Zavřít reklamu

V nabídce Applu již přes 10 let figuruje zajímavý produkt – Apple TV. Jablečná televize si za roky své existence dokázala vydobýt solidní renomé. Ve zkratce by šlo říct, že Apple TV funguje jako digitální mediální přijímač, případně také jako set-top-box, který dokáže z každé televize udělat televizi chytrou a to vše navíc doplnit množstvím skvělých funkcí a provázaností s jablečným ekosystémem. Jenže ačkoliv před pár lety byla Apple TV naprostou senzací do každého obýváků, vzhledem k rostoucím možnostem v segmentu chytrých televizorů začínají převládat dotazy, zda má ještě jablečný zástupce vůbec smysl.

Prakticky vše, co nabízí Apple TV, už delší dobu nabízejí i chytré televizory. Domácnosti se tedy kompletně obejdou bez tohoto jablíčka a naopak si vystačí s televizí. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že nejnovější model, respektive současná generace, se od té předchozí v mnoha ohledech ani neliší. Pojďme se proto zaměřit na to, zdali nová generace Apple TV dává vůbec smysl. Na tomto se totiž nemohou shodnout ani samotní jablíčkáři a fanoušci Applu. Zatímco někteří jsou nadšení, jiní naopak zastávají názor, že je upgrade na nejnovější model zbytečný. Následuje ještě jeden, o něco radikálnější tábor, podle nějž je na čase udělat za érou Apple TV tlustou čáru.

Apple TV 4K (2022): Dává smysl?

Přejděme tedy k tomu nejdůležitějšímu aneb k otázce, zdali Apple TV 4K (2022) dává vůbec smysl. Jako první si pojďme posvítit na ty nejdůležitější novinky a přednosti tohoto modelu. Jak přímo Apple upozorňuje, tento kousek dominuje především s ohledem na výkon, který je v režii čipsetu Apple A15 Bionic. Úplně stejný čipset navíc pohání i iPhony 14 a iPhony 14 Plus, z čehož jasně vyplývá, že se rozhodně nejedná o žádný základ. Mimochodem právě proto jsme se také dočkali podpory HDR10+. Další nesmírně důležitou novinkou je podpora sítí Thread. Co to ale znamená v praxi? Apple TV 4K (2022) proto dokáže fungovat jako centrum chytré domácnosti s podporou nového standardu Matter, což z produktu dělá poměrně zajímavého společníka pro chytrou domácnost.

Na první pohled tedy nová generace přináší zajímavé benefity, které rozhodně nejsou k zahození. Když si však na ně posvítíme o něco blíže, dostaneme se opět k původní otázce. Lze tyto novinky považovat za dostatečné důvody pro přechod na nejnovější generaci Apple TV 4K? Právě v tom spočívá onen spor jablíčkářů. Přestože je loňský model skutečně vybaven výkonnějším čipsetem a po stránce výkonu má tedy navrch, je na místě vzít v potaz, že se jedná o zařízení typu Apple TV. Je tedy takovýto rozdíl vůbec potřeba? V praxi jej totiž prakticky neuvidíte. Jako jediná výhoda nám tak zůstává zmiňovaná podpora sítí Thread, respektive podpora standardu Matter.

Ovladač Siri Remote z Apple TV 4K (2022)
Ovladač k Apple TV 4K (2022)

Ačkoliv za tuto vychytávku si Apple TV 4K (2022) zaslouží plusový bodík, je na místě si uvědomit, na koho tím vlastně Apple cílí. Aktuálně totiž Matter budou řešit zejména uživatelé, kteří to s chytrou domácností myslí skutečně vážně a staví si komplexní domácnost plnou jednotlivých produktů, senzorů a automatizací. Jenže u těchto uživatelů lze zároveň počítat s tím, že s největší pravděpodobností budou disponovat virtuálním asistentem v podobě HomePodu mini či HomePodu 2. generace, které nabízejí tentýž benefit v podobě podpory Thread sítí. Stejně tak tedy dokážou zastat roli domácího centra.

Sečteno podtrženo, přechod z Apple TV 4K (2021) na Apple TV 4K (2022) není úplně výhodný. Samozřejmě s ohledem na budoucnost je lepší mít po ruce novější model s novějším čipsetem, avšak žádné další přelomové rozdíly od tohoto produktu nečekejte. Prakticky stejně je tomu i v případě již několikrát zmiňované podpory pro standard Matter.

.