Zavřít reklamu
mac-app-store-broken2

Úspěch Applu je založen na dokonalém propojení hardwaru, softwaru a služeb, ale přestože by jeden bez druhého nemohl fungovat, jablečné železo bývá obvykle na vyšší úrovni a především spolehlivější. S vlastním softwarem a službami už Apple zažil několik fiasek a jedno takové nyní zásadně lomcuje Mac App Storem.

Jaké to bylo překvapení, když v minulém týdnu najednou přestaly tisícům uživatelů fungovat na Macu aplikace, které předtím třeba několik let bez problému používali. Chyba Mac App Storu obřích rozměrů ovšem nepřekvapila jen uživatele. Naprosto zaskočila také vývojáře a co je nejhorší, Apple při největším problému od vzniku Mac App Storu úpěnlivě mlčel.

Většině aplikací, které se prodávají v Mac App Storu, vypršely některé certifikáty, na což nebyl nikdo připraven, protože to vypadá, že s tím nepočítali ani vývojáři Applu. Reakce pak byly různé – patrně nejhorší byla hláška, že aplikace XY je poškozená a nejde spustit. Dialogové okno radilo, aby ji uživatel smazal a stáhl z App Storu znovu.

Jiným uživatelům se zase rozsvítila žádost o zadání hesla k Apple ID, aby vůbec mohli začít aplikaci, která do té doby bez problémů fungovala, používat. Řešení byla různá (restart počítače, příkaz v Terminalu), ale rozhodně neslučitelná s něčím, co má „prostě fungovat“. Problém, který PR oddělení Applu zdařile ignoruje, okamžitě vyvolal vášnivou debatu, kde to jednohlasně schytává Mac App Store a firma, co za ním stojí.

„Tohle není výpadek v tom smyslu, že si je uživatel vědom určité závislosti na online zdrojích, tohle je horší. Není to jen neakceptovatelné, tohle je zásadní porušení důvěry, kterou vývojáři a zákazníci vložili v Apple,“ komentoval situaci vývojář Pierre Lebeaupin.

Podle něj uživatelé i vývojáři Applu věřili, když si zakupovali a instalovali aplikace s tím, že zkrátka budou fungovat. To přesně minulý týden skončilo – uživatelé nemohli spustit své aplikace a vývojáři se museli potýkat nejen s desítkami e-mailů, ptajících se na to, co se děje, ale, co hůř, sledovali, jak jim v hodnocení rozhněvaní uživatelé dávají jednu hvězdičku, protože „aplikace se už ani neotevře“.

V Mac App Storu byli vývojáři bezmocní a jelikož se Apple odmítal k celé situaci jakkoliv vyjádřit, mnozí z nich zvolili únikové cesty a začali distribuovat své aplikace mimo softwarový obchod. To je ostatně taktika, ke které se kvůli četným problémům s Mac App Storem v posledních měsících uchýlili mnozí vývojáři. Každý z trochu jiných důvodů, ale můžeme očekávat, že tento odliv bude pokračovat.

„Dlouhé roky jsem byl ohledně Mac App Storu sarkastický, ale optimistický. Hádám, že moje trpělivost, stejně jako mnohých dalších, je u konce,“ posteskl si Daniel Jalkut, který vyvíjí například blogovací nástroj MarsEdit. „Víc než cokoliv jiného, sandboxing a můj předpoklad, že budoucnost je v Mac App Storu, tvarovaly v posledních pěti letech mé priority,“ dodal Jalkut a narazil na velice palčivý problém mnoha současných vývojářů.

Když Apple před téměř šesti lety Mac App Store spouštěl, skutečně to vypadalo, že by v něm mohla být budoucnost aplikací na Macu, podobně jako se tak stalo na iOS. Jenže jak rychle se v Applu do desktopového softwarového obchodu pustili, podobně rychle ho i opustili. Za to, že je nyní Mac App Store jako město duchů, nese největší část viny právě sám Apple.

„Tohle jsou obrovské potíže Applu (které nevysvětlil, ani se za ně neomluvil), stejně jako obří trápení pro vývojáře,“ napsal Shawn King na The Loop a položil řečnickou otázku: „Nakonec, když vám přestanou fungovat aplikace, komu napíšete? Vývojáři, nebo Applu?“

Jak již bylo řečeno, někteří vývojáři začali ad-hoc nabízet své aplikace na webu, protože jen tak měli jistotu, že jim nějaká chyba v Mac App Storu nepřeruší fungování a budou mít vše pod kontrolou. Vyvíjet, respektive prodávat mimo Mac App Store ovšem není jen tak. Pokud nenabízíte aplikaci v jablečném obchodě, pak nemůžete počítat s implementací iCloudu, Apple Map a dalších online služeb Applu.

„Jak mám ale věřit iCloudu nebo Apple Mapám, když si nejsem jistý, jestli vůbec spustím aplikaci, která k nim přistupuje? Jako by už tyto služby samy o sobě neměly poničenou pověst. (…) Apple dluží omluvu všem vývojářům, kteří mu věřili s jeho Mac App Storem a kteří měli dlouhý den se zákaznickou podporou jen díky nekompetenci Applu,“ doplnil Daniel Jalkut, který si prý už nikdy z oficiálního obchodu s aplikacemi nekoupí.

Jalkut už v Mac App Store nevěří, sám v současných problémech vidí především důsledky, které softwarový obchod ovlivní do budoucna a neprospějí patrně žádné straně. V Applu se ale nebudou moci ničemu divit, když vývojáři začnou Mac App Store opouštět roky poté, co bylo zanevřeno na ně.

„Apple musí změnit své priority pro Mac App Store, nebo ho celý zavřít,“ psal už v červenci Craig Hockenberry, vývojář aplikace xScope, který se rozčiloval nad tím, jak Apple posouvá možnosti vývoje na iOS, zatímco Mac ho vůbec nezajímá. Vývojáři na Macu nemají ani zdaleka přístup k tak rozsáhlým nástrojům jako jejich „mobilní“ kolegové a Apple jim vůbec nepomáhá.

V posledních letech toho pro ně nasliboval spoustu – TestFlight pro snadné testování aplikací, což je sice jedna ze základních částí vývoje, ale zároveň něco, co není úplně jednoduché při distribuci v Mac App Storu provádět; analytické nástroje, které již dlouho mají vývojáři na iOS – a v jiných případech, byť třeba zdánlivých maličkostech, jako je třeba nemožnost psát recenze aplikací, když máte nainstalovanou betaverzi operačního systému, Apple ukazuje, že je mu iOS přednější.

Když pak přestane fungovat i sama podstata celého obchodu, která tkví ve snadném stažení, nainstalování a spuštění aplikace, je rozhořčení na místě. „Mac App Store má věci usnadňovat, ale je to také jedno velké selhání. Nejen, že je opuštěný, ale někdy i dosavadní funkcionalita přestane fungovat,“ napsal v široce linkovaném blogpostu vývojář Michael Tsai, který má na svědomí například aplikaci SpamSieve.

Prominentní Apple bloger John Gruber jeho text okomentoval jasně: „Tvrdá slova, ale nevidím, jak by mohl někdo nesouhlasit.“

Nesouhlasit s Tsaiem skutečně nemohou ani vývojáři, ani uživatelé. Zatímco vývojáři na svých blozích vypočítávají, kolik dnů nebo měsíců čekají na reakci Applu, aby třeba jen opravili malou, ale důležitou chybu ve svých aplikacích, noční můra se z Mac App Storu stala i pro uživatele.

Ne náhodou se v posledních dnech znovu začalo v této souvislosti zmiňovat MobileMe, protože z Mac App Storu se, bohužel, začíná stávat podobně nestabilní a nepoužitelná služba. Nemožnost stažení aktualizací, neustálé zadávání hesel, pomalé stahování, které se nakonec ani nezdaří – to jsou věci, které jsou v Mac App Storu na denním pořádku a přivádějí k šílenství všechny. Tedy všechny – zatím jediný Apple vypadá, jako by ho to vůbec nezajímalo.

Pokud mu ale skutečně na Macu záleží stejně jako na mobilních zařízeních, jak i sám výkonný ředitel Tim Cook neustále opakuje, měl by podle toho začít jednat a nedělat, jako že se nic neděje. Již zmíněná omluva vývojářům by měla být na prvním místě. Hned poté nasazení schopného týmu na vyřešení problému s názvem Mac App Store.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Bohužel Apple se drží strategie, že chybách se mlčí. Prohlášení ve stylu „Ano, víme o tom, omlouváme se, opravu vydáme do několika týdnů“ je asi moc ponižující.

  Nj Mac app store je jeden velký průser přitom je to věc která by měla tak ohromný potenciál. Ono v celém OS X jsou nedodělky co se týká redesignu na flat design tak například nastsvení je pořád z větší části skeumofirní. Horní okraj aplikací jak by měl být (apple uvádí za vzor např u Safari (krásná tenká linie)) je u mnoha appláckých aplikaci ještě starý a to i u Finderu kde je to ovšem trochu lépe zamaskováno. Některé aplikace od Applu chybí, v iTunes je neskutecný bordel a vývojářské nástroje jsou zastaralé. Když Apple uvedl Swift doufal jsem že se to vylepší a vývoj pro Maca se posune. Takhle to vypadá že Apple Maca pomalu odepisuje jak po softwarové tak po hardwarové (chybí touch id, web kamery se neinovují, audio systém…..) ve prospěch iOS.

  No co? Apple teď zajímá jaký krabičky má v krámu, jestli jejich smajlíci mají všechny odstíny kůže, a jestli náhodou personál v jejich obchodech nejsou rasisté. A taky kolik zaměstanců půjde do průvodu ukazovat, že jim nevaděj buzerranti. Ale že iOs a Osx má teď strašně much, to už se neřeší.

  Ked sa vam apple nepaci pani nie je nic lahsie ako prejst ku konkurencii.

  Áááá, jakákoliv kritika je zapovězena? Prostě ne vše, co Apple udělá je super. Je to normální. Nekritické zbožňování tyto chyby neodstraní. Chápu, že když vrazíte do Apple produktů desítky a někdy i stovky tisíc, nechcete poslouchat, že tam něco není perfektní. Cena ne vždy odráží kvalitu.

  položil řečnickou otázku: „Nakonec, když vám přestanou fungovat aplikace, komu napíšete? Vývojáři, nebo Applu?“

  Jo, tuhle jsem koukal na „bundles“ a zjistil jsem, že když si dokoupím aplikace po jedné, tak se dostanu na lepší cenu, než kdybych si dokoupil bundle. Napsal jsem to Applu a ten mi řekl, že cenu bundlu si stanovují vývojáři a já blbec předpokládal, že vývojář nastaví cenu aplikace, cenu bundlu a pokud má člověk nějakou appku koupenou, cena bundlu se dopočítá trojčlenkou, já blbec. (Pokud mi tu někdo vysvětlí jak to funguje, budu jen rád)

  Zatímco vývojáři na svých blozích vypočítávají, kolik dnů nebo měsíců čekají na reakci Applu, aby třeba jen opravili malou, ale důležitou chybu ve svých aplikacích, noční můra se z Mac App Storu stala i pro uživatele.

  Jo, už 2 roky marně čekám až Apple opraví chybu, která mi znemožňuje používat JavaScript for automation u 3rd party aplikací, především BBEditu (Applu bylo nahlášeno)

  docela me to desi tato situace. Je fakt ze i me nahodily nektere aplikace hlasu ze musim znovu zadat heslo atp.. jinej vetsi prusvih jsem nepocitil, ale je pravdou ze appstore je desivost.. prijde mi defacto jako hrbitov.. nic se tam nedeje :)

  Mne to otravuje ještě teď, některé aplikace spouštím jednou měsíčně. Ty které se spouští děnně se opravily hned ten den, ale i dnes se mi stane, že mi to napíše, že appka je poškozená a až restart pomůže :-(

  Cim dalej tym viac veci prestava bohuzial u Apple fungovat… Doba „It just works.“ je nenavratne prec. Ale hlavne, ze mame uzasny plochy neprehladny design, presaturovane kriklave ikony ako z cirkusu, tenke necitatelne pismo a nove emotikony.

  opravdu ? zvláštní… ale zrovna GUI mi v současné podobě přijde nejlepší a nejpřehlednější co kdy na OS X byl. prostě dokonalý..

celý text

Čtěte více.