Zavřít reklamu

Apple bude brzy dost možná čelit silné konkurenci. Samsung na sebe totiž nyní strhl pozornost představením poměrně zajímavých novinek v čele s vlajkovými telefony Samsung Galaxy S23 (Ultra). Určitě bychom ale neměli zapomínat na nové laptopy z řady Galaxy Book3. Samsung má totiž poměrně jasné ambice – chce na trh přinést kvalitní přenosné počítače, které budou skvělými parťáky zejména pro profesionály. Jejich výkon ale není tím jediným, co fanoušky potěší. Jihokorejský gigant totiž o to více prohlubuje provázanost zařízení v rámci svého ekosystému.

Řada Galaxy Book3 je tvořena zajímavým triem laptopů. Konkrétně se jedná o Galaxy Book3 Ultra s již zmiňovaným dechberoucím výkonem, Book3 Pro 360, který láká svou flexibilní konstrukcí a podporou dotykového pera, a Book3 Pro, jež pro změnu vsází na nízkou hmotnost a kompaktní rozměry. Jejich konkrétní specifikace ale nyní nechme stranou. Oficiálně se totiž v Česku nebudou prodávat. Jak už jsme totiž zmínili výše, podstatně zajímavější je jejich ekosystém.

Propojenost Samsung zařízení

Jednou z největších výhod Apple produktů je jejich vzájemná propojenost. Jablečný ekosystém zkrátka funguje a zajišťuje jednoduchou a rychlou práci při využití vícero zařízení. V tomto ohledu hraje zásadní roli například funkce AirDrop, nativní cloudová služba iCloud a řada dalších. S příchodem nové řady Samsung Galaxy Book3 je pak více než jasné, že se stejným směrem hodlá vydat i Samsung a přinést vlastní řešení, které může být silnou konkurencí pro ekosystém od Applu.

V mnoha ohledech se Samsung nechal inspirovat od Applu. Přinesl například možnost okamžitého připojení k hotspotu telefonu s funkcí Instant Hotspot či provázanost internetového prohlížeče. Stejně tak přichází automatická synchronizace dat s ostatními službami Galaxy prostřednictvím funkce Single Sign On či možnost použití tabletu Galaxy jako druhé obrazovky pro laptop. Jihokorejský gigant se ale také posouvá i o něco dál a dokonce překračuje možnosti, které svým uživatelům nabízí Apple. Konkrétně totiž přichází nástroj Samsung Multi Control. S jeho pomocí lze ovládat laptop, tablet i chytrý telefon pomocí klávesnice a trackpadu Galaxy Book3.

Samsung Galaxy Book3 Ultra

S tím přichází i skvělá provázanost – jednotlivé soubory půjde snadno kopírovat a přenášet mezi jednotlivými přístroji. Fanoušky Applu pak dokonce uchvátila jedna specifická možnost. Samsung v rámci svého ekosystému uživatelům umožní obsah na jednotlivých zařízeních nejen sledovat, ale také vytvářet. Jako příklad uvádí úpravu fotografií v telefonu, konkrétně v aplikaci Expert RAW, a následně jejich automatický přesun do laptopu pro profesionálnější edit například v Adobe Lightroom.

Jak zareaguje Apple?

Ze samotného popisu je více než jasné, že chce Samsung přinést plnohodnotnou konkurenci pro laptopy Apple MacBook. Samozřejmě na trhu bychom našli doslova stovky různých alternativ, avšak je nutné vzít v potaz důležitost samotného ekosystému a celkovou provázanost s ostatními přístroji. Právě v tom (zatím) kraluje pouze Apple. Samsung mu ale začíná dýchat na záda a patřičně ho dohánět.

Apple produkty: MacBook, AirPods Pro a iPhone

Zcela zásadní otázkou ale je, zdali je v silách Samsungu se Applu vyrovnat. Cupertinský gigant má totiž zcela zásadní výhodu – má pod palcem hardware i software, díky čemuž dokáže zajistit co možná nejlepší optimalizaci. Důležitou roli také hrají vlastní čipsety Apple Silicon. Naopak Samsung se u svých laptopů spoléhá na procesory Intel a operační systém Windows, což může být v jistém směru značnou limitací.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.