Zavřít reklamu

Apple na trh s chytrými reproduktory vstoupil představením HomePodu v roce 2017, kdy se rozhodl dělat konkurenci již zaběhnutým firmám jako Amazon a Google. Není žádným tajemstvím, že na své misi poměrně pohořel, a to z hned několika nepříjemných důvodů. Zatímco konkurence nabízela přívětivé asistenty za relativně rozumnou cenu, Apple se vydal cestou high-endu, o který ve finále nikdo neměl zájem.

To měl rozseknout HomePod mini, mladší sourozenec původního chytrého reproduktoru, jež v malém těle kombinuje prvotřídní zvuk s chytrými funkcemi. Jak si ale vede ve srovnání s konkurencí, která má dle slov samotných uživatelů i přesto o něco navrch? Z hlediska ceny i velikosti jsou na tom nejpopulárnější modely zhruba stejně. Navzdory tomu HomePod mini strádá – a to dokonce hlavně v oblasti, která má být Applu nejbližší. Pojďme si proto porovnat HomePod mini, Amazon Echo a Google Nest Audio.

Kvalita zvuku a vybavení

Z hlediska kvality zvuku i vedou nesmírně dobře všechny tři modely. Vzhledem k jejich velikostem je zvuk až překvapivě dobrý a kvalitní, a pokud se neřadíte mezi nejnáročnější uživatele, kteří vyžadují prémiové audio soustavy za desítky tisíc, stěžovat si rozhodně nebudete. V tomto směru lze akorát říct, že jablečný HomePod mini oproti své konkurenci nabízí o něco vyváženější zvuk, zatímco modely od Googlu a Amazonu mohou naopak nabídnout lepší basové tóny. Zde už se ale bavíme o drobných rozdílech, které nejsou pro běžného uživatele vůbec podstatné.

Co ale určitě nesmíme zapomenout zmínit, je „fyzické“ vybavení jednotlivých reproduktorů. V tomto směru Apple lehce strádá. Jeho HomePod mini sice nabízí jednotný design koule, ze kterého vychází jen jeden kabel, avšak i to může být ve finále na škodu. Zatímco Amazon Echo a Google Nest Audio nabízejí fyzická tlačítka pro vypnutí mikrofonu, u HomePodu mini nic podobného nenajdete. Produkt vás tak může slyšet prakticky kdykoliv a stačí tak, když například v puštěném videu někdo řekne „Hey Siri,“ čímž dojde k aktivaci hlasové asistentky. Amazon Echo pak dokonce nabízí 3,5mm jack konektor pro propojení s dalšími produkty, což HomePodu mini i Google Nest Audiu schází. V poslední řadě stojí za to zmínit, že chytrý reproduktor od Applu je vybavený napájecím kabelem USB-C, který je napevno spojen s produktem. Na druhé straně pro něj ale můžete použít jakýkoliv vyhovující adaptér. Při použití dostatečně silné powerbanky (s Power Delivery 20 W a více) jej dokonce můžete přenášet.

Chytrá domácnost

Jak už jsme několikrát zmínili, v tomto článku se zaměřujeme na takzvané chytré reproduktory. S trochou nadsázky lze říct, že hlavním posláním těchto produktů je, aby se staraly o správnou funkčnost chytré domácnosti a sdružovaly tak jednotlivé vybavení, pomáhaly s jeho automatizací a podobně. A právě v tomto Apple se svým přístupem lehce naráží. Je podstatně jednodušší si postavit chytrou domácnost plně kompatibilní s konkurenčními asistenty Amazon Alexa a Google Assistant, než hledat produkty, které si rozumí s takzvaným HomeKitem.

Na tom ale ve finále není ani nic divného. Cupertinský gigant zkrátka a jednoduše vyvíjí podstatně uzavřenější platformy, což se ale bohužel negativně podepisuje na budování chytré domácnosti. Produkty kompatibilní s HomeKitem navíc mohou být i dražší, avšak určitě to není podmínkou. Na druhou stranu díky otevřenějšímu přístupu je na trhu relativně více domácích doplňků pro asistenty od konkurence.

Chytré funkce

Stále tedy není jasné, proč Apple se svým HomePodem (mini) za konkurencí „zaostává“. I z hlediska chytrých funkcí jsou na tom všechny tři reproduktory stejně. Všechny totiž pomocí hlasu dokážou vytvářet poznámky, nastavovat budíky, přehrávat muziku, kontrolovat zprávy a kalendář, volat, zodpovídat nejrůznější dotazy, ovládat jednotlivé produkty z chytré domácnosti a podobně. Jediným rozdílem je, že zatímco jedna společnost používá asistentku Siri (Apple), druhá vsází na Alexu (Amazon) a třetí na Google Assistanta.

homepod-mini-gallery-2
Při aktivaci Siri se rozsvítí horní dotykový panel HomePodu mini

A právě zde narážíme na zásadní rozdíl. Firma Apple již delší dobu čelí kritice směřované na její hlasovou asistentku, která oproti zmiňované konkurenci značně zaostává. Siri je totiž ve srovnání s Alexou a Google Assistantem o něco hloupější a nedokáže si poradit s některými povely, což uznejte sami, dokáže být značně frustrující. Právě Apple jakožto technologický gigant a globální trendsetter, který se dokonce pyšní označením nejhodnotnější firmy světa, by dle mého názoru v této oblasti určitě neměl zaostávat. Jablečná společnost se sice neustále snaží různě Siri vylepšovat, avšak ani přesto s konkurencí nedrží krok.

Soukromí

Navzdory tomu, že může být Siri o něco hloupější a nedokáže ovládat chytrou domácnost, která není kompatibilní s Apple HomeKit, tak i přesto je HomePod (mini) pro některé uživatele jasnou volbou. V tomto směru samozřejmě narážíme na problematiku spojenou se soukromím. Zatímco Apple se tváří jako gigant, kterému na soukromí jeho uživatelů záleží, a proto ostatně přidává nejrůznější funkce chránící samotné jablíčkáře, tak u konkurenčních firem je tomu trošku jinak. Přesně tohle je pak pro nemalou skupinku uživatelů rozhodující faktor při koupi.

.