Zavřít reklamu

Napadlo vás někdy, zdali by šlo k jednomu Macu připojit iMac jakožto externí displej? Tato možnost tady kdysi byla a fungovala poměrně jednoduše. Postupem času ji ale Apple zatrhl, a ačkoliv se očekával její návrat se systémem macOS 11 Big Sur, ničeho takového jsme se bohužel nedočkali. I přesto lze ale i nyní použít starší iMac jako další obrazovku. Pojďme se proto podívat na postup a případné informace, které byste před tímto měli vědět.

Bohužel jako externí monitor nejde použít úplně každý iMac. Ve skutečnosti totiž může jít o modely představené v roce 2009 až 2014, a i přesto se zde nachází řada dalších omezení. Ještě před začátkem je vhodné uvést, že modely z roku 2009 a 2010 se k propojení neobejdou bez Mini DisplayPort kabelu, u novějších už se o vše stará Thunderbolt 2. Pak už je to poměrně jednoduché. Stačí propojit Mac s iMacem, zmáčknout ⌘+F2 pro přejití do Target Mode a máte hotovo.

Případné komplikace

Jak už jsme uvedli výše, takovéto propojení sice na první pohled vypadá zajímavě, avšak ve skutečnosti na tom tak dobře být nemusí. Bezesporu největší omezení přichází v otázce operačních systémů. Ty samy o sobě nabízely podporu funkce Target Mode, dokud ji Apple s příchodem macOS Mojave nezrušil a již se k ní nikdy nevrátil. V minulosti se každopádně objevovaly spekulace o jejím návratu ve spojení s 24″ iMacem (2021), avšak ani to se bohužel nepotvrdilo.

Pro připojení iMacu jakožto externího displeje musí na zařízení běžet systém macOS High Sierra (nebo starší). Není to ale jen o iMacu, podobně je na tom totiž i druhé zařízení, které dle oficiálních informací musí být z roku 2019 se systémem macOS Catalina. Povoleny jsou případně ještě starší konfigurace, novější pochopitelně ne. Z toho je patrné, že použít iMac jako další monitor není tak úplně jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. V minulosti ale naopak vše fungovalo jako po drátkách.

iMac 2017

Pokud byste tedy mermomocí chtěli Target Mode používat a mít tedy váš starší iMac jako monitor, dávejte pozor. Kvůli takovéto funkci se určitě nevyplatí být zaseknutý na starém operačním systému, který čistě teoreticky může obsahovat pěknou řádku bezpečnostních chyb, a tedy i potenciálních problémů. Každopádně na druhou stranu je škoda, že Apple od něčeho takového ve finále upustil. Dnešní Macy jsou totiž vybaveny USB-C/Thunderbolt konektory, které si mimo jiné dokážou poradit i s přenosem obrazu a šlo by je tedy snadno využít i pro takovéto propojení. Zdali se gigant z Cupertina k tomu ještě někdy vrátí je pochopitelně nejasné. V posledních týdnech se o podobném návratu každopádně nemluví.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.