeje. Pokud ho ale nekoupíte v době uvedení telefonu na trh, později budete mít smůlu. I když nicméně koupíte iPhone z druhé ruky, vždy jej můžete obalit nejen originální ochranou ale i samozřejmě tou od výrobců třetích stran, kterých je pořád dostatek.

I u Applu by to chtělo více možností 

S ohledem na varianty však Apple poměrně rezignoval. Dříve nabízel třeba i pouzdra typu Folio, které ale utnul a v Apple Online Store je seženete jen pro řadu iPhonů 11 a ještě starší XS. Protože ty ale nahradila peněženka s MagSafe, vyklidil podobný tvar pole. Apple nám prostě raději prodá kryt a peněženku než jen jeden kryt. Paradoxně pro Apple je ale tato kombinace levnější, než kdyby nám prodal Právě zmíněné Folio. 

.