Zavřít reklamu

Když Apple oznámil přechod z procesorů Intel na vlastní čipy Apple Silicon, dokázal si tím získat nemalou pozornost nejen ze strany fanoušků. Cupertinský gigant totiž sliboval poměrně zásadní změny – nárůst výkonu, lepší efektivitu a skvělou provázanost s aplikacemi pro iOS/iPadOS. Není se proto čemu divit, že se z počátku objevovaly různé pochybnosti. Ty se však vyvrátily s příchodem prvních Maců s čipem M1, který skutečně zvýšil výkon a nastavil nový trend, jakým se jablečné počítače budou ubírat.

Apple se při prezentaci Apple Silicon věnoval jedné zásadní výhodě. Jelikož jsou nové čipsety postavené na stejné architektuře jako čipy z iPhonů, nabízí se poměrně důležitá novinka – Macy si nově hravě poradí se spouštěním iOS/iPadOS aplikací. Mnohdy i bez jakéhokoliv zásahu od vývojáře. Cupertinský gigant se tak o krok blíže přiblížil k jakémusi spojení mezi svými platformami. Už je tomu ale přes dva roky a jak se zdá, vývojáři tento benefit stále nedokážou naplno využít.

Vývojáři blokují své aplikace pro macOS

Když na Macu s čipem z rodiny Apple Silicon otevřete App Store a vyhledáte konkrétní aplikaci či hru, nabídne se vám výběr z klasických macOS aplikací, nebo se můžete přepnout mezi iOS a iPadOS aplikace, které i tak lze stáhnout a nainstalovat do jablečných počítačů. Bohužel ne všechny programy či hry zde vůbec najdete. Některé jsou totiž ze strany samotných vývojářů blokovány, případně fungovat mohou, ale kvůli nepřipravenému ovládání jsou stejně tak prakticky bezcenné. Pokud byste si do vašeho Macu chtěli nainstalovat například Netflix či jinou streamovací platformu, nebo rovnou aplikaci Facebook, na teoretické úrovni tomu vůbec nic nebrání. Hardware je pro tyto operace více než připraven. Ve vyhledávání v App Storu je ale nenajdete. Vývojáři je totiž pro macOS zablokovali.

Apple-App-Store-Awards-2022-Trophy

Zcela zásadní problém je to především u her. Poptávka po iOS hrách na Macy je poměrně vysoká a našli bychom nemalou skupinu jablíčkářů-hráčů, kteří by si velice rádi zahráli tituly jako Genshin Impact, Call of Duty: Mobile, PUBG a mnoho dalších. Oficiální cestou to tedy nejde. Na druhou stranu se ale nabízí i jiné možnosti v podobě sideloadingu. Jenže problém je v tom, že za hraní takovýchto her na Macích obdržíte ban na 10 let. Z toho jasně vyplývá jediné. Vývojáři zkrátka nechtějí, abyste jejich mobilní hry hráli na jablečných počítačích.

Proč nesmíte hrát iOS hry na Macích

Z tohoto důvodu se nabízí zcela zásadní otázka. Proč vlastně vývojáři své hry na macOS blokují? Ve finále je to poměrně jednoduché. Přestože mnoho jablíčkářů by v tomto vidělo změnu, gaming na Macích zkrátka není populární. Podle dostupných statistik ze Steamu, největší herní platformy vůbec, má Mac naprosto mizivé zastoupení. Méně než 2,5 % všech hráčů používá právě jablečné počítače, zatímco přes 96 % pochází z Windowsu. Tyto výsledky nejsou pro jablíčkáře zrovna dvakrát příznivé.

Pokud by vývojáři chtěli zmiňované iOS hry přenést i na Macy s Apple Silicon, museli by se pustit do zcela zásadního přepracování ovládání. Tituly jsou totiž plně optimalizované pro dotykovou obrazovku. S tím ale přichází další problém. Hráči, kteří využívají klávesnici a myš, mohou mít v určitých hrách (např. PUBG nebo Call of Duty: Mobile) zcela zásadní výhodu, a to i s ohledem na větší displej. Je proto otázkou, zda se vůbec někdy dočkáme změny. Prozatím to totiž zrovna příznivě nevypadá. Uvítali byste lepší podporu iOS aplikací a her na Macích, nebo se bez těchto programů obejdete?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.