Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o osobnostech Applu bude řeč o Guy Kawasakim – marketingovém specialistovi, autorovi řady odborných i populárně naučných publikací a odborníkovi, který měl v Applu na starost například marketing počítačů Macintosh. Guy Kawasaki se do povědomí veřejnosti zapsal také jako “Apple evangelista”.

Guy Kawasaki – celým jménem Guy Takeo Kawasaki – se narodil 30. srpna roku 1954 v Honolulu na Havaji. V roce 1976 absoloval Stanfordovu univerzitu s bakalářským titulem. Studoval také na právnické fakultě v UC Davis, po několika málo týdnech si ale uvědomil, že právo rozhodně není nic pro něj. V roce 1977 se tedy rozhodl nastoupit Anderson School of Management při UCLA, kde získal magisterský titul. V průběhu studia pracoval ve šperkařské firmě Nova Styling, kde podle svých vlastních slov zjistil, že šperkařství je “mnohem tvrdší byznys než počítače”, a kde se také podle svých slov naučil prodávat. V roce 1983 nastoupil Kawasaki do Applu – k práci se dostal prostřednictvím svého spolužáka ze Stanfordu Mikea Boicha, a působil zde čtyři roky.

V roce 1987 Kawasaki firmu opět opustil a založil vlastní společnost s názvem ACIUS, kterou řídil dva roky, než se rozhodl naplno věnovat psaní, přednáškám a konzultacím. V polovině devadesátých let se vrátil coby držitel prestižního titulu Apple Fellow. Bylo to v době, kdy se Applu rozhodně nedařilo dobře a Kawasaki tehdy dostal za (nelehký) úkol udržet a obnovit kult Macintoshe. Po dvou letech Kawasaki z Applu opět odešel, aby se věnoval úloze investora pro službu Garage.com. Guy Kawasaki je autorem patnácti knih, mezi nejznámější tituly patří The Macintosh Was, Wise Guy nebo třeba The Art of the Start 2.0.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více