Zavřít reklamu

Placené streamingové služby vůbec poprvé představují polovinu všech příjmů z hudebního průmyslu ve Spojených státech. Došlo u nich k 32% nárůstu na celkových 5,4 miliard dolarů. Hovoří o tom výroční zpráva RIAA asociace nahrávacích společností v Americe. Toto číslo zahrnuje i služby s určitým omezením, jako je například Pandora Plus nebo Amazon Prime Music.

Streamingové služby tvoří 75 % veškerého příjmu, jejich celková výše činí 7,4 miliard dolarů. Služby stahování, jako například iTunes či Bandcamp, naopak tvoří pouhých 11 %, trochu překvapivě je zastínily příjmy z prodeje fyzických nosičů, jež si ukously 12 % všech zisků. Řada uživatelů dává raději přednost streamování přes Spotify či Apple Music za určitý měsíční poplatek, který je kolikrát stojí stejně jako album,zakoupené na iTunes.

Služby částečně fungující za podpory reklam (například bezplatná verze Spotify) vynesly celkem 760 milionů dolarů. Služby digitálních rádiových stanic včetně Pandory zaznamenaly nárůst příjmů o 32 % na celkovou 1,2 miliardy dolarů.

Apple letos v lednu oznámil, že Apple Music dosáhla celosvětového počtu 50 milionů předplatitelů. Její největší konkurent Spotify hlásil loni v listopadu úctyhodných 87 milionů platících zákazníků, přičemž počet těch, kteří využívají jeho bezplatnou verzi, je údajně ještě mnohem vyšší.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: RIAA

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více