Zavřít reklamu

Desktopový počítač Mac Studio je pořád novým produktem v portfoliu Applu. Ten jej představil teprve loni na jaře a dosud nedostal žádnou aktualizaci, přičemž k ní dost možná nepřijde ani v dohledné době. Na vině je samozřejmě Mac Pro. 

Při pohledu na aktuální desktopové portfolio Applu možná dává na první pohled smysl. Je zde Mac mini, tedy vstupní zařízení, iMac, který je řešením all-in-one, Mac Studio, tedy profesionální pracovní stanice a jediný zástupce světa Mac s procesory Intel – Mac Pro. Drtivá většina uživatelů sáhne po Macu mini a jeho nových konfiguracích, někoho by pořád mohl oslovit i 24“ iMac. Mac Studio je se svou počáteční cenou od 56 990 Kč bez periferií už přece jen drahá sranda. Mac Pro pravděpodobně v nabídce jen přežívá, než nedostane svého plnohodnotného nástupce.

Mac Pro 2023 

Mac Studio se prodává s čipy M1 Max a M1 Ultra, přičemž zde máme už M2 Max dostupný v nových MacBoocích Pro (M2 Pro je v novém Macu mini). Právě proto by bylo nasnadě, kdyby aktualizovaný Mac Studio dostal jak M2 Max tak právě M2 Ultra. Ve finále by se tak ale stát nemělo a je otázkou, co s touto řadou desktopů bude dál. Mark Gurman z Bloombergu totiž uvádí, že aktualizaci Mac Studia v dohledné době rozhodně nečeká. Pravděpodobnější právě je, že by místo jeho aktualizování o nové čipy konečně přišel Mac Pro.

mac pro 2019 unsplash

Je tomu jednoduše proto, že Mac Pro by byl svými specifikacemi vlastně velice podobný Macu Studio, a Applu by tím logicky nedávalo smysl mít v portfoliu oba stroje, tedy M2 Ultra Mac Studio a M2 Ultra Mac Pro. Druhý jmenovaný by měl být podle posledních informací uveden na trhu konečně letos. Původně se spekulovalo, že by měl přinést čip M2 Extreme skládající se ze dvou čipů M2 Ultra, čímž by měl nad Studiem jasně navrch, z toho ale nakonec kvůli vysokým výrobním nákladům sešlo.

Jaký bude osud Mac Studia? 

I kdyby tedy Apple vydal Mac Pro 2023, neznamenalo by to nutně konec Studia, jen by jej Apple v letech, kdy právě vydá nový Mac Pro, neaktualizoval. Klidně se tedy může dočkat až generace čipů M3 či M4, aby společnost obě linie dostatečně odlišila. Nový Mac Pro by nicméně měl designově vycházet ze stávajícího modelu, nikoli Studia. Otázkou ovšem zůstává, co všechno uživatelům poskytne rozšířit (RAM ne, ale teoreticky SSD disk nebo grafiku).

V titulku zmiňujeme iMac Pro, a to ne nadarmo. Když přišel iMac Pro, měli jsme zde klasický iMac, který tento profesionální počítač rozšiřoval o patřičný výkon. Nyní zde máme Mac mini, a Studio vlastně může působit tak, že jen také rozšiřuje jeho možnosti. Není tedy vyloučeno, že i Mac Studio zemře stejně právě jako dříve iMac Pro. Od této linie ostatně Apple už dávno upustil a nehodlá se k ní vracet. K tomu navíc více než netrpělivě vyhlížíme větší iMac podobně jako aktualizaci 24“ verze o nové čipy, kdy se však ani jednoho stále ne a ne dočkat.

Na to, jak je tedy desktopové portfolio Applu jednoduché, tak se možná až příliš zbytečně překrývá, nebo naopak trpí poměrně nelogickými dírami. Nedá se však říci, že by to měl Mac Pro nějak napravit. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.