Zavřít reklamu

Možná jste ještě uživateli PC a s největší pravděpodobností na něm užíváte operační systém Windows. Víte ale, proč koupit Mac? Důvodů, které uvádí sám Apple, je minimálně hned 5. Nyní společnost aktualizovala své stránky o nové modely počítačů s čipy M1. Hlavní roli zde samozřejmě hraje 24“ iMac, který se začal nedávno oficiálně prodávat.

Pokud jste už majiteli nového Macu, nebo na ten svůj čekáte, či dokonce jste teprve ve fázi rozhodování, Apple pro vás na svých stránkách nabízí mikrostránku pojmenovanou Proč Mac. Snadno zde zjistíte výhody počítače a operačního systému macOS, které vás možná přesvědčí o budoucí změně. Všechny stávající majitele pak utvrdí, že si vybrali dobře.

Každý začátek je lehký 

Ne, Mac nemusíte nijak složitě nastavovat. Stačí vám přihlásit se k účtu iCloudu a Mac si sám vezme potřebné informace z vašeho iPhonu nebo iPadu. Průvodce přenosem dat vám pomůže bleskurychle přenést nastavení, uživatelské účty a další obsah. Na každém Macu navíc najdete nainstalovanou ucelenou sadu aplikací na tvorbu a práci. 

mpv-shot0083

Mac zvládne víc 

Zde se jistě jedná o nejrozporuplnější tvrzení, nicméně není třeba rozporovat, že je Mac výkonný, všestranný a nabitý vším, co potřebujete k ještě lepší práci. Hladce utáhne aplikace od Microsoft 365 až po Adobe Creative Cloud. Nezáleží přitom, v jakém oboru se pohybujete a na čem zrovna děláte. Pokud byste jej ale chtěli na hry, problém zde bude především s jejich dostupností.

Čip M1 přináší ohromný výkon, jedinečné technologie a revoluční energetickou úspornost. Na Macu tak všechno zvládnete ještě rychleji – od každodenních činností až po vizionářskou práci v náročných profesionálních aplikacích. K tomu vám dopomůže i výkonný, elegantní a intuitivní operační systém navržený přímo pro tento čip. A v tom, že si Apple dělá všechno pod jednou střechou, prostě nesporná výhoda je.

Hned víte, kudy kam 

Apple pod tímto bodem uvádí: „Mac ti pomáhá rychle najít, co potřebuješ, mít ve všem přehled a poradit si s čímkoli. Jeho jednoduchý, přehledný design prostě dává smysl – hlavně pokud už máš iPhone.“ Apple toto své tvrzení více rozvíjí v následujícím bodě, ale už zde dává jasný důraz na to, že Mac skutečně má své opodstatnění, pokud už vlastníte i jiná zařízení zapadající do jeho ekosystému. Konkrétně zde ale zdůrazňuje funkce systému, jakými jsou Spotllight (vyhledávání), Mission Control (zobrazení všech otevřených oken vedle sebe) a Ovládací nebo Oznamovací centrum. A tako to, že všechny potřebné ovládací prvky systému jsou snadno dostupné přesně tam, kde je čekáte. A má pravdu.

Skvěle si rozumí se všemi zařízeními Apple 

Kontinuita je velký přínos do celého ekosystému, který se Google s Androidem pořád snaží více či méně úspěšně okopírovat. Můžete si třeba přečíst zprávu na Apple Watch a odpovědět na ni na Macu. Připravit prezentaci na Macu a potom si ji cestou znovu projít na iPhonu. Odemykat Mac pomocí Apple Watch. Nebo posílat celá fotoalba kamarádům na druhém konci místnosti.

Toto zajišťují funkce Handoff ale i AirDrop. Užitečná je i univerzální schránka, která se synchronizuje napříč zařízeními. To, co zkopírujete na iPhonu, tak na Macu vložíte a obráceně. Apple zde zmiňuje i Sidecar, kdy si z iPadu uděláte druhý monitor rozšiřující nebo zrcadlící plochu Macu, na které poté můžete pracovat za pomoci Apple Pencil.

Váš Mac, vaše soukromí 

Čip M1 a macOS Big Sur dělají z Macu vůbec nejzabezpečenější osobní počítač. Mac už v základu obsahuje integrované ochrany proti škodlivému softwaru a virům. FileVault dokonce šifruje celý systém, aby zabezpečení bylo ještě důkladnější. K tomu je na vybraných počítačích dostupné Touch ID, aby se k vaši datům nedostal nikdo cizí, Safari poskytuje hlídání hesel, která upozorní na ta uniklá, zároveň má inteligentní prevenci sledování, která inzerentům znemožňuje sledovat vás mezi různými weby. Nechybí Apple Pay, klíčenka na iCloudu, zabezpečená komunikace zpráv iMessage a hovorů FaceTime atd.

Ještě více důvodů, proč si Mac zamilujete 

Mac se přizpůsobí tomu, jak pracujete. Nahlas přečte dlouhý dokument, umožní vám vyhledat si soubor jenom pomocí hlasu atd. Čas u obrazovky vás informuje, co děti dělají na svých zařízeních, a umožňuje vám nastavit limity toho, k čemu se dostanou – a na jak dlouho. Všem členům rodiny můžete také vytvořit Apple ID a potom se s nimi podělit o přístup k Apple TV+, Apple Arcade, iCloudu, úložišti, fotoalbům a dalším službám a obsahu.

Proč Mac 11

I když se pak Apple odkazuje na M1 čip, ve výběru jím uvedených zařízení se nacházejí ještě i ty s tím od Intelu. Konkrétně se jedná o 16“ MacBook Pro a 27“ iMac. Oba tyto stroje by nicméně ještě letos mělo čekat značné omlazení. Dá se předpokládat, že iMac bude vycházet z designu nového 24“, ohledně 16“ MacBooku Pro už se ale rojí spekulace, jak by mohl vypadat a jestli s ním Apple nepřinese zcela nový design, rozšíření portů atd.

.