Zavřít reklamu

Stále více uživatelů dokáže v dnešní době nahradit iPadem běžný počítač. Operační systém iOS se neustále otevírá novým možnostem a mobilita výrazným způsobem hraje ve prospěch tabletu. Jedinou překážkou – zejména pro ty, co často píší delší texty – může být softwarová klávesnice. Řešení se však nyní snaží najít Logitech se svou multifunkční klávesnicí K480.

Multifunkčnost v tomto případě značí především to, že s Logitech K480 lze obsluhovat až tři zařízení, mezi kterými jen vybíráte jednoduchým přepínačem. Připojený můžete mít ke klávesnici v podání jablečného uživatele klasický trojlístek iPad, iPhone a Mac, ale je zcela na vás, jaké zařízení připojíte. Logitech si rozumí také s operačními systémy Android, Windows (nikoliv však Windows Phone) a Chrome OS.

Klávesnice pro iPad, Mac i iPhone

K480 neřeší jen problematické přepínání mezi více zařízeními, kdy musíte u jiných Bluetooth klávesnic složitě zapínat a vypínat Bluetooth, zatímco zde jen točíte kolečkem, ale řeší také druhou věc spojenou s psaním na iPadu, potažmo na iPhonu – nutnost stojánku. Pro tento účel je nad klávesnicí po téměř celé její šíři přítomný pogumovaný žlábek, do kterého můžete umístit libovolný telefon či tablet. Vedle iPadu mini se vejde ještě jakýkoliv iPhone, iPad Air už musíte mít jen na výšku, pokud vedle něj chcete iPhone nebo jiný telefon umístit.

Výhoda je, že se do žlábku u K480 vejdou iPhony a iPady také v různých obalech, a tak není překážkou, ani pokud používáte například Smart Cover. Spárovat zařízení je velice snadné, navíc vám pomůže nalepený proužek s pěti kroky instrukcí. Na levém otočném kolečku si vyberete, jakou polohu chcete přiřadit k jakému zařízení, a na opačné straně klávesnice stiskněte tlačítko „i“ pro iOS či Mac, nebo „pc“ pro ostatní plaftormy. Za pár vteřin máte spárováno. Přepínání mezi zařízeními je rychlé a během testování jsme se nesetkali s většími prodlevami.

Je pak na každém, jak funkci tří zařízení naráz u K480 využije. Kvůli žlábku se nabízí zejména spolupráce s iOS zařízeními, ale na druhou stranu není Logitech K480 dostatečně mobilní, aby mohla přesvědčivě sloužit jako klávesnice na cesty. Se svými rozměry 299 na 195 milimetrů a při 820 gramech hmotnosti asi většina uživatelů nebude ochotna podobné zařízení přenášet, pokud s sebou hodlá mít především jen iPad a žádný větší kufřík. Proto je u K480 představitelná zejména kombinace připojené klávesnice například k iMacu a přepínání na iPad, který může sloužit třeba ke komunikaci na sociálních sítích.

Plastové, ale líbivé provedení

V takovém případě se nemusíte bát, že by dělala K480 na stole ostudu, byť se Logitech snažil vyrobit co možná nejdostupnější klávesnici a cenovka 1 300 korun tomu jasně napovídá. Kvůli tomu se musíme smířit s plastem včetně samotných kláves, ale jinak obojí barevné provedení (v bílé a černo-žluté) působí elegantně. Nízkou cenu poznáme zejména při samotném psaní. To je sice na relativně malých, téměř kulatých klávesách z ergonomického hlediska poměrně pohodlné a neměl jsem problém si na K480 během pár minut zvyknout, ale plastové zpracování zapříčiňuje nepříjemnou zvukovou odezvu, na kterou se po zkušenost s klávesnicemi Applu nezvyká tak příjemně.

Jelikož má sloužit K480 hned několika operačním systémům, musel Logitech v rozložení a přítomnosti funkčních kláves přistoupit na různé kompromisy. Horní řada tak slouží zejména iOS, kde můžete virtuálně mačkat tlačítko Home, zobrazovat multitasking (paradoxně ne přes příslušné tlačítko, ale dvakrát stisknout klávesu Home), vysunovat klávesnici nebo vyhledávat ve Spotlightu. Tato tlačítka na Macu nefungují, společné jsou až ta pro ovládání přehrávání hudby a hlasitosti. V iOS je ještě zajímavé samostatné tlačítko pro pořizování otisků obrazovky. Uživatelům Maců tak bude jistě chybět několik tlačítek, které najdou na běžné Apple klávesnici, ale Logitech tu neměl příliš na vybranou, pokud chtěl oslovit více plaftorem.

Kompromisy za dobrou cenu

Ostatně s touto záležitostí souvisí i verdikt nad celou klávesnicí. Každý si musí ujasnit, jak svá zařízení a klávesnice využívá. Pokud najdete smysl v tom, abyste měli ke svému iPadu neustále k dispozici hardwarovou klávesnici a zároveň s ním často sedíte u počítače, ke kterému klávesnici rovněž připojujete, jeví se K480 jako vhodná volba. Pro přenášení se totiž příliš nehodí, byť Logitech u dvou přibalených AAA baterií slibuje až dvouletou výdrž, a tak v tomto ohledu není s Bluetooth klávesnicí žádný problém. V případě Macu pak budete muset přistoupit na pár kompromisů ohledně tlačítek a funkčních kláves, ale nejedná se o nepřekonatelný problém.

Za 1 300 korun nekoupíte žádnou prémiovou klávesnici, ale zcela funkční řešení sloužící mnoha zařízením a plaftormám, které dobře zastane práci klávesnice a ještě poslouží jako stojánek pro vaše iPhony a iPady.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Příjemná cena
  • Připojení více zařízení a jednoduché přepínání

[/checklist][/one_half] [one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Hlučná odezva tlačítek
  • Příliš velká a těžká pro přenášení
  • Neprodává se s českými znaky

[/badlist][/one_half]

Za zapůjčení produktu děkujeme českému zastoupení Logitech.

Foto: Filip Novotný

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Používám Zagg Cover a asi bych neměnil, sice je poněkud dražsí, ale už je to o něčem jiném..

    Taky jsem na ni koukal, budu pořizovat iPad a jeví se mi hodně dobře, když jsem viděl tuhle Logitech měl jsem jasno, že by šla použít i pro iPhone, ale po recenzi nevím, ta váha a velikost se mi moc nelíbí.

celý text

Čtěte více.