Zavřít reklamu

M1 Ultra čip od Applu jsme asi nikdo moc nečekali. Všichni doufali v příchod čipu M2, což se ale nestalo. Vůbec první generace v podobě M1 spatřila světlo světa již na konci roku 2020. Sice jsme se nedávno dočkali představení profesionálních čipů M1 Pro a M1 Max z rodiny M1, doba a hranice se však neustále musí posouvat dál. Nový čip M1 Ultra kalifornský gigant představil před pár minutami na dnešní Apple Keynote, a pokud vás zajímá, co všechno nabízí, tak rozhodně pokračujte ve čtení tohoto článku, ve kterém se na vše důležité podíváme.

M1 Ultra

Zbrusu nový čip M1 Ultra je vůbec posledním čipem do rodiny M1. Nejedná se ale tak o úplně nový čip. Konkrétně je M1 Ultra založený na čipu M1 Max, který až doposud disponoval tajemstvím, o kterém nikdo nevěděl, o kterém Apple nedal vědět. Součástí M1 Max je totiž speciální konektor, pomocí kterého můžete propojit dva čipy M1 Max a vytvořit tak jeden M1 Ultra. Díky tomuto konektoru nedochází k propojení čipu na základní desce, jak to bývá u stolních počítačů – nejedná se totiž ideální řešení, jelikož se čipy více zahřívají a nejsou tak výkonné, jak by se od nich čekalo. Tato architektura se nazývá UltraFusion a jedná se o velký převrat. Budeme schopni v budoucnu propojit ještě více čipů M1 Max? To zůstává otázkou.

M1 Ultra specifikace

Nutno zmínit, že i když je M1 Ultra ve skutečnosti složen ze dvou čipů, tak se chová jako jeden čip, což je v některých případech velmi důležité. Co se specifikací týče, tak tento čip nabídne propustnost 2,5 TB/s a až 114 miliard tranzistorů, což je až 7x více než u základního čipu M1. Propustnost paměti je pak až 800 GB/s, což je dvojnásobná rychlost M1 Max. Oproti obyčejným počítačům je tato propustnost často až 10x větší, a to díky tomu, že je paměť přímo součástí tohoto čipu, stejně jako CPU, GPU, Neural Engine a další součásti.

Co se týče hlavních specifikací, tak CPU nabídne až 20 jader, a to konkrétně 16 výkonných a 4 úsporná. GPU se pak pochlubí až 64 jádry, což udává rychlost až 8x větší než u základního M1. Neural Engine má pak 32jádrový Neural Engine. Maximální paměť logicky narostla, a to až na dvojnásobek, tedy 128 GB. Samozřejmostí je i nadále obrovský výkon, který ale není kompenzován vysokou spotřebou energie. Stejně jako u ostatních čipů M1 je tedy spotřeba nízká a zahřívání minimální. Díky M1 Ultra tak provedete naprosto vše, co si jen můžete přát. Apple tak opět posunul Apple Silicon o kus dále.

.