Zavřít reklamu

Pro Display XDR je jediný externí displej společnosti Apple, který ta v současné době nabízí. Jeho základní cena je ale astronomická a pro normálního uživatele neobhajitelná. A je to možná škoda, protože kdyby Apple nabízel širší portfolio, jistě by více uživatelů jeho počítačů zatoužilo i po zobrazovači stejné značky. Možná se ale dočkáme. 

Ano, Pro Display XDR je profesionální displej, který v základu stojí 139 990 Kč. S držákem Pro Stand za něho zaplatíte 168 980 Kč a pokud oceníte sklo s nanotexturou, vyšplhá se cena na 193 980 Kč. Nic pro normálního uživatele, který se koukáním do takového displeje neživí, a který nevyužije všechny jeho přednosti, kterými jsou 6K rozlišení, jas až 1 600 nitů, ohromný kontrastní poměr 1 000 000:1 a superširoký zorný úhel s více jak miliardou barev s výjimečně přesným podáním. A samozřejmě je zde ještě ten dynamický rozsah.

Budoucnost 

Co by Apple mohl na poli externích displejů přinést více? Samozřejmě zde prostor je a o novince se už také ostatně spekuluje. Zprávy z léta hovoří o nově příchozím externím displeji, který by navíc měl přinést vyhrazený čip A13 s Neural Enginem (tedy ten, se kterým přišly iPhony 11). Tento displej je prý již vyvíjen pod kódovým označením J327, nicméně bližší informace jsou neznámé. Ve světle minulých událostí se dá ale soudit, že by obsahoval mini-LED a nechyběla by mu adaptivní obnovovací frekvence.

Pro Display XDR představil Apple už v červnu 2019, takže jeho aktualizace by nemusela být tak od věci. Zabudování CPU/GPU do externího displeje by navíc mohlo pomoci počítačům Mac poskytovat grafiku s vysokým rozlišením bez využití všech zdrojů interního čipu počítače. Ten by mohl mít přidanou hodnotu i ve funkci AirPlay. Cena v tomto případě samozřejmě bude odpovídat i kvalitám, a pokud Pro Display XDR nezlevní, novinka ho jistě ještě předčí.

Apple by se nicméně mohl vydat i druhou cestou, tedy tou levnější. O tom, že je to možné, svědčí i jeho aktuální portfolio. Máme zde nejen iPhony 13 mini, ale i SE, stejně jako společnost představila Apple Watch Series 6 po boku levnějších SE. Jistou podobnost lze najít i u iPadů, AirPodů nebo HomePodů. Proč bychom zde tedy nemohli mít např. 24“ externí monitor, který by vycházel z designu letošních iMaců? Prakticky by mohl vypadat totožně, jen by mu chyběla ona kritizovaná brada. A jaká by byla jeho cena? Pravděpodobně někde kolem 25 tisíc Kč. 

Minulost 

Je nicméně pravdou, že kdyby Apple poskytl 24“ monitor, trošku by polevil z předchozího modelu. V roce 2016 totiž ukončil prodej displeje, který označoval jako 27“ Apple Thunderbolt Display. Jednalo se o první displej na světě s technologií Thunderbolt, který byl také proto obsažen v samotném názvu. Ten tehdy umožnil bezkonkurenčně rychlý přenos dat mezi zařízeními a počítačem. Přítomny byly dva kanály o propustnosti 10 Gb/s, které byly v obou směrech až 20krát rychlejší než USB 2.0 a až 12krát rychlejší než FireWire 800. Cena? Tehdy kolem 30 tisíc Kč.

apple-thunderbolt-display_01

Historie externích displejů společnosti, dříve samozřejmě monitorů, sahá až do roku 1980, kdy byl představen první monitor spolu s počítačem Apple III. Nicméně zajímavější historie je až ta od roku 1998, kdy společnost představila Studio Display, tedy 15“ plochý panel s rozlišením 1024 × 768. Už o rok později ale přišel na scénu 22″ širokoúhlý Apple Cinema Display, který byl představen společně s Power Macem G4 a který dal vzniknout designu pozdějších iMaců. Tuto řadu držel Apple při životě také poměrně dlouhou dobu, a to až do roku 2011. Postupně je nabízel ve 20, 22, 23, 24, 27 a 30“ velikosti, přičemž poslední model byl ten 27“ s LED podsvícením. Jenže to už je 10 let.

Historie samotných externích displejů společnosti je tedy poměrně bohatá a je trochu nelogické, že nyní nenabízí např. majitelům Maců mini s M1 čipem žádné vlastní a především dostupné řešení. K počítači za 22 tisíc si totiž určitě nekoupíte displej za 140 tisíc. Majitelé těchto strojů tak automaticky musí sáhnout po řešení jiných výrobců, ať se jim to líbí, nebo ne.

.